zamknij
Biura w chmurach – czyli miej pracę zawsze przy sobie!

Biura w chmurach – czyli miej pracę zawsze przy sobie!

0udostępnień
nowe media

Nawet jeżeli twoją branżą nie jest IT, nie czujesz się ekspertem w kwestii internetowych kampanii marketingowych i nie mówisz w języku HTML, nie zwalnia cię to z obowiązku odrobienia podstawowej pracy domowej dotyczącej nowych mediów. Obecnie większość wykonywanych zawodów wymaga pracy przy komputerze i dostępu do Internetu. Jeżeli więc nie chcesz być ograniczona do danego miejsca, godzin pracy i konkretnego sprzętu – przeprowadź się do… chmury.

Chmura to modne i wygodne miejsce, w którym zmieszczą się wszystkie twoje pliki – zarówno te prywatne, jak i zawodowe. A więc głowę trzymaj wysoko – oto kilka faktów, które musisz wiedzieć o pracy w chmurze.

Czym jest chmura?

Wyobraźmy sobie dobrze prosperującą, małą firmę, która ma duże szanse na rozwój. Firma łapie wiatr w żagle, a z każdą nową inwestycją, z każdym dodatkowym miesiącem prosperowania, dochodzi nowa dokumentacja. Archiwum się rozwija i potrzebuje coraz więcej miejsca.

Jeszcze kilka dekad temu wiązało się to z rzeczywistą powierzchnią mierzoną w metrach kwadratowych. Komputery były początkiem rewolucji – dokumenty zaczęły być archiwizowane na dyskach, ale ich objętość także ma swoje granice. Ciągłe rozbudowywanie przestrzeni dyskowej i wykorzystywanie płyt, przenośnych dysków i pamięci USB to rozwiązania skuteczne, aczkolwiek niezbyt bezpieczne i nieporęczne. Jak często okazywało się nagle, że komputer, na którym musisz przeprowadzić prezentację nie czyta danej pamięci USB albo nie ma stacji dysków, a ty masz dokumenty na płycie? Technologia lubi nas zaskakiwać i często nie są to miłe niespodzianki.

Fot. Fotolia.com

Chmura to wirtualny dysk, czyli miejsce, w którym zmieścisz wszystkie pliki. Twoje prezentacje, dokumenty, pliki graficzne, filmowe i muzyczne – wszystko będziesz miała pod ręką, bez przeszukiwania torebki, bo „gdzieś to USB przecież musi być”, bez obaw, że nośnik zostanie uszkodzony lub z przyczyn ci nieznanych nie będzie chciał się włączyć.

Zalety chmury

Jak już wcześniej wspomniałam, chmura jest miejscem niezwykle poręcznym. Zmieścisz w niej wszystko, czego potrzebujesz. Jednak nie zrobiłaby takiej kariery, gdyby chodziło wyłącznie o przestrzeń.

Chmura jest cały czas przy tobie. Masz do niej dostęp z każdego urządzenia z dostępem do Internetu, a więc także w każdym miejscu na świecie. Jeżeli stworzysz dokument w Opolu na komputerze stacjonarnym i zapiszesz go w chmurze, nie ma żadnych przeciwwskazań, byś mogła go następnie odczytać w Tokio na smartfonie. Wystarczy tylko znać hasło.

Ponadto, chmura nie ma określonych godzin pracy. Biuro twojej firmy może być zamknięte, ale gdy ty dostajesz ofertę w środku nocy i masz zdecydować w przeciągu najbliższego kwadransa – w swoim laptopie masz dostęp do chmury, czyli wszystkich firmowych danych. Możesz podejmować decyzję o dowolnej porze dnia i nocy.

Dodatkowo, jeżeli odpowiednio używasz chmury, twoje pliki są w niej bezpieczne. Dla ciebie jest więc to narzędzie łatwe i przyjemne, a dla hakerów twardy orzech do zgryzienia – przez chmurę nie tak łatwo się przebić. Specjaliści zapewniają, że w chmurze dane są dużo lepiej chronione przed cyberprzestępstwem, niż na twoim komputerze, a te wymagające szczególnej opieki możesz trzymać w sektorze prywatnym lub dodatkowo zaszyfrować. Pamiętaj tylko, by osobom niepowołanym nie dawać dostępu do chmury i chronić hasło przed obcymi. Danym zgromadzonym na rozproszonych serwerach chmury nie zagrażają również uszkodzenia mechaniczne (takie jak zalanie kawą, pożar biura, kradzież, skoki napięcia itd.).

Warto także wspomnieć, że praca w chmurze niesie za sobą znaczące oszczędności. Rozbudowywanie archiwum i miejsca na dyskach biurowych komputerów wymagały inwestycji w nowy sprzęt i oprogramowanie. Aplikacje działające w chmurze radzą sobie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Nic więc dziwnego, że rynek związany z cloud computingiem wzrósł w 2013 r. aż o 18,5%!

Fot. Fotolia.com

Przeprowadzka do chmury

A więc czas na przeprowadzkę. Na szczęście część swoich plików już tam masz. Zaskoczona? Nikt przecież nie mówił, że korzystanie z chmury jest czymś skomplikowanym. Wręcz przeciwnie, to bardzo proste narzędzie, dlatego mogłaś nawet nie zauważyć, gdy stało się twoim naturalnym środowiskiem pracy. Na co dzień korzystasz przecież z maila, z bankowości internetowej, twoja firma ma stronę internetową, może nawet sklep internetowy i konto na Facebooku, Instagramie, YouTubie itd. Chmura to usługi polegające na przetwarzaniu danych, dzięki przestrzeni dyskowej i aplikacji dostarczanych przez zewnętrznych usługodawców, a więc każde działanie z tych wymienionych w poprzednim zdaniu mieści się w kompetencjach chmury.

Jak już na pewno zdążyłaś zauważyć, wiele usług świadczonych dzięki chmurze jest darmowych, należą do nich między innymi wymienione portale społecznościowe czy pakiet biurowy Google Drive. Takie firmy, jak Google, Dropbox czy Microsoft oferują także wirtualne dyski, niektóre z nich są darmowe, jednak za te większe, przeznaczone dla klientów biznesowych także nie zapłacisz przesadnie dużo – zazwyczaj zmieścisz się w kwocie kilku euro miesięcznie. Więcej kosztują specjalistyczne aplikacje wykorzystywane np. przez grafików czy handlowców, ale i tak zazwyczaj są to kwoty znacznie niższe niż w przypadku zakupu drogiej licencji. Dlatego właśnie coraz więcej wiodących firm produkujących oprogramowanie pozwala na wynajmowanie aplikacji działających w chmurze.

Przekonałaś się już do biura w chmurach? Nic dziwnego, to narzędzie na miarę naszych czasów – szybkie, mobilne, dostosowujące się do twoich potrzeb. Jesteś po godzinach pracy? A więc usiądź wygodnie, sprawdź co słychać u znajomych na Facebooku, posłuchaj muzyki na Spotify albo zrób sobie sentymentalną podróż i jeszcze raz obejrzyj wakacyjne zdjęcia na Picasie. Po prostu, zrelaksuj się w chmurze!

Autor: http://www.datalab.pl/

Zdrowa dieta

Rzeźbimy brzuch – zdrowa dieta to podstawa!

siecioholizm

Kobieta złapana w sieć, czyli co powinnaś wiedzieć o uzależnieniu od internetu