zamknij
Badanie OCT – nowoczesna diagnostyka

Badanie OCT – nowoczesna diagnostyka

0udostępnień

OCT (optical coherence tomography) to nowoczesne badanie, które wykorzystywane jest do diagnozowania i monitorowania takich chorób jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), zmian cukrzycowych, obrzęków i nowotworów plamki. Jak wygląda takie badanie? Jakie są wskazania i przeciwwskazania?

OCT – zasada działania

Optyczny koherentny tomograf działa na podobnej zasadzie co ultrasonograf, z tym że w OCT wykorzystuje się wiązkę światła. Wiązka światła rozprasza się wstecz i daje informacje o tym co znajduje się na jej drodze tam, gdzie następuje zmiana współczynnika załamania. Pozwala to uzyskać obrazy materiałów pół i nieprzeźroczystych w bardzo dobrej rozdzielczości – zbliżonej do tej jaką uzyskuje się przy pomocy mikroskopu o niskiej mocy optycznej. Dzięki temu uzyskujemy obraz tkanek i ich przekrojów. Dzięki badaniu OCT można dokładnie zmierzyć grubość siatkówki co jest bardzo przydatne przy monitorowaniu wielu chorób siatkówki.

OCT – wskazania do badania

Wskazaniem do badania OCT są przede wszystkim podejrzenia występowania zwyrodnień w obrębie siatkówki oka i plamki . Do tych schorzeń należą:

  • zwyrodnienie plamki żółtej (AMD);
  • otwór w plamce;
  • makulopatia cukrzycowa i inne obrzęki;
  • zwłóknienia przedplamkowe;
  • centralna retinopatia surowicza.
Fot. Fotolia.com

Badanie OCT jest również niezbędne przy diagnostyce i monitorowaniu postępów leczenia jaskry.

Przygotowanie do badania

Badanie przy użyciu optycznego koherentnego tomografu jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga specjalnych przygotowań, wykonuje się je w gabinecie okulistycznym. Po zakończonym badaniu pacjent może wrócić do swoich obowiązków. Jedyną niewygodą, może być fakt, że przed badaniem stosuje się u pacjenta krople rozszerzające źrenice – co skutkuje utrzymującym się około 4 godziny dyskomfortem. Na 15 minut przed rozpoczęciem badania pacjent otrzymuje krople. Samo badanie trwa około 2 minut – w przypadku obu oczu.

Jak wygląda badanie?

Po zakropleniu środka rozszerzającego źrenice lekarz powinien odczekać około kwadrans zanim przystąpi do badania. Po tym czasie pacjent siada przed maszyną, układa podbródek na podpórce i przez kilka minut nieruchomo obserwuje obiekt na ekranie. W tym czasie okulista obserwuje obraz dna oka i przekrój wybranych tkanek. Po skończonym badaniu pacjent otrzymuje wydruk wraz z opisem.

Zalety badania

Badanie OCT jest nieinwazyjne, bezbolesne i może być powtarzane wielokrotnie. Nie wymaga przygotowań, nie ma też przeciwwskazań żeby korzystały z niego dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby starsze. To wszystko czyni z badania OCT jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania zwyrodnień pojawiających się na siatkówce i w obrębie plamki.

Regularnie badaniu OCT powinny poddawać się osoby cierpiące na jaskrę, cukrzycy i osoby starsze, u których zachodzi ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

Must have – trencz

Buty, które powinna mieć każda bizneswoman