zamknij
Savoir vivre w pracy

Savoir vivre w pracy

0udostępnień
savoir vivre w pracy

Zachowywanie zgodne z zasadami savoir vivre jest bardzo ważne zarówno w życiu osobistym, jak i w pracy. Osoba posiadająca dobre maniery potrafi respektować i szanować innych współpracowników, z którymi nierzadko dzieli pokój. Sprawdź jakie są zasady savoir vivre w pracy.

Poniżej przedstawione są podstawowe zasady savoir vivre w pracy, które pomogą ci zachowywać się prawidłowo w biurze.

Stanowisko pracy

Pierwsza podstawowa zasada savoir vivre w pracy: utrzymuj biurko i jego otoczenia w czystości. Sterty papierów, nieumyte kubki i walające się przybory do pisania nie wyglądają estetycznie. Bałagan może drażnić innych współpracowników, którzy dzielą z tobą pokój, a już na pewno odstraszy klientów, których będziesz przyjmowała przy takim biurku.

Możesz trochę „udomowić” przestrzeń, stawiając na biurku zdjęcie lub doniczkę (wazon) z kwiatkiem. Zachowaj przy tym umiar. Musi zostać trochę miejsca na rzeczy biurowe. Jeśli kwiaty, które zamierzasz przynieść, mają intensywny zapach, spytaj osoby siedzące w twoim otoczeniu, czy nie będzie im to przeszkadzało.

Słuchanie radia

Druga zasada savoir vivre w pracy: nie słuchaj głośno muzyki – nie każdemu będzie ona odpowiadała; to samo dotyczy radia. Możesz to zrobić jeśli wszyscy wyrażą na to zgodę. Jeśli nie, to użyj słuchawek. Należy jednak pamiętać, że zakładanie słuchawek na uszy może być odebrane jako chęć izolowania się od innych.

Jedzenie w pracy

Trzecia zasada savoir vivre w pracy: jeśli w firmie są wyznaczone godziny na lunch, to należy ich przestrzegać.

Jedz w specjalnie przeznaczonym na ten cel pokoju, w pobliskiej restauracji lub barze. Jeżeli nie masz czasu lub funduszy, aby zjeść posiłek poza firmą, a w twoim biurze nie ma specjalnego pomieszczenia do spożywania posiłków i musisz jeść przy biurku, to – zanim to zrobisz – zapytaj innych, czy nie będzie im to przeszkadzało. Aby nie powtarzać tego pytania każdego dnia, najlepiej jeśli od razu ustalicie ze współpracownikami czy dopuszczacie taką możliwość.

Fotolia_24727894_Subscription_XXL
Fot. Fotolia.com

Jeśli przynosi jedzenie do pracy, to staraj się unikać posiłków, które mają intensywny zapach.

Nie wolno jeść w obecności klientów, gości czy przełożonych.

Dbanie o wspólne pomieszczenia

Czwarta zasada savoir vivre w pracy – utrzymuj porządek w kuchni i toalecie. Traktuj je tak jakby były twoimi domowymi pomieszczeniami. Pamiętaj również, że brud i bałagan może być powodem konfliktów w biurze. Jeśli w trakcie przygotowania kawy rozlałaś mleko, to posprzątaj po sobie. Niech inni też mają przyjemność korzystania z czystej kuchni.

Zmywaj po sobie. Sterty brudnych naczyń pod koniec dnia wyglądają nieładnie i mogą rozzłościć tych, którzy dbają o czystość w kuchni.

Jeśli zabrałaś coś z kuchni, to – po użyciu tej rzeczy – odnieś ją na miejsce.

Jeśli chcesz umieścić swoje produkty spożywcze w lodówce, to podpisz opakowania imieniem i nazwiskiem – powinno to powstrzymać innych przed ich zjedzeniem. Pod koniec tygodnia usuwaj jedzenie z lodówki, ponieważ to zalegające zaczyna psuć się po jakimś czasie i otwieranie lodówki będzie dla wszystkich koszmarem.

Pamiętaj także, aby dobrze pakować produkty, które chcemy włożyć do lodówki. Dzięki temu nie będą wydzielały zapachu.

