zamknij
Demakijaż wrażliwej skóry twarzy – na co zwrócić uwagę?

Demakijaż wrażliwej skóry twarzy – na co zwrócić uwagę?

0udostępnień

Demakijaż i oczyszczanie skóry jest nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji twarzy. Usuwanie resztek makijażu oraz zanieczyszczeń, które zebrały się na skórze twarzy przez cały dzień, to obowiązek każdej kobiety, bowiem tylko w ten sposób może ona zapewnić cerze zdrowy, promienny i młody wygląd. Niestety, w przypadku cery wrażliwej zabieg demakijażu oraz oczyszczania twarzy może okazać się dużym kłopotem. Skóra, która ma tendencje do przesuszania, podrażnień i alergii może zareagować bardzo “nerwowo” nie tylko na niekorzystne warunki pogodowe, ale też na niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Jak zatem oczyszczać wrażliwą skórę, by nie narażać jej na niepotrzebne nieprzyjemności?

Demakijaż i oczyszczanie twarzy – ostrożnie z wodą

Przy wrażliwej skórze, która bardzo często posiada też tendencje do przesuszania, należy zadbać o to, by na każdym etapie pielęgnacji zapewnić jej odpowiedni poziom nawilżenia.

W tym przypadku należy zdecydowanie unikać mycia twarzy ciepłą lub gorącą wodą – choć taki zabieg przynosi skórze chwilowe ukojenie, to w rzeczywistości jeszcze bardziej ją przesusza i podrażnia.

Portrait of cute young woman face
Fot. Fotolia.com

Oczywiście nie oznacza to, że powinnyśmy całkowicie zrezygnować przemywania skóry wodą – przy cerze wrażliwej lepiej zdecydować się jednak na letnią lub nawet zimną wodę, a następnie delikatne osuszyć twarz ręcznikiem.

Nie czekając na to, aż skóra twarzy sama wyschnie, należy zastosować kosmetyki do demakijażu o tłustej i gęstej konsystencji – zmniejszą one uczucie ściągnięcia i pieczenia, a także nawilżą naskórek.

Po oczyszczaniu twarzy nie można zapominać o zastosowaniu wybranego kremu nawilżającego – demakijaż i oczyszczanie to zabiegi, które dobrze przygotowują skórę do nawilżania kremem, ale nie są go w stanie zastąpić.

Kosmetyki hipoalergiczne – bezpieczny demakijaż

W przypadku skóry wrażliwej bardzo ważne jest to, aby kosmetyki do demakijażu i oczyszczania twarzy były hipoalergiczne – to znaczy nie zawierające konserwantów i posiadające kwaśne lub obojętne pH. Warto też korzystać z produktów, których formuła została oparta na bazie wód morskich i termalnych – ich skład jest wzbogacony składnikami aktywnymi oraz minerałami, które nie tylko łagodzą podrażnienia, ale też wzmacniają barierę ochronną naskórka. Wszelkie kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej najpewniej znajdziemy w aptece. Mimo zapewnień producentów kosmetyków drogeryjnych o hipoalergiczności ich produktów, może zdarzyć się, że niektóre składniki i tak będą uczulać wrażliwą skórę.

Fot. Fotolia.com

Demakijaż oczu – bądź delikatna

Przy oczyszczaniu twarzy szczególną uwagę należy zwrócić na demakijaż oczu. Oczy są zazwyczaj pomalowane najmocniej, dlatego przy zmywaniu resztek makijażu z tego obszaru, trzeba zachować wyjątkową ostrożność.

Bardzo delikatna, cienka i wrażliwa skóra pod oczami może zareagować alergią lub podrażnieniem zarówno na niewłaściwe preparaty, jak i zbyt intensywne pocieranie. Dlatego w tym przypadku należy jedynie delikatnie przyciskać do oczu wacik, nasączony wybranym płynem do demakijażu.

Ze względu na nadwrażliwość na niektóre składniki kosmetyków, najlepiej zrezygnować ze stosowania wodoodpornego tuszu do rzęs – ciężko jest go usunąć z oczu bez pocierania, a to może doprowadzić nie tylko do podrażnień skóry, ale też do wypadania delikatnych rzęs.

Trzeba też pamiętać o tym, by wybierać preparaty specjalnie dostosowane do demakijażu oczu. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji może być stosowanie płynu micelarnego, który nie tylko w łagodny sposób oczyści oczy z makijażu, ale również pozostałą część twarzy.

Skuteczny system wsparcia a osiągnięcie sukcesu

Pielęgnacja twarzy po 40. Kontroluj proces starzenia się skóry!