zamknij
Skuteczny networking

Skuteczny networking

0udostępnień
networking

We wczesnych latach mojej kariery nie doceniałam roli networkingu i nie zdawałam sobie sprawy jak ważne jest pozostawanie w kontakcie z innymi ludźmi. Po zmianie pracy zawsze odcinałam wszystko grubą kreską – dotyczyło to też osób, z którymi współpracowałam. Jednak po założeniu własnej firmy, kiedy otrzymałam niespodziewany telefon od jednego ze swoich dawnych współpracowników z przydatną mi w tamtym czasie informacją, zdałam sobie sprawę jak istotne jest utrzymywanie kontaktu ze znajomymi. Postanowiłam to zmienić.

Oto co robię:

Zabieram znajomych na lunch

Staram się pamiętać gdzie mieszkają lub pracują moi znajomi i klienci. Kiedy jestem w pobliżu ich miejsca zamieszkania lub pracy, czasami dzwonię do nich i zapraszam na lunch.

Wysyłam wycinki z prasy

Staram się zapamiętać czym interesują się moi znajomi i klienci. I kiedy znajdę ciekawy artykuł, który może być im przydatny, skanuję go i przesyłam mailem. Oczywiście nie dotyczy to tylko zainteresowań biznesowych, ale również prywatnych. Jeśli więc ktoś powie mi, że jedzie do Egiptu i szuka informacji turystycznych, a ja akurat przeczytam ciekawy tekst na temat tego kraju, to wysyłam go mu.

Dzwonię, aby zasięgnąć rady

Kilka razy w roku dzwonię do znajomych, aby zapytać ich o rzeczy, w których się specjalizują. W ten sposób daję im do zrozumienia, że cenię sobie opinię.

Proponuję spotkanie

Fot. Fotolia.com

Jest pewien procent ludzi, których zna się tylko z kontaktu telefonicznego i mailowego. Dlatego warto odrobinę się wysilić i zaproponować im spotkanie.

Pamiętam o świętach

Aby nie przegapić ważnych świąt moich znajomych i klientów (np. imienin, 10-lecia firmy), zapisuję daty w swoim kalendarzu. Wiele osób docenia to, że wkładam dużo swojej energii w naszą znajomość. Im wyżej ją oceniają, tym szybciej kontaktują się ze mną w razie potrzeby lub pomogą.

Wymieniam się kontaktami

Jeśli ktoś w czasie rozmowy wspomni, że szuka prywatnej szkoły dla swojego dziecka a ja akurat znam dyrektorkę takiej placówki, to proponuję mu, że zapoznam go ze swoją znajomą. Dzięki temu mogę liczyć na to, że osoba, której pomogłam odwdzięczy się w podobny sposób.

Poznaję osoby, które jak ja pracują dla danego klienta

Pracując dla swojego klienta, staram się poznać inne osoby, które z nim współpracują. Nie tylko poszerzam przez to sieć swoich kontaktów, ale również ułatwiam sobie pracę, kontaktując się z nimi bezpośrednio.

Szczerze staram się pomóc

Ludzie zazwyczaj wiedzą kiedy ktoś jest szczery. Staram się o tym pamiętać oferując swoją pomoc. W końcu networking polega na budowaniu prawdziwych relacji. Nie chodzi w nim o otaczanie się osobami, które są mi winne jakąś przysługę.

I jeszcze coś o czym trzeba pamiętać: kontaktując się z ludźmi, trzeba zachować umiar. Przesada może męczyć osoby z twojego otoczenia.

 

skuteczna komunikacja

Bezpośredni kontakt sposobem na skuteczną komunikację

Savoir vivre - biżuteria w pracy

Savoir vivre – biżuteria do pracy