zamknij
Najczęściej powtarzające się kłamstwa w cv

Najczęściej powtarzające się kłamstwa w cv

0udostępnień

Wiele osób starających się o pracę ma tendencję do koloryzowania informacji zawartych w cv i liczą na to, że ich kłamstwa nie wyjdą na jaw. Takie podejście jest niezwykle ryzykowne. Po pierwsze, duża liczba firm sprawdza umiejętności kandydata do pracy w czasie rekrutacji, a także przedstawione przez niego referencje. Po drugie, reputacja kandydata – jako osoby prawdomównej – może ucierpieć, jeśli kłamstwa w cv zostaną wykryte, a nie trzeba dodawać, że dla pracodawców uczciwość jest bardzo ważna.

Zajmowane stanowisko

Niektóre osoby, starające się o pracę, podają w cv wyższe stanowiska niż te, które rzeczywiście zajmowały. Chcą w ten sposób podnieść swoją rangę. Robią to również dlatego, gdyż uważają, że w rzeczywistości wykonywały poważniejsze zadania niż te przypisane do ich stanowiska.

Niestety takie podejście powoduje, że kandydaci do pracy często wpadają we własne sidła. Po pierwsze, jeśli w cv skłamali, że zajmowali stanowisko dyrektora a aplikują na stanowisko młodszego managera, to zapewne rekruterzy uznają, że ich kwalifikacje są zbyt wysokie a praca, o którą się starają będzie dla nich jedynie przejściowa i opuszczą ją po znalezieniu czegoś bardziej odpowiedniego. Po drugie, rekruterzy mogą zadzwonić do byłej firmy, aby zapytać o danego kandydata albo sprawdzić jego kompetencje w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli kłamstwo zawarte w cv wyda się, takie osoby mogą zapomnieć o stanowiskach, o które się ubiegają.

Warto też pamiętać o tym, że w środowisku wieści szybko się roznoszą, dlatego radzimy dokładniej opisać swoją pracę poprzez wymienienie zadań niż nadymać nazwę swojego stanowiska.

Długość stażu pracy

Kandydaci często, zamieszczając lata pracy w danej firmie, pomijają miesiące, np.:
piszą
2009-2011 – stanowisko Brand Managera w firmie XYZ
zamiast
XI.2009-I.2011 – stanowisko Brand Managera w firmie XYZ.

Brak miesięcy ma ukryć krótki staż pracy w danej firmie. Odradzamy pomijanie tej informacji w cv, ponieważ długość stażu pracy i tak może wyjść w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, a już na pewno po przejrzeniu przez nowego pracodawcę świadectwa pracy.

Fot. Fotolia.com

Doświadczenie zawodowe i zakres obowiązków

Często osoby bez dużego doświadczenia zawodowego, aby wzbogacić swoją historię zatrudnienia, jako pracę na etat wymieniają praktyki i staże. Warto jednak pamiętać, że trwają one dość krótko i rekruter, który będzie myślał, że jest to etat, zapyta zapewne, dlaczego kandydat zrezygnował z pracy po tak krótkim czasie. Kiedy otrzyma informację, że tak naprawdę nie był to etat a jedynie staż, może uznać, iż ma do czynienia z osobą niewiarygodną.

Nierzadko zdarza się, że kandydaci dopisują sobie zadania, których tak naprawdę nie wykonywali. Takie kłamstwo w cv szybko wyjdzie na jaw w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy rekruter zacznie dociekać jakie obowiązki kandydat miał w poprzedniej pracy.

Dodatkowe umiejętności

Kłamstwo w cv często dotyczy dodatkowych umiejętności posiadanych przez kandydatów. Polega ono na tym, że osoba starająca się o pracę, aby wyróżniać się wśród innych kandydatów, dodaje sobie umiejętności, których tak naprawdę nie posiada. To nie jest dobry pomysł. Kłamstwo w cv może wyjść na jaw już w czasie rozmowy rekrutacyjnej (np. kiedy rekruter sprawdzi rzeczywisty poziom znajomości języka obcego) lub w czasie pracy (np. kiedy pracodawca będzie oczekiwał, że nowy pracownik wykona prezentację w programie Power Point, a on – mimo zapewnień w cv – tak naprawdę nie wie jak to zrobić).

Osiągnięcia

Niektórzy kandydaci do pracy – chcąc się wyróżnić – wymieniają w cv swoje osiągnięcia. Jest to jak najbardziej dopuszczalne i wskazane. Niestety, zamieszczając takie informacje, czasami mijają się z prawdą, np. nagrodzony projekt przedstawiają jako swój indywidualny sukces, pomijając fakt, że nagroda była przyznana grupie ludzi. To jest błąd. Prawda może wyjść na jaw i skompromitować kandydatów do pracy.

Miejsce zamieszkania

Dla wielu pracodawców ważna jest dyspozycyjność, dlatego od kandydatów wymagają, aby mieszkali w tym samym mieście, w którym mieści się biuro firmy. Osoby starające się o prace wiedzą o tym i często – zamiast swojego faktycznego adresu zamieszkania – umieszczają adres zamieszkania swojej rodziny lub znajomych. To kłamstwo w cv wyjdzie na jaw, kiedy nowy pracownik zacznie spóźniać się do pracy lub wychodzić z niej wcześniej, aby zdążyć na pociąg.

Zainteresowania

Wielu kandydatów – aby „coś” napisać w tej części cv albo aby wyróżnić się wśród innych kandydatów – wpisuje dość nietypowe pasje i hobby. Nie warto tego robić, ponieważ wyjdzie niepoważnie jeśli pracodawca okaże się pasjonatem wymienionej w cv dziedzinie albo gdy rekruter – zainteresowany nietypową pasją – będzie się o nią dopytywał, a kandydat z przerażonym wzrokiem zacznie niezrozumiale dukać, że on to tak naprawdę zaczął się tym interesować niedawno i nie wie jeszcze wszystkiego na ten temat…

Umiejętności, które pomogą Ci w zbudowaniu własnego biznesu

rozmowa kwalifikacyjna

Czego nie należy mówić w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?