zamknij
Uporczywy kaszel? Nie pozwól, by przeziębienie popsuło twoje plany!

Uporczywy kaszel? Nie pozwól, by przeziębienie popsuło twoje plany!

0udostępnień

Jesteś ciągle w biegu i czasem brakuje ci czasu, by zadbać o siebie? Niestety – brak snu, stres i przemęczenie to czynniki zwiększające podatność na różnego rodzaju infekcje. Żadna z nas nie lubi, kiedy przeziębienie niweczy ważne plany biznesowe lub towarzyskie. Dlatego warto wiedzieć, jak pokonać je szybko i skutecznie.

Przeziębienie? Reaguj szybko!

W przypadku przeziębienia bardzo ważna jest szybka reakcja – czasami, jeśli zadziałamy na czas, możemy nawet powstrzymać dalszy jego rozwój. Niestety nieraz początkowe objawy są na tyle lekkie, że po prostu je lekceważymy. Tymczasem delikatne pobolewanie gardła lub suchość i drapanie w gardle zawsze powinny nas zaalarmować. Warto wówczas szybko sięgnąć po preparat o działaniu łagodzącym objawy i wzmacniającym odporność – godne polecenia są np. produkty na bazie soku z czarnego bzu oraz wyciągu z lipy.

fotolia_29163597_subscription_xxl
Fot. Fotolia.com

Musimy też pamiętać o tym, kiedy jesteśmy najbardziej narażone na zachorowanie. Wpływ na nie mają takie czynniki, jak m.in. stres, brak snu, przemęczenie, niewłaściwa dieta oraz nieregularne spożywanie posiłków, nadużywanie różnego rodzaju używek. Dlatego dobrze jest dbać o siebie na co dzień i raz na jakiś czas zarządzić dzień pełnego relaksu, kiedy liczyć się będą tylko nasz komfort oraz zdrowie.

Suchy kaszel – co mogę zrobić?

Kiedy gardło jest suche i drażliwe, wszystko może przyczynić się do nagłego zwiększenia dyskomfortu. W początkowej fazie przeziębienia po tylnej ścianie gardła często spływa wydzielina z nosa – powoduje to dodatkowe podrażnienie i pobudza do kaszlu. Jest on suchy, męczący, nie daje nam spać w nocy. W dzień natomiast może przechodzić w gwałtowne ataki połączone nawet z uczuciem duszności i łzawieniem oczu. Dlatego na tym etapie dobrze jest sięgnąć po środki hamujące odruch kaszlenia – zwłaszcza jeśli mamy przed sobą poważne spotkanie z kontrahentem lub musimy się wyspać. Doskonale sprawdzi się tutaj syrop na kaszel suchy, który dodatkowo nawilży podrażnione gardło i złagodzi pieczenie.

Jak radzić sobie z mokrym kaszlem?

Kaszel mokry – chociaż również bywa bardzo męczący – daje wyraźny efekt w postaci odkrztuszanej wydzieliny. To dobry znak, ponieważ w ten sposób organizm pozbywa się zawartych w niej szkodliwych mikroorganizmów. Powinno więc nam zależeć na tym, by cały proces przyspieszyć. Dlatego też zażywamy w tym przypadku leki, które rozrzedzają wydzielinę oraz ułatwiają jej wykrztuszanie. Musimy jednak uważać, jeśli mamy przed sobą np. ważne zebranie lub spotkanie, podczas którego po prostu nie wypada nam mocno kaszleć. Wówczas lepiej wstrzymać się z zażyciem leków wykrztuśnych. Nie bierzmy ich również późnym popołudniem i wieczorem, ponieważ intensywny kaszel mógłby uniemożliwić nam spokojny sen.

Każda z nas czasem musi zmagać się z przeziębieniem, a co za tym idzie – z uporczywym kaszlem. Na szczęście, znając kilka prostych reguł, możemy szybko sobie z nim poradzić i wrócić do codziennych obowiązków.

Kobieta szef: czy takie rozwiązanie sprawdza się w nowoczesnych organizacjach?

Co obniża prędkość internetu?