zamknij
Mezoterapia bezigłowa – na czym polega i jak działa

Mezoterapia bezigłowa – na czym polega i jak działa

0udostępnień
8 listopada 20181815Views

Polki coraz częściej zaglądają do salonów kosmetycznych i kosmetologów. Wśród wielu zabiegów na szczególną uwagę zasługuje mezoterapia bezigłowa – zabieg z grupy zabiegów medycyny estetycznej polecany niemal każdemu. Dzięki niej twarz będzie wyglądać młodo, skóra będzie doskonale nawilżona, wygładzą się zmarszczki oraz poprawi się ogólna kondycja skóry. Sprawdź, dlaczego warto już dziś zarezerwować termin w gabinecie kosmetologicznym.

Co to jest mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa jest to bezbolesny i efektywny zabieg kosmetyczny, który polega na dostarczeniu skórze substancji odżywczych, a także odmłodzeniu jej. Pomaga przede wszystkim w nawilżeniu i ujędrnieniu skóry. Dobrze radzi sobie walce z przebarwieniami, zmarszczkami oraz cellulitem. Może być alternatywą dla mezoterapii igłowej, która jest jednak bardziej inwazyjna i bolesna. Cena zabiegu również nie jest wysoka, dzięki czemu staje się on coraz bardziej popularny. Należy jednak zadbać, by zabieg mezoterapii bezigłowej był przeprowadzony przez wykwalifikowanego i doświadczonego kosmetologa.

Urządzenia wykorzystywane podczas zabiegu

Urządzenia stosowane podczas zabiegu wykorzystują zjawiska fizyczne zachodzące w błonach komórkowych i w warstwie rogowej skóry. Pozwalają na udostępnienie nowych dróg, dzięki którym można wprowadzić aktywne preparaty, takie jak np. kwas hialuronowy bez użycia igieł.

Jak wygląda zabieg mezoterapii bezigłowej

Zabieg przeprowadzany jest na dwa sposoby, które różnią się od siebie sprzętem, efekt jednak jest taki sam.

Pierwszym ze sposobów jest mezoterapia bezigłowa z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Impuls elektryczny za pomocą specjalistycznego urządzenia dostaje się do skóry i pozwala wprowadzić do niej substancje odżywcze.

Drugi sposób polega na dostarczeniu ich za pomocą ultradźwięków. Zabieg nie uszkadza żadnych błon i tkanek, a pozwala na precyzyjne umieszczenie odżywczych substancji w strukturze skóry. Jest on w pełni bezpieczny i odwracalny.

Podczas mezoterapii bezigłowej następuje pobudzenie komórki do pinocytozy, czyli „picia komórkowego”. Jest to zjawiskiem pobierania płynów i substancji odżywczych przez komórki, kolejno wytworzenie się kanalików, którymi pobierane są składniki potrzebne do produkcji cytoplazmy. Proces ten skutkuje w działaniu substancji leczniczych po zakończeniu zabiegu, co oznacza wydłużenie jego efektywności o około 24-48 godzin.

Etapy mezoterapii bezigłowej

Zabieg rozpoczyna się dezynfekcją skóry i podłączeniem elektrod przez kosmetologa, lekarza bądź kosmetyczkę z odpowiednimi kwalifikacjami. Następnie osoba przeprowadzająca zabieg przykłada do skóry głowicę i włącza ją.

Na początku impuls elektryczny jest bardzo delikatny, później stopniowo zaczyna się czuć coraz większe mrowienie. Jest on dostosowywany do potrzeb klientów.

Zabieg mezoterapii bezigłowej dzieli się na cztery fazy. W pierwszej z nich dochodzi do zjawiska elektroporacji, czyli otworzenia się kanalików w błonach komórkowych, przy zetknięciu się skóry z głowicą. Podczas otwierania się kanalików, substancje lecznicze powoli wnikają do komórek.

W drugiej fazie zwiększa się ciśnienie w komórce, co powoduje wypychanie z niej toksyn i głębsze wchłanianie się substancji aktywnych.

W trzeciej fazie zabiegu następuje wstępna normalizacja ciśnienia i jeszcze głębsze wsiąkanie preparatów leczniczych.

W ostatniej fazie ciśnienie ulega pełnej normalizacji, a ujście kanalików jonowych zamyka się.

Preparaty i substancje wykorzystywane podczas zabiegu

Podczas wykonywania zabiegu wykorzystuje się różne preparaty. Jednym z nich jest centella asiatica, jest ona wyciągiem z wąkroty azjatyckiej. Działa pobudzająco na syntezę kolagenu w skórze właściwe i hamuje proces starzenia.

