Rozmowa o pracę to wyzwanie zarówno dla kandydata na wybrane stanowisko, jak i dla pracodawcy, zespołu HR lub rekrutera działającego z ramienia zarządu. Pracownicy są obecnie coraz bardziej świadomi swoich wymagań i bardziej skłonni do zmiany miejsca pracy. Z tego powodu firmy odchodzą od tradycyjnych modeli przeprowadzania rozmów na rzecz partnerskiej komunikacji. W takim układzie to pracodawca jest osobą okazującą zainteresowanie kandydatowi i nie obawia się o niego zawalczyć.
Twoja firma się rozwija, więc to naturalne, że chcesz pozyskać wartościowych pracowników. Żeby zachęcić i zweryfikować nie tylko umiejętności, lecz także osobowość kandydata, warto zadbać o dobrą atmosferę na rozmowie kwalifikacyjnej. Przyjazny klimat będzie sprzyjał skutecznemu procesowi rekrutacji, a Ty możesz go stworzyć w prosty sposób. Wystarczy, że zawczasu przygotowujesz się do wywiadu z pracownikiem. Zobacz krótki poradnik, z którego dowiesz się, co jest ważne w czasie rozmowy o pracę.
Przyjazna atmosfera
Potencjalny kandydat na pewno jest zestresowany wywiadem, dlatego nawet jeśli przeprowadzasz kilkunastą rozmowę w tygodniu i jesteś zniecierpliwiony, nie zapominaj o uprzejmości i reagowaniu na grzeczności. Jako pierwszy podaj dłoń. Pamiętaj, że każdy lepiej się czuje i łatwiej nawiązuje rozmowę w pozytywnej atmosferze. Warto też, żebyś zaproponował swojemu potencjalnemu pracownikowi coś do picia – np. wodę lub kawę. Stres powoduje, że zasycha w gardle, więc szklanka napoju zawsze jest wskazana.
Zebranie informacji o kandydacie
Najważniejsze to zapoznanie się z CV i wydrukowanie go. Nie musisz jednak ograniczać się do jednego źródła wiedzy – sprawdź profil kandydata na LinkedIn czy GoldenLine oraz innych social mediach. Jeśli chcesz zweryfikować wskazane w CV umiejętności kandydata, daj mu krótkie pisemne zadanie do wykonania. W tym czasie możesz wyjść z pokoju i nalać sobie wody z dystrybutora wody źródlanej lub napić się kawy.
Komfortowa przestrzeń
Na rozmowę z kandydatem wybierz ciche pomieszczenie, z dala od salek, w których odbywają się burze mózgów i narady. Ważne, żeby nikt z pozostałych pracowników nie zakłócał spotkania. Zwróć też uwagę, czy w pokoju (jeśli jest klimatyzowany), temperatura nie jest zbyt niska lub za wysoka.
Aktywne słuchanie
Tego właśnie oczekujesz od potencjalnego pracownika. Czy jednak sam słuchasz go uważnie? Nawet jeśli nie zgadzasz się z tym, co mówi dana osoba lub nie jesteś zainteresowany, nie okazuj swojego zniecierpliwienia czy zniechęcenia. Jego oznaką jest również unikanie kontaktu wzrokowego, zabawa długopisem lub spoglądanie na zegarek.
Pytania „do” i „od”
Przed rozmową z kandydatem przygotuj listę najważniejszych pytań, które pozwolą Ci ocenić stopień przygotowania kandydata, jego motywację, świadomość swoich kompetencji oraz pożądane cechy do pracy na wybranym stanowisku. Zapytaj też nie tylko o to:
- dlaczego pan/pani chce u nas pracować,
- co wiesz o naszej firmie,
- jak widzisz siebie za 3 lata,
lecz także o mocne i słabe strony danej osoby. Na początku rozmowy dla rozluźnienia atmosfery poproś kandydata, żeby opowiedział o sobie i swojej dotychczasowej pracy. Filiżanka kawy jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie wywiadu oraz przełamanie nieśmiałości. Dodatkowo kawa poprawia koncentrację i pozytywnie oddziałuje na nastrój pijących ten napój, co może w pewnym stopniu wpłynąć na przebieg rozmowy. Jednym słowem – kawa pomaga w rekrutacji. Żeby być dobrze przygotowanym i mieć pewność, że zawsze przygotujesz aromatyczny napar, warto pomyśleć o dzierżawie ekspresu do kawy. W ten sposób w Twojej firmie znajdzie się nowoczesne, urządzenie, które pozwoli w mgnieniu oka zaparzyć dowolny rodzaj kawy.
Na koniec spotkania odwróć na chwilę rolę i daj szansę na zadanie pytań przez kandydata.
Rozmowa kwalifikacyjna to sprawdzian dla obu stron – pracownika i pracodawcy. Warto zawczasu się do niej odpowiednio przygotować. Opanuj stres, weź łyk wody lub kawy i pomyśl, że to będzie owocne spotkanie.