zamknij
Rodzaje rozmów rekrutacyjnych, w których możesz uczestniczyć

Rodzaje rozmów rekrutacyjnych, w których możesz uczestniczyć

0udostępnień

W rekrutacji najczęściej spotykanymi rozmowami kwalifikacyjnymi są wstępna rozmowa telefoniczna z kandydatem oraz jedna lub dwie rozmowy przeprowadzane twarzą w twarz. W doborze osoby na ważne stanowisko, można przejść przez wszystkie trzy etapy. Sprawdź co może cię czekać gdy starasz się o pracę.

Telefoniczna rozmowa „sprawdzająca”

Może być przeprowadzona przez rekrutera, agencję rekrutacyjną, dział zasobów ludzkich lub kogoś innego z działu HR. Jej celem jest upewnienie się, że kandydat spełnia wymagania opisane w ogłoszeniu lub innych materiałach rekrutacyjnych. Może być ona tak krótka, jak to tylko konieczne, aby spełnić ten cel.

Jest to dobra okazja do zrobienia pierwszego wrażenia. Osoba rekrutująca sprawdzi: Czy oddzwoniłaś w umówionym czasie? Czy dobrze się porozumiewałaś? Jest to też odpowiedni moment dla rekrutera, aby dopytać się o wszelkie luki jakie pojawiły się w twoim życiorysie.

Podczas rozmowy telefonicznej mogą być również  sprawdzone kluczowe dla stanowiska kompetencje techniczne, np. znajomość języka obcego.

Fot. Fotolia.com

W trakcie takiej rozmowy podejmowane są decyzje, czy osoby rekrutujące chcą się spotkać z wybranym kandydatem lub nie.

Wstępna rozmowa kwalifikacyjna

Na tym etapie zazwyczaj zostaje zawężona lista kandydatów (do 4-7 osób). Rozmowa ta trwa na ogół od 30 do 60 minut. Przy obsadzaniu niższych stanowisk może ona dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji. W innych przypadkach konieczne jest ponowne spotkanie z kandydatem.

Na tym etapie osoby kandydujące na dane stanowisko mogą być również poproszone o rozwiązanie testów.

Druga rozmowa kwalifikacyjna

W czasie tej rozmowy poprzeczka zostanie podwyższona do maksimum. Na tym etapie w rozmowie mogą wziąć udział inne osoby z firmy, dla których jej rezultat jest ważny. Mogą to być bezpośredni podwładni, potencjalni koledzy, zajmujący równorzędne stanowiska lub inni menedżerowie. Ta rozmowa zazwyczaj pokazuje prawdziwy obraz kandydata.

Powodzenia na rozmowach kwalifikacyjnych!

Jak zostać księgową?

równowaga między życiem zawodowym a osobistym

Najbardziej kochamy… zamożnych!