zamknij
Powrót mamy na rynek pracy. Jak odnieść sukces?

Powrót mamy na rynek pracy. Jak odnieść sukces?

0udostępnień

Przyznajmy otwarcie: bycie mamą na rynku pracy nadal bywa sporym problemem. Jednym z nich jest kilkuletnia „dziura” w CV, która nie dodaje punktów podczas procesu rekrutacyjnego. Barierą może okazać się też nasze podejście do sprawy. Nieuczestnicząc w życiu zawodowym przez długi czas, łatwo nabrać kompleksów i wyhodować krzywdzące wyobrażenia na temat powrotu do pracy. Jak z tego toru przeszkód wyjść cało?

Zacznij od zmiany podejścia

Wydaje ci się, że powrót na rynek pracy jest szalenie trudny, wiele cię ominęło i minie sporo czasu, zanim z powrotem się wdrożysz? Jeśli masz podobne wątpliwości natychmiast je porzuć. Jeśli poddasz się własnej (i najsurowszej) krytyce, będzie ci zdecydowanie trudniej zebrać siły i prezentować się korzystnie podczas rozmów o pracę.

Jako młoda mama, dysponujesz szerszymi umiejętnościami niż przed przerwą. Rozwinęłaś siłę woli, poczucie obowiązku i przede wszystkim umiejętność podzielności uwagi. Dodatkowo dysponujesz ogromną determinacją, której nie zrozumieją młodsi konkurenci i niektórzy koledzy z pracy. Pamiętaj o tym zawsze i wszędzie! Podstawą jest podnoszenie własnej wartości, nie jej obniżanie.

Postaw na kursy

Fot. Fotolia.com

Na doszkalanie nie musisz poświęcać ani pieniędzy ani zbyt dużo czasu. Chodzi o chęci i determinację. Pomogą wszystkie te kursy, których ukończenie jakkolwiek przyda się na rynku pracy. Lubisz uczyć się języków? Zacznij to robić. Ciekawią cię techniki organizacji czasu? Idealnie. A może zawsze zastanawiałaś się, jak tworzone są strony internetowe? Poznaj podstawy HTMLa. Lubisz spędzać czas na portalach społecznościowych? Poczytaj, co sądzą o nich branżowi eksperci. Uwielbiasz robić notatki i rysować? Dowiedz się, czym jest sketchnoting. Myśl szeroko i rozwijaj się!

Obecnie oferta darmowych e-learningu jest ogromna, a pokazanie pracodawcy, że w czasie, w którym nie byłaś aktywna zawodowo, pozostawałaś na bieżąco – bezcenna! Kursów szukaj w Internecie, w mediach społecznościowych i na dedykowanych serwisach.

Odśwież CV

Uaktualnienie CV nie powinno skończyć się na pochwaleniu się przebytymi (wyżej wspomnianymi) kursami e-learningowymi i przejawami aktywności podczas okresu urlopu macierzyńskiego (prowadzenie fanpage’a, wsparcie znajomych w prowadzeniu ich firm, nauka języka). Ważne będzie też dokładne przyjrzenie się życiorysowi, również pod względem jego wyglądu.

Najlepszym pomysłem będzie pokazanie swojego CV znajomemu, który jest aktywny zawodowo, a może sam prowadzi procesy rekrutacyjne. Obiektywnej osobie o wiele łatwiej będzie ocenić życiorys i zwrócić uwagę na jego mocne strony, które warto podkreślić, a także to, co może być w nim zbędne. Pomóc może również intensywne przeglądanie artykułów oraz nowoczesnych wzorów CV. To pozwoli ci zorientować się w obowiązujących standardach i doda pewności siebie.

Poznaj swoje prawa…

W przerwie w pracy najtrudniejszym aspektem jest utrata poczucia bezpieczeństwa. Jak w większości problemów receptą powinna być profilaktyka. Przed planowaniem ciąży dobrze jest poznać swoje prawa tak, aby móc zaplanować domowy budżet i możliwości realizacji kolejnych scenariuszy w nowej sytuacji życiowej. To ważne również po fakcie.

Porozmawiaj z koleżankami, które były w podobnej sytuacji, dokładnie zapoznaj się z zapisami kodeksu pracy, przejrzyj informacje opublikowane w urzędzie pracy i bądź uważna na każdą możliwość powrotu do aktywności zawodowej: korzystaj z dofinansowań, kursów, szkoleń. To rozruch, który może pomóc w odzyskaniu poczucia sprawczości, ale i sposób na poznanie innych osób znajdujących się w podobnej sytuacji, a także powrót do swoich aspiracji i spraw zawodowych innych niż przytulanki i pieluszki. Próbuj!

Jak przeżyć na open space?

sukces w komunikacji

Jak cię widzą, tak cię piszą? 6 cech, które świadczą o wysokiej inteligencji