zamknij
Romans z szefem. Niebezpieczna gra?

Romans z szefem. Niebezpieczna gra?

0udostępnień

Romans z szefem, zwłaszcza z takim, który jest bardzo atrakcyjny fizycznie i intelektualnie dla wielu kobiet może być niezwykle ekscytujący. Ale czy to bezpieczna gra? Co kobieta powinna wiedzieć, decydując się na romans z przełożonym? Jakie mogą być konsekwencje bliskiej relacji z przełożonym?

 1. Zanim zdecydujesz się na romans z szefem przemyśl to
  a) Reakcja współpracowników na romans z przełożonym
  b) Romanse szefa
  c) Twój awans
  d) Reakcja nowego szefa
  e) Możliwe konsekwencje zakończenia romansu z szefem
 2. Jak się bronić przed romansem z szefem?
 3. A jeśli jednak romans z szefem…

Jest atrakcyjny, trudno mu się oprzeć, pięknie pachnie i jest piekielnie inteligentny. Do tego wyraźnie daje ci do zrozumienia, że podobasz mu się i chętnie umówiłby się z tobą. Pamiętaj o tym, że romans z szefem jest złym pomysłem i potencjalnym zabójcą twojej kariery. Nie żyjecie na bezludnej wyspie, ale wśród ludzi, którzy mogą różnie odbierać taką sytuację.

Zanim zdecydujesz się na romans z szefem przemyśl to

Mówią, że władza jest sexy i bardzo przyciąga. Zanim jednak zdecydujesz się na romans z szefem, powinnaś to dobrze przemyśleć, nawet jeśli nie kierujesz się pobudkami, o których pisałam wcześniej, ale uczuciem, które cię dopadło.

Reakcja współpracowników na romans z przełożonym

Kwestią jaką musisz przemyśleć to reakcja twoich współpracowników na wiadomość o twoim romansie z szefem, bo na pewno szybko oboje będziecie tematem biurowych plotek. Najczęściej będziesz oceniana negatywnie. Niektórzy mogą też zacząć wykorzystywać tę wiadomość do uzyskania własnych korzyści – jedni będą prosili cię o wstawiennictwo do szefa, aby ten dał im podwyżkę, a inni mogą posunąć się nawet do szantażu – zwłaszcza wtedy gdy jedno z was lub oboje jesteście w związkach małżeńskich.

>>> Zobacz także: Romans w biurze

Romanse szefa

Dość często zdarza się tak, że szef, który jest gotowy wdać się w romans ze swoją pracownicą, prawdopodobnie robił to już wcześniej. Jeśli jego była kochanka cały czas pracuje w biurze, to możesz się liczyć z tym, że nie będzie należała do sprzyjających ci osób.

Twój awans

Być może zostałaś zatrudniona z powodu swojego talentu, wiedzy i doświadczenia w danej branży, ale kiedy jesteś zaangażowana w romans z szefem twoje kompetencje mogą być podważane przez współpracowników. Twoje sukcesy w pracy (awans, podwyżka, atrakcyjny wyjazd służbowy) będą postrzegane jako wynikające z twojej bliskiej relacji z szefem, a nie jako efekt własnej ciężkiej pracy. Współpracownicy mogą również zacząć patrzeć na ciebie jak na kogoś kto zrobi wszystko dla awansu włącznie z romansem.

Reakcja nowego szefa

Fot. Fotolia.com

Musisz też wiedzieć, że w razie zmiany szefa, ten nowy (znając historię twojego romansu) może zacząć podejrzewać, że jesteś na danym stanowisku nie z powodu swoich zasług dla firmy i sukcesów, ale z powodu twoich bliskich relacji z jego poprzednikiem. Będziesz musiała udowodnić w sposób merytoryczny, że nie jesteś tutaj przypadkowo, a i tak nie wiadomo czy pozbędziesz się łatki „kochanki szefa”.

>>> Zobacz także: Niebezpieczne związki, czyli para w pracy

Możliwe konsekwencje zakończenia romansu z szefem

Powinnaś też pomyśleć o konsekwencjach związanych z zakończeniem romansu z szefem. W końcu od miłości do nienawiści jest tylko jeden krok. Jeśli to ty byś go zakończyła, a twój szef nie mógł się z tym pogodzić, to możesz się liczyć z tym, że nie będziesz miała łatwego życia w biurze i twoja kariera zostanie zrujnowana. Może to się nawet skończyć zwolnieniem cię z pracy.

Jeśli natomiast to on – ku twojej rozpaczy – postanowił zakończyć romans, to pamiętaj, że przebywanie z byłym kochankiem w jednym biurze nie będzie należało do przyjemnych. Jeżeli zdecydujesz się na pozostanie w tej samej pracy, to być może będziesz wkrótce widzieć jak twój były kochanek romansuje z kolejną pracownicą.

Jak się bronić przed romansem z szefem?

Jeśli twój szef próbuje zbliżyć się do ciebie, a ty nie masz na to ochoty, to powinnaś w sposób grzeczny, ale stanowczy odrzucać jego zaloty. Możesz opowiadać w jego obecności o swoim idealnym partnerze (nawet jeśli go nie masz, albo nie jest aż tak idealny), zacząć nosić obrączkę lub pierścionek zaręczynowy (a jeśli go nie masz, to warto – dla świętego spokoju – zainwestować w jakiś). Unikaj wspólnych wyjazdów służbowych, które nie są uzasadnione zawodowo, przebywania w jednym pomieszczeniu sam na sam.

Jeżeli zachowanie szefa robi się to do nie zniesienia i zaczyna ocierać się o molestowanie seksualne, to musisz być już bardziej zdecydowana, a jeśli i to nie pomoże, to powinnaś wnieść pozew do sądu.

>>> Zobacz także: Jakie znaczenie ma różnica wieku między partnerami?

A jeśli jednak romans z szefem…

Jeżeli jednak nie jesteś w stanie i nawet nie chcesz unikać romansu z szefem (który nie jest aktualnie w związku), to powinnaś pamiętać, aby oddzielić życie osobiste od zawodowego. Świetnie jeśli będziesz mogła zmienić pracę lub twój szef-partner. Jeżeli jednak będzie to niemożliwe, to będziecie musieli włożyć dużo wysiłku, aby współpracownicy widzieli, że do swoich obowiązków podchodzicie w pełni profesjonalnie i nie łączycie tego z waszym życiem uczuciowo-intymnym.

 

Fot. Andrea Comi / Gettyimages.com

Szefowa na urlopie. Jak zorganizować pracę podczas swojej nieobecności w biurze?

Fot. gruizza / GettyImages.com

Savoir vivre przy wręczaniu wizytówek