zamknij
Twoja skóra potrzebuje powietrza! – rzecz o kosmetykach z silikonem

Twoja skóra potrzebuje powietrza! – rzecz o kosmetykach z silikonem

0udostępnień
kosmetyki z silikonem

Kosmetyki z silikonem zyskują coraz większą popularność. Ich producenci zapewniają, że momentalnie wygładzą naszą skórę i dodadzą włosom blasku. To prawda. Niestety długie stosowanie kosmetyków z silikonem może negatywnie wpłynąć na kondycję naszej skóry i włosów.

Silikony to bezbarwne i bezzapachowe substancje, które sprawiają, że kosmetyki mają przyjemną konsystencję, skóra staje się momentalnie wygładzona, a włosy gładkie i pełne blasku. Jest jednak także ciemna strona mocy tych substancji, która znacznie zmniejsza ilość przychylnych recenzji produktów do pielęgnacji z dodatkiem silikonów. Silikony używa się nie tylko w przemyśle kosmetycznym. Swoje zastosowanie znalazły także między innymi w budownictwie, jako materiały uszczelniające i przy produkcji lakierów i kauczuków jako oleje i smary. Używane w kosmetykach szczelnie pokrywają powierzchnię skóry lub włosa nie pozwalając im oddychać i nie przepuszczając jakichkolwiek substancji odżywczych.

Silikony są odporne na wpływ czynników atmosferycznych (słońce, mróz, wiatr) i wody. Niestety ich pozytywny efekt wygładzający jest krótkotrwały. Silikony długotrwale stosowane powodują pojawianie się wyprysków na skórze i osłabiają kondycję włosów, sprawiając, że te stają się łamliwe i przesuszone. Dlatego zarówno dermatolodzy, jak i kosmetolodzy przestrzegają przed skutkami ubocznymi stosowania kosmetyków z silikonami.

Dlaczego więc producenci decydują się na dodawanie silikonów do produktów przeznaczonych do pielęgnacji ciała i

Fot. Fotolia.com

włosów? Silikon jest wygodny dla producentów. Łatwo się go magazynuje, ma długi termin ważności, a przy tym przynosi momentalną poprawę wyglądu cery i włosów – więc ma dużą moc marketingową. Niestety, upiększająca moc silikonu to tak naprawdę przezroczysta, szczelna maska, pod którą nie dochodzi do jakiejkolwiek wymiany składników odżywczych, do absolutnie żadnych pozytywnych reakcji.

Firmy kosmetyczne rzadko decydują się na prowadzenie wieloletnich kampanii uświadamiających. Zamiast tego oferują błyskawiczne kuracje, które po kilku latach, a nawet miesiącach stosowania mogą okazać się jednak fatalne w skutkach i pozostawić naszą urodę w ruinie.

Silikony dzielą się na rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. Rozpuszczalne w wodzie stanowią mniejsze zagrożenie, gdyż mogą zostać łatwo usunięte. Poważny problem pojawia się w przypadku drugiej grupy, gdyż ten rodzaj silikonów można usunąć jedynie za pomocą silnych detergentów, przy czym wysoce prawdopodobne jest uszkodzenie warstwy lipidowej skóry. Silikony nierozpuszczalne w wodzie to: cyclomethicone, trimethylsiloxysilicates, cyclopentasiloxane, trimethicone, simethicone.

Jaką strategię pielęgnacyjną najlepiej obrać? Absolutnie należy unikać kosmetyków z silikonami nierozpuszczalnymi w wodzie, aczkolwiek najlepiej wyeliminować ze swojej kosmetyczki wszystkie silikony. Mimo, że substancje tego rodzaju występują aż w 45% produktów do pielęgnacji ciała i włosów dostępnych na polskim rynku, istnieje sprawdzony sposób, by się od nich skutecznie uwolnić. Silikony nie występują w kosmetykach naturalnych. Producenci kosmetyków organicznych największą wagę przykładają do jakości użytych składników, tym samym wystrzegając się rozwiązań w jakikolwiek sposób zagrażających zdrowiu. Używanie kosmetyków naturalnych to inwestycja w przyszłość własnej urody.

Pamiętać należy, że mimo iż niektóre składniki są dostępne w przemyśle kosmetycznym, to jednak wzbudzają wiele kontrowersji w świecie naukowym. Tak jest w przypadku silikonów, parabenów czy niektórych składników aromatycznych lub barwników. Firmy zajmujące się produkcją bio-kosmetyków, gwarantują, że ich produkty zostały stworzone z wyselekcjonowanych i w 100% bezpiecznych składników. Warto postawić na zdrową zarówno dla naszego organizmu jak i otaczającego nas środowiska kosmetykę naturalną.

Autor & Źródło: http://love-me-green.pl/

pracoholizm

Pracoholizm – jak wpływa na działanie firmy

kalendarz Martyny Wojciechowskiej

Konkurs z kalendarzami