Jeśli ktoś inny nalał wodę do czajnika, poczekaj aż pierwszy jej użyje, dopiero potem z niej skorzystaj.

Pamiętaj, aby po umyciu rąk wytrzeć rozlaną na blacie przy umywalce wodę i mydło oraz upewnić się, że toaleta jest czysta. Ponadto poinformuj osobę odpowiedzialną za urządzenia sanitarne o awariach i braku ręczników, mydła i innych artykułów czystości, które się właśnie skończyły.

Rozmowy telefoniczne

Piąta zasada savoir vivre w pracy dotyczy rozmów telefonicznych. Jeśli korzystasz z telefonu komórkowego, po przyjściu do pracy ścisz jego dzwonek albo przełącz na wibracje. Melodyjki w telefonach mogą irytować innych współpracowników. Jeżeli zamierzasz odbyć przez telefon komórkowy rozmowę prywatną, to najlepiej będzie jeśli wyjdziesz z pokoju, aby nie przeszkadzać innym współpracownikom. Głośne mówienie do słuchawki i gromki śmiech może rozpraszać.

Bez wyraźnej prośby nie powinnaś odbierać cudzych telefonów komórkowych.

Jeżeli twoja praca polega na przeprowadzaniu dużej ilości rozmów telefonicznych, to przed odejściem od biurka włącz w telefonie automatyczną sekretarkę. Nie proś innych, aby pod twoją nieobecność obierali telefon, bo to dodatkowe zajęcie mogłoby im utrudnić pracę. Zrób to tylko w wyjątkowych okolicznościach – np. kiedy czekasz na ważną informację.

Jeśli kolega rozmawia przez telefon a ty chcesz mu coś powiedzieć, to nie przeszkadzaj mu – poczekaj aż skończy rozmowę.

Odnoszenie się do współpracowników

Fot. Fotolia.com

Generalna zasada w życiu i w pracy jest taka: traktuj ludzi tak jakbyś chciała, aby oni cię traktowali. I tak:

 • uśmiechaj się – uśmiech często rozładowuje złe emocje;
 • bądź pomocna – pod warunkiem, że nie dajesz się wykorzystywać a twoja pomoc może ułatwić pracę innym;
 • nie czytaj notatek, które leżą na cudzym biurku – to samo dotyczy cudzej korespondencji;
 • nie wczytuj się w to co inni mają na monitorze komputera;
 • szanuj innych;
 • nie mów zbyt głośno zwłaszcza jeśli może to przeszkadzać innym w pracy. Nie krzycz do kogoś kto siedzi kilka biurek dalej – możesz podejść do tej osoby i powiedzieć jej to co masz do przekazania;
 • jeśli byłaś świadkiem prywatnej rozmowy między współpracownikami, to nie rozpowiadaj tego co usłyszałaś. Chyba nie chcesz zostać biurową plotkarką, której nikt nie będzie ufał? Ludzie cenią sobie osoby dyskretne, które nadmiernie nie interesują się prywatnym życiem innych;
 • zostań w domu gdy jesteś chora; większość z nas nie chce być zarażona grypą.
 • nie obgaduj współpracowników z innymi kolegami z pracy. Jeśli coś ci się nie podoba, to powiedz o tym przyjacielowi spoza pracy lub komuś z rodziny;
 • nie spóźniaj się; jeżeli spóźnienie jest duże, to zadzwoń wcześniej do biura i uprzedź o swoim późniejszym przybyciu do pracy;
 • nie narzucaj innym swoich upodobań.

Higiena osobista

Higiena osobista jest bardzo ważna. Przebywanie w pobliżu osoby, która o nią nie dba nie należy do najprzyjemniejszych. Ponadto brudne, zaniedbane paznokcie, przepocone bluzki, nieświeże włosy świadczą o braku profesjonalizmu.

Przesadzanie w drugą stronę i wylewanie na siebie flakonu perfum też jest niewłaściwe. Intensywny zapach roznoszący się po całym biurze może być uciążliwy dla innych współpracowników.

konkurs

Konkurs Mój sposób na sukces

książki dla dzieci

Cała Polska czyta dzieciom