zamknij
Więc chodź pomaluj mój świat… koloroterapia

Więc chodź pomaluj mój świat… koloroterapia

0udostępnień
koloroterapia

Nie bez znaczenia są kolory ścian i mebli w pracy i domu oraz ubrań, które na co dzień nosimy. Działanie kolorów na nastrój zostało udowodnione. Niektóre barwy poprawiają samopoczucie, inne działają przygnębiająco. Kolory, które nas przyciągają lub odpychają, mogą wskazywać ukryte potrzeby i pragnienia. Co więcej – mogą wpływać na naszą karierę oraz życie osobiste. Z tych powodów koloroterapia zyskuje coraz większą popularność.

Koloroterapia, nazywana także chromoterapią, znana jest od tysięcy lat. Wykorzystywana jest przy niwelowaniu takich problemów jak: osłabienie, zmęczenie, niska odporność, obniżony nastrój, problemy skórne, metaboliczne. Koloroterapię poleca się także osobom, którym nic nie dolega – po prostu dla poprawienia ich samopoczucia.

Barwy bardzo silnie oddziałują na naszą psychikę i odczucia. Emanują także różną energią – pełne blasku kolory mają wyższą energię niż łagodne i rozmyte pastele.

Popularność psychologii koloru rośnie z każdym dniem i wykorzystywana jest praktycznie wszędzie, np. firmy kosmetyczne dla kosmetyków do skóry wrażliwej i delikatnej sięgają po rozbielone odcienie różu i bieli, a do kosmetyków mających za zadanie głęboko oczyścić skórę zwykle stosują opakowania niebieskie. Politycy, pragnący wzbudzić zaufanie swoich słuchaczy, zazwyczaj występują w błękitnych koszulach, a sportowcy, którzy chcą dodać sobie energii podczas zawodów startują w strojach w witalizujących neonowych kolorach.

Wszystko to powinno nas skłonić do nabrania lepszego wyobrażenia o znaczeniu kolorów i ich energii. Zatem jakie działanie mają poszczególne barwy?

Żółty – kolor słońca i optymizmu. To także barwa nauki i intuicji. Pobudza, ale nie irytuje. Odcienie żółtego wpływają pozytywnie na pracę mózgu, wzmagają procesy logicznego myślenia, dlatego warto pokryć nimi ściany pokojów, w

Fot. Fotolia.com

których wykonywana jest praca.

Podobnie działa pomarańczowy, który dodaje energii i optymizmu, jednak należy wystrzegać się jego intensywnych odcieni, bowiem mogą wzmagać apetyt.

Czerwony – barwa agresywna i wprowadzająca w stan ekscytacji. Dodaje witalności i atrakcyjności. Jej niedobór w ciągu dnia powoduje nieśmiałość, apatię, z kolei nadmiar może drażnić, dlatego wystarczy umieścić w pokoju jeden, dwa elementy w tym kolorze, np. krzesło, doniczka czy lampka. Kolor czerwony zwraca na siebie uwagę, więc podczas ważnego wystąpienia warto zadbać o akcent o tej barwie –apaszka czy paznokcie w kolorze czerwieni zwrócą uwagę odbiorców.

Zielony – symbol wzrostu i żyzności, kojarzony z naturą. Przywraca równowagę, dodaje pewności siebie, przyczynia się do likwidacji napięcia. Osoby noszące ubrania w tym kolorze postrzegane są jako godne zaufania.

Niebieski – kolor wody i nieba, symbolizuje wytrwałość, mądrość i lojalność. Koi nerwy. W niebieskim biurze pracownicy są wydajniejsi. Jest kolorem dobrej komunikacji, promieniuje autorytetem i elegancją. Jednak nadmiar niebieskiego może sprawiać wrażenie chłodu, dlatego zmarzlaki nie będą dobrze czuły się w takim otoczeniu.

Biały – synonim czystości i niewinności. Budzi zaufanie. Trzeba jednak pamiętać, że biały w niektórych kulturach jest kolorem żałoby.

Jeśli w twoim otoczeniu, stroju, czy diecie brakuje jakiegoś koloru, możesz odczuwać brak równowagi w sferze życia, która jest związana z daną barwą.

Ponadto, te kolory, które nas przyciągają, wskazują na co jesteśmy gotowe, czego świadomie pragniemy. Dlatego zastanów się który z kolorów dominuje w twojej szafie i otoczeniu, po który najczęściej sięgasz? Być może, po odpowiedzeniu sobie na te pytania, dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz zmian w kolorystyce, które pozwolą ci szybciej osiągnąć zamierzone cele.

Psyche care

Ewelina Szymkowiak

Ewelina Szymkowiak

Absolwentka Psychologii Klinicznej oraz Terapii i Poradnictwa w Krakowskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej. Prowadzi treningi biofeedbacku oraz sesje life&business coachingu. Posiada także doświadczenie w prowadzeniu warsztatów z zakresu rozwoju osobistego i umiejętności psychologicznych (asertywność, radzenie sobie ze stresem, konflikty) dla młodzieży oraz seniorów. Właścicielka gabinetu Psyche Care.
treningi zimą

Pozostań aktywna podczas zimy

kok ślimak

Kok ślimak – idealna fryzura do pracy