Kobiet na stanowiskach menedżerskich średniego i wyższego stopnia przybywa z roku na rok. Warto zastanowić się, jakie zalety ma takie rozwiązanie oraz czy jest ono akceptowane przez pracowników.
Nastawione na komunikację i empatyczne
Większość kobiet szefów cechuje nastawienie na komunikację i budowę pozytywnych, partnerskich relacji w zespole. Z reguły tworzą one przyjazną atmosferę w pracy i starają się zarządzać zespołem w taki sposób, aby każdy czuł się ważną częścią projektu. Kobiety na stanowiskach menedżerskich preferują pracę grupową i są bardziej nastawione na realizację celów, mniej na osiąganie własnych sukcesów zawodowych. W trakcie negocjacji, a także podczas rekrutacji, kierują się wyczuciem i intuicją, odnosząc na tych polach duże sukcesy.
Pracownicy z reguły cenią sobie empatyczne podejście kobiet szefów, które przed podjęciem ważnych decyzji konsultują się z członkami zespołu, zbierają opinie i starają się zrozumieć i wziąć pod uwagę argumenty i racje każdej ze stron. Dzięki temu podwładni czują się doceniani i ważni, co przekłada się na większą efektywność w realizowaniu działań i większe zaangażowanie w pracę.
W poszukiwaniu kompromisów
Kobiety menedżerki z reguły nastawione są na szukanie kompromisów i starają się, aby każdy konflikt interesów zakończyć rozwiązaniem typu win-win, w którym każdy ma poczucie wygranej. Ważnym aspektem kobiecego stylu zarządzania jest także długofalowe podejście do procesów w firmie. W odróżnieniu do mężczyzn, kobiety z reguły starają się przewidywać konsekwencje swoich działań w możliwie jak najdłuższej perspektywie czasowej, starannie rozważając wszystkie za i przeciw. Doraźnie bywa to postrzegane jako brak zdecydowania, jednak w dłuższej perspektywie decyzje podejmowane w ten sposób często okazują się niezwykle korzystne dla rozwoju firmy. W konsekwencji zarządy dużych korporacji coraz chętniej powierzają stanowiska kierownicze kobietom.
Co na to pracownicy?
Jeszcze kilkanaście lat temu kobieta jako szef zespołu była zjawiskiem nie do pomyślenia w świecie biznesu zdominowanym przez mężczyzn. Pierwsze kobiety na stanowiskach menedżerskich budziły obawy nie tylko pracodawców, ale także podwładnych.
Obecnie pracownicy coraz częściej doceniają szefów kobiety, szczególnie ze względu na dobrą atmosferę, jaką tworzą w zarządzanych przez siebie zespołach. Współczesne menedżerki potrafią wykorzystywać umiejętności interpersonalne tak, aby zmotywować wszystkich podwładnych do wykonywania zadań sprawiając jednocześnie, że czują się oni ważni w strukturze firmy. Kobiety na stanowiskach kierowniczych są cenione przez podwładnych także ze względu na elastyczny styl zarządzania i troskę o rozwój każdego członka zespołu. Nastawione na realizację celów grupowych, po osiągnięciu sukcesu w postaci dobrze zrealizowanego projektu nie zapominają zazwyczaj o osobach, które im w tym pomogły.