Napisanie pierwszego listu motywacyjnego nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza kiedy nie masz na swoim koncie żadnego zawodowego doświadczenia. Jak napisać pierwszy list motywacyjny? Co powinien zawierać? Jak zachęcić potencjalnego przyszłego pracodawcę, żeby dał ci szansę? Oto proste wskazówki, które pomogą ci wyróżnić twój list.
Starając się o pierwszą pracę bez żadnego doświadczenia zawodowego, nie rezygnuj z dołączenia do CV listu motywacyjnego. To on może okazać się kartą przetargową podczas ostatecznego wyboru pracownika. Mimo że twoje CV nie jest na razie bogate, w liście motywacyjnym możesz pokazać jak bardzo zależy ci na podjęciu pracy w firmie, do której aplikujesz, oraz możesz dodatkowo rozwinąć informacje o swoich umiejętnościach i w jaki sposób wykorzystasz je w nowej pracy.
Zacznijmy jednak od samego początku. Oto podstawowe informacje, które musi zawierać każdy list motywacyjny – nieważne czy jest to twoja pierwsza czy kolejna praca:
- miasto i data
- twoje dane kontaktowe oraz dane pracodawcy, do którego piszesz list motywacyjny
- koniecznie zwrot grzecznościowy, np. Szanowni Państwo, Szanowny Panie…
- informacja o tym, na jakie stanowisko aplikujesz
- podpis: imię i nazwisko na końcu listu
Jeśli w liście zawarłeś już te informacje, czas na najtrudniejszą część. W liście motywacyjnym musisz przedstawić dowody na to, że – mimo iż nie masz na razie żadnego doświadczenia zawodowego – twoje wykształcenie, umiejętności oraz zainteresowania zagwarantują, że idealnie sprawdzisz się na stanowisku, na które aplikujesz.
1. Napisz o swoich kompetencjach twardych i miękkich. Kompetencje twarde to inaczej umiejętności nabyte. Mogą to być np.: znajomość pakietu MS Office, prawo jazdy, znajomość języków obcych. Kompetencje miękkie to umiejętności społecznej oraz ważne cechy naszego charakteru. Przeważnie w liście motywacyjnych jako kompetencje miękkie wymienia się umiejętność pracy w zespole, radzenie sobie ze stresem czy umiejętność pracy pod presją czasu. To może być jednak za mało, napisz więcej! Być może łatwo rozwiązujesz konflikty albo potrafisz bez problemu przyjąć konstruktywną krytykę i nie powtarzasz błędów, jeśli je popełnisz? Lista umiejętności miękkich, które możesz posiadać, jest bardzo długa.
2. Wspomnij również o swoim wykształceniu. Wymień dokładnie, czego nauczyłeś się np. na studiach i jak wykorzystasz zdobytą wiedzę w pracy.
3. Nie zapominaj o twoich pasjach! Napisz jak twoje zainteresowania i wiedzę możesz wykorzystać w pracy. Jeśli twoje hobby jest nawet luźno związane ze stanowiskiem o które się starasz, podkreśl to w liście motywacyjnym. Oto przykłady: starając się o pracę redaktora w serwisie newsowym, wspomnij o twojej przygodzie z gazetką szkolną w liceum. Napisz czym się zajmowałaś.
4. Wyraź swoją gotowość do spotkania z twoim potencjalnym przyszłym przełożonym. Podziękuj za poświęconą ci uwagę, a na koniec dodaj, że masz nadzieję na spotkanie i w pełni pokazanie twoich umiejętności.
Na koniec kilka krótkich podstawowych porad, o których nie możesz zapomnieć. List motywacyjny nie powinien przekraczać strony formatu A4, nie powinien zawierać jakichkolwiek błędów ortograficznych czy stylistycznych. Niedopuszczalne są przede wszystkim błędy w nazwie firmy, imieniu i nazwisku osoby, do której piszemy.
Jeśli będziesz miał problem ze znalezieniem pracy mimo odpowiedniego napisania listu motywacyjnego i przygotowanego CV, pamiętaj, że dobrym rozwiązaniem jest znalezienie miejsca, gdzie mogłabyś odbyć swój staż. Firmy często oferują płatne staże, które mogą okazać się idealną okazją do zdobycia niezbędnego doświadczenia na początku twojej kariery zawodowej.
Zobacz także: