zamknij
Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

0udostępnień
4 lutego 2022920Views

Kosmetyki naturalne cieszą się dużą popularnością i zaufaniem konsumentów. Nie ma w tym nic dziwnego. Kosmetyki te mają mnóstwo zalet, więc świetnie nadają się do codziennej pielęgnacji. Niektórzy jednak mają pewne obawy, co do tego, czy takie naturalne produkty mogą powodować uczulenia. Rozwiejmy wątpliwości i pozbądźmy się raz na zawsze mitów.

Bez substancji drażniących

Zwykle substancjami, które działają drażniąco lub uczulająco są: parabeny, SLS, dodatki ropopochodne, parafiny, silikony i konserwanty. To najczęściej, któraś z tych substancji jest odpowiedzialna za wystąpienie reakcji alergicznej. Trzeba jednak wiedzieć, że już z samej definicji kosmetyki naturalne nie zawierają żadnej z tych substancji. Kosmetyki naturalne powinny aż w 98% składać się ze składników pochodzenia organicznego. Oznacza to, że pozostaje w nich bardzo mało miejsca na sztuczne dodatki chemiczne. W związku z tym po prostu się z nich rezygnuje. Tym bardziej, że ich wpływ na działanie kosmetyków jest dość kontrowersyjny. Zwykle nie mają one działania pielęgnującego lub regenerującego, więc z tych syntetycznych dodatków można śmiało zrezygnować. Przykładami takich kosmetyków są polskie kosmetyki wegańskie Gift of Nature.

Alergeny, które znasz

W przypadku kosmetyków naturalnych warto pamiętać, że mogą także pojawić się uczulenia. Są one jednak dość łatwe do przewidzenia, bo dotyczą one znanych składników, a nie skomplikowanych substancji chemicznych. Osoba z uczuleniem pokarmowym na cytrusy lub orzechy, może spodziewać się także gwałtownej reakcji organizmu w kontakcie z naturalnym kosmetykiem, który w swoim składzie ma wysoki poziom tych właśnie substancji. Oczywiście tutaj trzeba też pamiętać, że fakt, że ktoś ma alergię pokarmową wcale też nie oznacza, że będzie miał uczulenie na kosmetyk zawierający tę samą substancję. To jedynie ostrzeżenie, że warto zachować ostrożność w testowaniu kosmetyków. Ważnym aspektem jest również to, że taką alergię jest dużo łatwiej przewidzieć niż w przypadku uczuleń na skomplikowane substancje, z którymi nigdy dotąd nie spotkałeś się w życiu.

Uwaga na olejki eteryczne

W kosmetykach naturalnych często są obecne olejki eteryczne. Są to naturalne substancje, które są otrzymywane z roślin. Olejki mają dość szerokie zastosowanie w kosmetyce i większość osób reaguje na nie dobrze. Szczególną uwagę warto zwrócić gdy, w kosmetyku znajduje się:
– wyciąg z ostropestu,
– rumianek,
– arnika,
– nagietek,
– krwawnik,
– fototoksyczny dziurawiec,
– miód,
– propolis.
Substancje te mogą, ale nie muszą wywoływać uczulenia. Konieczne jest też podkreślenie różnicy pomiędzy reakcją alergiczną a miejscowym podrażnieniem. W tym drugim wypadku występuje ono wyłącznie w miejscu aplikacji kosmetyku i samoistnie znika ono w dość krótkim czasie. Warto o tym pamiętać, by wiedzieć, kiedy zachować szczególną czujność i ostrożność. Oczywiście dobrą praktyką jest wykonanie próby uczuleniowej tuż po zakupie nowego kosmetyku – dotyczy to zarówno kosmetyków konwencjonalnych, jak i naturalnych. W tym drugim przypadku ryzyko reakcji jest zdecydowanie niższe.

Kombajny kosmetyczne w medycynie

Buty, które powinny znaleźć się w każdej garderobie