zamknij
Jak stworzyć dochodowego bloga?

Jak stworzyć dochodowego bloga?

0udostępnień
zarabianie na blogu

Prowadzisz bloga, w którym piszesz na temat swoich podróży, dzielisz się w nim nowinkami ze świata mody? Blog może być nie tylko twoim hobby, sposobem na budowanie własnego brandu ale również metodą na zarabianie pieniędzy. Sprawdź zatem jak stworzyć i prowadzić dochodowego bloga.

Podczas gdy dla większości osób prowadzących blogi, są one miejscem osobistych przemyśleń, coraz większy procent blogujących robi to dla pieniędzy. Dzieje się tak, ponieważ wiele firm zaczyna rozumieć, że blogujący mają dużą siłę przebicia. Dlatego z chęcią za darmo oferują blogerom swoje produkty z prośbą o przetestowanie ich, a następnie opisanie w blogu albo zatrudniają blogerówa, aby ci poprowadzili bloga dedykowanego tylko i wyłącznie produktom czy projektom danej firmy.

Jak więc zacząć zarabiać na blogu? Oto kilka porad, które ci w tym pomogą.

Rozeznaj się w swoim blogu

Zapewne powiesz, że już znasz swojego bloga, w końcu prowadzisz go już kilka miesięcy. Ale czy na pewno jesteś w nim tak dobrze zorientowana?

Pierwsze co zrób, to zastanów się do jakich ludzi trafiasz i czy są to ci, do których planowałaś rzeczywiście docierać, np. interesujący się modą, podróżami, przepisami kuchennymi.

Teraz zastanów się nad układem swojego bloga – czy jest czytelny i spójny. A może należałoby coś w nim zmienić, aby internauci z chęcią wracali do niego?

Nie bądź obojętna na opinie użytkowników. One są bardzo ważne, ponieważ dzięki ich autorom możesz zdobyć popularność w internecie. Komentarze pisane przez internautów pozwolą ci sprawdzić, czy język, którym piszesz teksty jest zrozumiały, czy poruszasz ciekawe i aktualne tematy, czy warto coś zmienić, aby teksty były ciekawsze. Jeśli będziesz ignorowała opinie, powinnaś liczyć się z tym, że twój blog będzie źle odbierany, a nawet „hejtowany”. Odpisuj na komentarze, nawet te negatywne i staraj się przy tym trzymać nerwy na wodzy.

Fot. Fotolia.com

Promuj swojego bloga

Kolejna rzecz nad którą warto pomyśleć, to strategia promocyjna. Jak już wiesz, blogowanie to nie tylko pisanie, ale próba zainteresowania innych swoim pisaniem. Aby się wyróżnić wśród blogerów, musisz włożyć w to trochę wysiłku. Jak to zrobić?

 • kontaktuj się z innymi blogerami, wymieniaj się z nimi tekstami. Pamiętaj, aby w tekście, który przekazujesz innemu blogerowi był link do twojego bloga a przynajmniej podane źródło pochodzenia tekstu;
 • zjawiaj się na spotkaniach branżowych (z nich powinnaś przygotowywać wpisy na bloga);
 • udzielaj się na forach związanych z tematyką twojego bloga. W postach podpisuj się adresem bloga. Wpisy powinny być merytoryczne i ciekawe;
 • zostawiaj swoje komentarze na innych stronach internetowych; tak samo jak w przypadku wpisów na formach – powinny być one merytoryczne i ciekawe, zwykłe stwierdzenie typu „fajna porada” nie wystarczy. Ostrzegamy jednak przed przesadą – nachalne spamowanie może skończyć się dla ciebie banem;
 • wykorzystuj do promowania swojego bloga media społecznościowe: Facebook, Twitter, Naszą klasę, Youtube. Załóż na nich profil o nazwie swojego bloga i linkuj do niego;
 • wykorzystaj do promocji bloga networking, czyli swoją sieć kontaktów;
 • dołącz swojego bloga do katalogów stron internetowych i blogów – jeśli nie masz pieniędzy na promocję, to wybierz darmowe katalogi.

Pisz dużo

Pisz regularnie na swoim blogu i wymieniaj się tekstami z innymi zaprzyjaźnionymi blogerami i stronami internetowymi. To nie tylko podniesie twoje umiejętności pisarskie, ale pozwoli ci zdobyć rozgłos wśród blogerów i poznać nowych ludzi.

Teksty, które zamieszczasz w blogu muszą być napisane poprawną polszczyzną, zawierać słowa kluczowe i być unikalne w sieci (tzn. nie można ich dublować). Te zabiegi pozwolą na szersze zindeksowanie tekstów w wyszukiwarkach.

Poruszaj ciekawe tematy i bądź na bieżąco z nowinkami z rynku.

Postaraj się o różnorodność na blogu

Najlepsze blogi to nie tylko słowa. Zawierają również wysokiej jakości, niepowtarzalne wizualizacje, interesujący layout i narzędzia interaktywne. To na pewno pozwoli ci się wyróżnić wśród blogerów.

Zarabianie na blogu

Kiedy zauważysz, że statystyki oglądalności bloga idą w górę a wskaźnik odrzuceń nie jest duży, to możesz zacząć myśleć o zarabianiu na blogu.

Zatem na czym można zarabiać prowadząc bloga? Przede wszystkim na:

 • reklamach z wykorzystaniem google adsense;
 • artykułach sponsorowanych;
 • banerach reklamowych;
 • reklamach z wykorzystaniem widgetów;
 • programach partnerskich i sieciach afiliacyjnych.

Można też postarać się o sponsora, który obejmie bloga swoim patronatem i będzie płacił za jego prowadzenie.

świętowanie sukcesów

Celebrowanie sukcesów dnia codziennego

pracoholizm

Pracoholizm – jak wpływa na działanie firmy