zamknij
Jesteś zapracowana? Odpocznij!

Jesteś zapracowana? Odpocznij!

0udostępnień
odpoczynek od pracy

Brak odpoczynku prowadzi m.in. do zaburzeń emocjonalnych, które mają wpływ zarówno na osobę zmęczoną, jak również na tych, którzy znajdują się w jej otoczeniu. Wraz z brakiem odpoczynku spada produktywność i kreatywność. Przewlekłe zmęczenie ma wpływ na zwiększony poziom stresu, co z kolei przekłada się bezpośrednio na fizyczne dolegliwości.

Dla wielu osób – zwłaszcza pracujących na etacie – wzięcie kilku dni wolnego nie stanowi problemu – wyłączają komputer, zamykają za sobą drzwi biura i bez wyrzutów sumienia udają się na urlop. Nie dotyczy to jednak właścicieli małych firm, którzy mają „ciśnienie”, aby pracować bez odpoczynku. Dla nich czas to pieniądz a każdy wolny dzień to dzień stracony. Zapominają jednak, że odpoczynek od pracy, nawet ten najkrótszy ma dobry wpływ na kondycję organizmu, a to z kolei przekłada się na sukces firmy.

Odpoczynek wpływa na większą wydajność

Fot. Fotolia.com

Wykonywanie pracy wymaga energii, która po jakimś czasie wyczerpuje się. Aby ją odzyskać, powinnaś zrobić sobie przerwę. Dzięki niej – po powrocie do pracy – będziesz bardziej wydajna niż kiedykolwiek.

Jeśli masz jeszcze wątpliwości, to może przekona cię to, że w firmach, w których pracownicy regularnie, każdego roku korzystają z urlopów, po powrocie do pracy są zdecydowanie bardziej wydajni na godzinę niż ci, którzy odkładają urlop na później.

Relaks stymuluje kreatywność

Czy zdarzyło ci się, że w ciągu dnia bezskutecznie zastanawiałaś się nad rozwiązaniem jakiegoś problemu, który następnie bardzo szybko rozstrzygnęłaś następnego dnia podczas porannego prysznica? To nie jest zbieg okoliczności. Zadziało się to dzięki dopaminie, która ma duży wpływ na kreatywność a przyczyną jej uwalniana do krwi są wydarzenia, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwa.

Innymi słowy – jeśli czujesz, że zaczynasz pracować na niższych obrotach i chcesz pobudzić swoją kreatywność w pracy, pozwól sobie na kilka dni wolnego i wyjedź poza miasto. Odpocznij nad morzem, jeziorami lub w górach. Nie masz czasu na dłuższy wyjazd? Weź jeden dzień wolnego i spędź go w spa, w kinie lub w kuchni – piekąc ulubione ciasteczka. Zrób coś co cię zrelaksuje i uszczęśliwi, a obiecujemy, że kreatywność w pracy i poza nią wróci.

Odpoczynek rozładowuje stres

Stres powoduje nadprodukcję adrenaliny, która blokują wydzielanie „hormonu szczęścia” – serotoniny, a to z kolei doprowadza do depresji- kolejnej choroby zapracowanych ludzi. Adrenalina jest również odpowiedzialna za rozszerzanie naczyń krwionośnych, wysokie ciśnienie, przyspieszoną akcję serca. Natomiast kortyzol (hormon stresu) sprawia, że do mięśni trafia więcej glukozy, co ma wpływ na pamięć długotrwałą i koncentrację. W żołądku zbiera się zbyt duża ilość soków trawiennych a kwas solny rujnuje układ pokarmowy.

Aktywny odpoczynek i bieżące odreagowanie stresu znacznie go zredukuje. Dzięki temu nie będziesz narażona na dolegliwości opisane powyżej.

Najlepszy czas na odpoczynek

Najlepszym momentem na wzięcie kilku dni wolnego są tzw. długie weekendy. Większość firm w te dni nie pracuje, ponieważ ludzie chcą wypocząć i spędzić urlop z najbliższymi.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy cię do tego, abyś wzięła klika dni wolnego i w ich trakcie trzymała się z dala od komputera i komórki służbowej. Rób rzeczy, które cię zrelaksują a wrócisz do pracy z większą energią, motywacją i kreatywnością. Z odpoczynku od pracy skorzysta twój organizm oraz twoja firma.

kalendarz Martyny Wojciechowskiej

Konkurs z kalendarzami

weryfikacja cv

Pracownicy, strzeżmy się kłamstewek aplikując na wymarzone stanowiska pracy