Kolejnym preparatem, który może zostać użyty podczas mezoterapii jest dekspantenol, czyli kwas organiczny. Jest on składnikiem enzymu odpowiedzialnego między innymi za regenerację struktury oraz odżywienia włosa. Zaskakującą substancją leczniczą może wydawać się kofeina, którą wykorzystuje się w terapii cellulitu. Pobudza ona spalanie tkanki tłuszczowej, wpływając na proces lipolizy.

Substancją zapobiegającą starzeniu się skóry twarzy jest krzemionka organiczna. Regeneruje tkankę łączną, wykorzystuje się ją także w walce z cellulitem oraz wypadaniem włosów.

DNA, czyli kwas dezoksyrybonukleinowy stosowany jest w zabiegach przeciwko starzeniu się skóry i łysieniu. Znajduje się on w jądrze każdej komórki.

Kolejny ważny preparat stosowany w tego rodzaju mezoterapii to kwas hialuronowy. Jest on wielocukrem wypełniającym przestrzeń międzykomórkową skóry. Jego łańcuchy zatrzymują wodę i wypełniają miejsca między włóknami kolagenu. Kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie skóry i redukcję zmarszczek.

Następną substancją leczniczą jest pirogronian sodu, działający między innymi przeciw łysieniu i starzeniu się skóry. Proteochondroina to związek z grupy glikozaminoglikanów, który zatrzymuje wodę między komórkami i poprawia stan nawilżenia skóry.

Wyciąg z karczocha zwyczajnego używa się w redukcji cellulitu, a wyciąg z nostrzyka żółtego z rutyną zapobiega powstawaniu obrzęków, walczy z wolnymi rodnikami i poprawia mikrokrążenie i odpływ limfy.

Minoksydyl zbawiennie wpływa na mieszki włosowe, więc stosuje się go w terapiach przeciw wypadaniu włosów.

Korzystnym preparatem są oligoelementy, które regulują wydzielanie się łoju, więc stosuje je się w terapiach przeciwtrądzikowych.

Efekty mezoterapii bezigłowej

Mezoterapia bezigłowa to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na odmłodzenie skóry. Zmniejsza widoczne oznaki starzenia się skóry oraz zapobiega tworzeniu się zmarszczkom. Poprawia jakość skóry, nawilża ją i odżywia. Preparaty wykorzystywane do zabiegu działają także ujędrniająco na strukturę skóry. Pomagają w redukcji cellulitu, rozstępów oraz tkanki tłuszczowej. Zabieg polecany jest również osobom walczącym z trądzikiem, substancje odżywcze mają zadanie łagodzić jego objawy.

Jak często poddawać się zabiegowi

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, zabieg mezoterapii bezigłowej powinno wykonać się serię około 8 zabiegów. Jednak całkowitą liczbę zabiegów i przerwy między nimi ustala osoba przeprowadzająca zabieg. Częstotliwość zależy także od części ciała. Liczba terapii wykonywanych na twarzy to około 6 – 10 zabiegów, co 14 – 30 dni. Trwa on około 20 minut. Na ciele jest to 6 – 10 zabiegów, ale dwa razy w tygodniu. Czas trwania zabiegu na ramię albo pośladek to około 8 minut, brzuch 20 minut, a udo to około 10 minut na stronę.

Ważne jest to, aby wykonać zabieg w profesjonalnym salonie. Zapewni to gwarancję rzetelnie przeprowadzonej terapii, co wiąże się z jak najlepszymi efektami. Mezoterapia to bezbolesna, nowoczesna i efektywna metoda, pomagająca w walce ze starzeniem i problemami skóry.

Mezoterapia bezigłowa – przeciwwskazania

Mimo rozległych korzyści jakie niesie ze sobą zabieg, osoby cierpiące na te przypadłości muszą z niego zrezygnować:

  • choroby serca,
  • choroby żył,
  • epilepsja,
  • nadwrażliwość skóry,
  • stany zapalne skóry,
  • cukrzyca,
  • infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
  • stosowanie leków przeciwkrzepliwych,
  • gorączka, osłabienie i wyniszczenie organizmu,
  • choroba nowotworowa i guzki niewiadomego pochodzenia,
  • przerwana ciągłość skóry.

Także kobiety spodziewające się dziecka lub karmiące piersią powinny odczekać wymagany okres czasu zanim zapiszą się na zabieg.

Innymi przeciwwskazaniami do wykonania mezoterapii bezigłowej jest:

  • posiadanie elementów metalowych w ciele,
  • posiadanie rozrusznika serca,
  • nadwrażliwość lub alergia na preparaty stosowane podczas zabiegu.

Jeżeli nie mamy pewności, co do tego czy możemy bezpiecznie poddać się zabiegowi koniecznie udajmy się na konsultacje lekarskie.

Które blogi urodowe mają szanse być najlepsze w 2019 roku?

Dlaczego warto kupić gumę do ćwiczeń?