zamknij
Co musisz wiedzieć o pracy audytora?

Co musisz wiedzieć o pracy audytora?

0udostępnień
12 grudnia 20172757Views

Różnego rodzaju organizacje poddają się procesom certyfikacji, aby pokazać swoim klientom i kontrahentom, że spełniają wymagania wyśrubowanych norm. To zainteresowanie certyfikacją pociąga za sobą duże zapotrzebowanie na audytorów, którzy zajmują się kontrolowaniem poprawności wdrożenia danego systemu.

Jak zostać audytorem?

Aby rozpocząć pracę na tym stanowisku trzeba mieć odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz umiejętności praktyczne. Świetnym sposobem na zdobycie odpowiednich kwalifikacji jest udział w szkoleniu organizowanym przez jednostkę certyfikującą. Na takim kursie uczestnicy poznają dokładnie normę, którą w przyszłości będą kontrolować np. audytor wiodący ISO 50001 skupia się na Systemie Zarządzania Energią. Poza tym kandydaci zapoznają się z metodologią przeprowadzania audytu oraz wykonują ćwiczenia praktyczne w tym zakresie. Bardzo ważnym elementem szkolenia są dyskusje dotycząca rozwiązywania często występujących problemów. Dzięki temu początkujący audytorzy mogą poznać najlepsze praktyki. Aby dowiedzieć się więcej o przygotowaniu do pracy audytora wiodącego ISO 50001 warto zajrzeć tu: https://szkolenia.bureauveritas.pl/e03-audytor-wiodacy-iso-50001-rej-cqiirca/

Na czym polega praca audytora?

Audytor zajmuje się przygotowywaniem, przeprowadzaniem oraz raportowaniem audytu. Przed kontrolą należy dobrze zaplanować cały proces i opracować stosowne wzory dokumentów np. listy kontrolne. Sama kontrola może wyglądać bardzo różnie zależnie od tego, jaka normą zajmuje się dana osoba. Przykładowo audytor wiodący ISO 50001 powinien przeprowadzać badania kontrolne zużycia energii. Częścią stałą dla wszystkich rodzajów audytów jest sprawdzanie dokumentacji systemowej oraz przeprowadzanie wywiadów z pracownikami. Po wykonaniu wszystkich zadań związanych z kontrolą należy sporządzić raport. Wyniki audytu są następnie prezentowane przedstawicielom kierownictwa. Warto tutaj dodać, że bardzo ważna jest szczegółowa analiza obszarów, w których znaleziono niezgodności.

Niszowe perfumy z historią – co warto wiedzieć o zapachach Histoires de Parfums?

Tanie, modne i wygodne buty Vices