zamknij
Błędy popełniane w pracy przez kobiety

Błędy popełniane w pracy przez kobiety

0udostępnień
kobieta manager

Brak awansu łatwo zwalić na seksizm i uwarunkowania społeczne. Niestety w niektórych przypadkach same jesteśmy temu winne. A to z powodu błędów jakie popełniamy w pracy. Jesteśmy nieśmiałe, niepewne siebie i czasami zbyt emocjonalnie reagujemy na krytykę.

Niektóre z nas, zanim podejmą decyzję, badają opinię innych. Wiedza ta dodaje nam pewności siebie. Tymczasem powinnyśmy zaufać swojej intuicji – nie od dziś wiadomo, że kobiety ją mają.

Wiele z nas nie potrafi precyzyjnie i stanowczo wydawać poleceń. Aby nie uchodzić za „jędze”, często w zbyt miękki sposób wydajemy dyspozycje swoim pracownikom. Zamiast bezpośrednio przekazać im polecenie, używamy takich sformułowań jak: „należałoby to wykonać”; „ktoś musi się tym zająć”. Niestety prowadzi to do tego, że podwładni ignorują nasze słowa. Aby nie doszło do takiej sytuacji, powinnyśmy precyzyjnie wydawać polecenia wykonania jakiegoś zadania oraz jasno określić, który z pracowników ma to zrobić.

Sporo kobiet używa słów, które osłabiają wiarygodność ich wypowiedzi. Są to wyrazy: „trochę”, „może”, itp.

Niektóre panie biorą zbyt dużo na siebie, ponieważ są przekonane, że same wykonają zadanie szybciej i lepiej. Tymczasem powinnyśmy nauczyć się delegowania zadań na inne osoby, aby nie przesiadywać w pracy po godzinach.

Znaczna część kobiet ma nadmierną potrzebę bycia lubianymi. To dla nas bardzo ważne, jednak nie można budować kariery wyłącznie wokół tego. Sztuką jest znalezienie równowagi między byciem miłą dziewczyną a kobietą, która jest zbyt apodyktyczna. Jak to zrobić? Otóż należy się dzielić z innymi swoimi opiniami w taki sposób, aby te osoby poczuły, że ich zdanie jest brane przez nas pod uwagę.

Sporo z nas nie dba o własny PR w pracy. Wolimy cicho i ciężko pracować niż chodzić po korytarzach i opowiadać jak wiele zrobiłyśmy dla firmy. Niestety zazwyczaj znajdzie się ktoś kto wykorzysta naszą pracę i cały splendor spadnie na niego. Tymczasem od czasu do czasu warto się pochwalić swoimi sukcesami.

5
Fot. Fotolia.com

Wiele z nas nie przywiązuje za bardzo uwagi do tego jak ubieramy się do pracy. Szczególnie na wczesnych etapach swojej kariery. To błąd. Frywolna sukienka czy bluzka nie doda nam powagi a przyczyni się do złośliwych komentarzy.

Niektóre z nas nie mają odwagi do zabierania głosu w czasie narad i czekają aż będą wywołane. Uważamy, że nieuprzejme jest zabieranie głosu bez wyraźnego zaproszenia do dyskusji, zwłaszcza, gdy w spotkaniu biorą udział managerowie wyższego szczebla. Czekamy aż zostaniemy zapytane o zdanie. To duży błąd. Warto być zawsze wśród dwóch, trzech osób, które jako pierwsze zabierają głos na spotkaniu. Niekoniecznie trzeba wyrażać swoją opinię w jakiejś sprawie. Wystarczy jeśli zada się pytanie lub poprze czyjeś zdanie.

Wiele z nas układa swoje opinie i pomysły w pytania, ponieważ nie chcemy być odbierane jako osoby, które narzucają swoje zdanie innym. Tymczasem takie formułowanie wypowiedzi powoduje, że jesteśmy postrzegane jako ktoś niepewny swego.

Znaczna część kobiet pozwala robić z siebie kozły ofiarne. Gdy coś pójdzie nie tak i jesteśmy niesłusznie obwiniane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy walczyć o siebie i nie wskażemy palcem winnego. Przez to tracimy szacunek swoich kolegów. Dlatego powinnyśmy pamiętać, że wyjaśnienie sprawy nie oznacza „wkopania kogoś”, ale zapobiega postrzeganiu nas przez innych w negatywnym świetle.

Niektóre z nas reagują zbyt emocjonalnie na krytykę. W pracy czasami dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, do których trzeba podejść z chłodną głową. To będzie bardziej profesjonalne niż krzyk czy płacz.

Aby myśleć o awansie warto przyjrzeć się swojemu zachowaniu w pracy, a następnie wyeliminować błędy. To nic trudnego.

komunikacja w biznesie

Wyrażenia, których kobieta manager powinna unikać

wzór cv specjalista do spraw marketingu

Wzór CV dla specjalisty do spraw marketingu