zamknij
Jak zapamiętać imiona kolegów z nowej pracy?

Jak zapamiętać imiona kolegów z nowej pracy?

0udostępnień

Dla wielu osób zapamiętywanie czyjś imion jest dużym wyzwaniem. Już po kilku minutach wylatują im one z głowy. Jest to spory problem, zwłaszcza dla kogoś, kto rozpoczął pracę w nowej firmie. Są jednak sposoby na zapamiętanie imion.

Pozytywnie przeszłaś ostatni etap rekrutacji i w końcu zostałaś zatrudniona. Teraz czas zapoznać się ze współpracownikami. Tylko jak zapamiętać tyle imion? Oto kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mogła zaimponować nowym koleżankom i kolegom z pracy bardzo dobrą pamięcią do imion oraz sprawisz, że poczują się wyjątkowo, a to z kolei pomoże ci stworzyć dobre relacje z nimi.

Skup się

Fot. Fotolia.com

Kiedy będziesz przedstawiana nowym współpracownikom, skup swoją uwagę na każdym nowym imieniu. Postaraj się również zapamiętać cechy charakterystyczne danej osoby (w wyglądzie, czy zachowaniu) i skojarz je z jej imieniem, np. Jacek to wesoły facet.

Powtórz

Jak tylko usłyszysz jakieś imię, spójrz tej osobie w oczy i powtórz w naturalny sposób: Miło mi ciebie poznać Andrzeju lub Będzie mi miło z tobą pracować Joanno.

Jeśli imię danej osoby jest rzadko spotykane, możesz skomentować jego oryginalność. Powtórz parę razy usłyszane imię w pamięci i spróbuj choć raz użyć go w rozmowie.

Kojarz

Na początku spróbuj skojarzyć imię nowo poznanej osoby ze znajomym o tym samym imieniu.

Każda osoba jest charakterystyczna, więc spróbuj skojarzyć jej imię z jakąś cechą, którą posiada, czy wrażeniem, jakie na tobie zrobiła, np. „Piotr wygląda jak łotr”, „Dorota ma na punkcie punktualności kota”.

Użyj słów piosenki

Używaj piosenek, które pozwolą zapamiętać imiona nowo poznanych osób. Kiedy spotkasz kogoś, kto ma na imię Monika, możesz zanucić w pamięci piosenkę Wałów Jagiellońskich: „Monika, dziewczyna ratownika”, w przypadku Eli – utwór Chłopców z Placu Broni: „O Ela”.

Wyobraź sobie tabliczkę z imieniem

Kiedy jakaś osoba jest ci przedstawiana, wyobraź sobie ją z imienną tabliczką na szyi. Za każdym razem, kiedy będziesz ją widziała, spróbuj przywoływać w pamięci ten obraz. Z czasem tabliczka z imieniem zblaknie, a imię utrwali się w twojej pamięci.

Przeliteruj swoje imię

Fot. Fotolia.com

Jeśli twoje imię jest rzadko spotykane lub trudne do wymówienia, przeliteruj je współpracownikom i pomóż im je zapamiętać poprzez gotowe skojarzenie. Być może koledzy zrobią to samo i pomogą ci w ten zabawny sposób zapamiętać swoje imiona.

Zanotuj

Jak tylko dotrzesz do swojego biurka, zanotuj wszystkie imiona jakie zapamiętałaś. Dodaj wszelkie inne informacje jakie zebrałaś, np. „Marta – biurko przy drzwiach, Piotr – pokój przy kserokopiarce”. Dodatkowe informacje, które mogą ci się przydać to: stanowiska danych osób i to w jaki sposób ich praca może być powiązana z twoimi służbowymi obowiązkami, a także ich prywatne zainteresowania, o których powiedziały w czasie przedstawiania się.

W przypadku wątpliwości – pytaj

Kiedy tylko się zorientujesz, że nie pamiętasz czyjegoś imienia, po prostu zapytaj. Większość osób zrozumie, że masz dużo do zapamiętania w pierwszych dniach pracy i nie będą czuć się urażone, kiedy poprosisz o przypomnienie imion.

Pielęgnacja twarzy po 40. Kontroluj proces starzenia się skóry!

Koleżanka została moją szefową. Jak się zachować?