zamknij
Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników!

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników!

0udostępnień
BHP

Zadaniem każdego pracodawcy zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy dla zatrudnionych. Jednak coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem zgodnie z normą PN-N/OHSAS 18001. Wszystko po to, by jeszcze lepiej dbać o zdrowie pracowników i bezpieczne warunki pracy.

Obowiązki każdego pracodawcy

Pracodawca formalnie odpowiada za stan BHP na terytorium swojego zakładu, dlatego jest on zobowiązany między innymi do: organizacji pracy w oparciu o bezpieczne i higieniczne warunki pracy, przestrzegania przepisów BHP, zapobiegania wypadkom przy pracy poprzez dostarczanie sprawnych urządzeń oraz właściwą organizację pracy, dbania o realizowanie zaleceń wydawanych przez organ nadzorujący BHP czy uwzględnienia i realizowania potrzeb pracowników niepełnosprawnych oraz kobiet w ciąży.

System zarządzania bezpieczeństwem PN-N/OHSAS 18001

Fot. Fotolia.com

Pracodawcy coraz poważniej podchodzą do problemu bezpieczeństwa swoich pracowników i dlatego dodatkowo wdrażają w swojej firmie system zarządzania bezpieczeństwem wg PN-N/OHSAS 18001. Celem jest zminimalizowanie ryzyka związanego ze zdrowiem i bezpieczeństwem w środowisku pracy pracowników. Wprowadzić go może każdy zakład – niezależnie od wielkości oraz branży. A korzyści płynące z wdrożenia są znaczne, oto niektóre z nich:

  • Zmniejszenie liczby wypadków, co umożliwia efektywną realizację zamierzonych planów biznesowych/produkcyjnych.
  • Poprawa bezpieczeństwa pracy wzbudza w pracownikach większą motywację i chęć pracy. Wzrasta ich identyfikacja z firmą, bowiem czują się bezpiecznie.
  • Wprowadzony system poprawia wizerunek firmy w oczach pracowników jak i partnerów firmy. Nikt nie lubi, kiedy prawa pracowników są łamane.
  • Łatwość zintegrowania systemu z systemem zarządzania jakością według ISO 9001 i/lub systemem zarządzania środowiskowego według ISO 14001.

Dobrze, jeśli po wdrożeniu systemu i uzyskaniu certyfikatu ISO przez firmę na terenie zakładu znajduje się audytor wewnętrzny BHP systemu PN-N/OHSAS 18001. Jest to osoba, która na co dzień będzie nadzorowała działanie firmy i kontrolowała, czy spełnia wszystkie wymagane standardy.

Audytor wewnętrzny BHP to osoba, która posiada specjalistyczną wiedzę nie tylko na temat samej normy PN-N/OHSAS 18001, ale również zna metody prowadzenia audytów. Ich celem jest wykrywanie niezgodności i ich niwelowanie, a więc każdy audyt jest krokiem do poprawy bezpieczeństwa pracy.

Jeśli pracodawca chce, aby w strukturach jego firmy znalazł się ekspert powinien zgłosić przynajmniej jednego ze swoich pracowników na szkolenia kształcące audytorów wewnętrznych systemu zarządzania BHP.

wybuch gniewu

Jak opanować wybuchy gniewu?

moda wiosna lato 2014

Jakie kolory i wzory będą modne latem?