zamknij
Zmiany w piersiach – mammografia czy usg?

Zmiany w piersiach – mammografia czy usg?

0udostępnień

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Szacuje się, że w najbliższym czasie na ten rodzaj raka zachoruje jedna na osiem lub dziesięć przedstawicielek płci pięknej. Pocieszeniem może być fakt, że jest to jednocześnie jeden z najlepiej poznanych nowotworów, który przy wczesnym wykryciu daje bardzo duże szanse na uleczenie. Jak diagnozować raka piersi, aby wykryć go wystarczająco wcześnie?

Rak piersi – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Bez wątpienia dla wielu kobiet zdiagnozowanie raka wciąż oznacza długą i bolesną chorobę kończącą się śmiercią. Warto pamiętać, że wszelkie zmiany zachodzące w piersiach mogą być szybko wykryte, jeśli systematycznie bierze się udział w badaniach typu usg piersi czy mammografii oraz kiedy samodzielnie sprawdza się własny biust.

W związku z tym, że nowotwór piersi jest dobrze poznaną chorobą, lekarze są w stanie określić krąg osób, które są bardziej narażone na pojawienie się tego rodzaju raka. Większość czynników wskazuje na efekt działania hormonów oraz skłonności genetyczne. Do grupy szczególnego ryzyka należą kobiety, które nie rodziły dzieci, oraz te, które nie karmiły swoich pociech piersią. Badania jednoznacznie wykazały, że bycie matką, a szczególnie matką karmiącą, chroni kobiece piersi przed nowotworem. Z drugiej strony, długie oddziaływanie estrogenów także wpływa negatywnie na piersi, dlatego też bardziej narażone na raka są kobiety, które wcześnie dojrzały płciowo i późno zaczęły przekwitać.

Fotolia_20561347_Subscription_XXL
Fot. Fotolia.com

Inną grupą narażoną na zdiagnozowanie raka piersi są kobiety, które mogą być obciążone genetycznie rakiem, szczególnie, kiedy ich mama, babcia lub siostra chorowały na raka piersi lub jajnika, lub u ojca zdiagnozowano raka prostaty. W takim wypadku ryzyko zachorowania może być nawet trzykrotnie większe niż u pań bez stwierdzonych przypadków tego typu chorób w rodzinie.

Metody diagnostyki raka piersi

Lekarze zdecydowanie zalecają systematyczne badania piersi wykonywane samodzielnie. To one często są pierwszym sygnałem pojawiających się zmian w budowie piersi. W Polsce około 70 % wszystkich przypadków raka piersi wykrywanych jest przez same kobiety lub ich partnerów. Jednakże taka diagnostyka nowotworów prowadzi do tego, że wykrywane są one w zbyt późnym etapie rozwoju, co znacznie utrudnia ich efektywne leczenie.

Skutecznymi, z punktu widzenia medycyny, badaniami pozwalającymi na wykrywanie zmian w strukturze tkanek piersi są mammografia oraz usg piersi. To ostatnie badanie powinno być przede wszystkim wykonane w dobrym gabinecie usg.

Usg piersi zalecane jest szczególnie kobietom w wieku młodszym, które nie osiągnęły 40. roku życia. Ten fakt związany jest ze specyfiką przetwarzania informacji realizowaną przez aparat ultrasonograficzny. Pozwala on, dzięki falom ultradźwiękowym, stworzyć na ekranie monitora obraz tkanek piersi. Ten sposób przedstawia badany obiekt w kolorach jasnych, a zmienione nowotworowo obszary w kolorach ciemnych. Co więcej, usg piersi pozwala wykryć nie tylko wszelkiego rodzaju guzy, ale także określić ich strukturę, ponieważ fale ultradźwiękowe inaczej odbijają się od zmian złośliwych i od tych o charakterze łagodnym – na przykład w postaci torbieli. Niewątpliwą zaletą takiego badania jest fakt, że pozwala ono kilkukrotnie powracać do każdego badanego miejsca oraz przeprowadzić diagnozę pod każdym kontem, co znacznie poprawia skuteczność badania.

Mammografia to badanie skierowane do pań w wieku powyżej 40. roku życia, których piersi wypełnione są tkanką tłuszczową. Badanie – podobnie jak usg ma charakter obrazowy. Polega na prześwietleniu każdej piersi osobno po ściśnięciu ich pomiędzy dwoma plastikowymi płytkami – to konieczny zabieg umożliwiający uzyskanie dokładnego i wyraźnego zdjęcia.

Lekarze zajmujący się chorobami piersi twierdzą, że kobiety w wieku dojrzałym powinny wykonać zarówno mammografię, jak i usg piersi, ponieważ tylko uzyskane wyniki z obu badań pozwalają jednoznacznie potwierdzić diagnozę.

Czy każda zmiana budowy piersi to już rak?

Fotolia_12968636_Subscription_XXL
Fot. Fotolia.com

Warto pamiętać, że badanie mammograficzne oraz usg piersi pozwoli na wykrycie zmian w budowie piersi, które w przeważającej ilości wypadków nie mają charakteru złośliwego. Są to zazwyczaj łagodne torbiele, włókniaki lub tłuszczaki.

Mammografia wykrywa nawet bardzo małe, milimetrowe zmiany. Obrazuje także budowę guza, którego łagodne kształty wskazują na charakter niezłośliwy. Co więcej, przedstawia także zwapnienia – czyli złogi wapnia będące naturalnym sygnałem starzenia się piersi. Wykrywa również mikrozwapnienia, które mogą być sygnałem pojawienia się raka lub zmian przedrakowych. Warto dodać, że około połowa wszystkich przypadków raka wykrywanego za pomocą mammografii wygląda jak skupisko mikrozwapnień.

Usg piersi pomoże wykryć wszelkie guzki zlokalizowane w piersiach. Co więcej, w przeciwieństwie do mammografii jest w stanie odróżnić zmiany łagodne – takie jak torbiele od guzków pochodzenia nowotworowego. Jednocześnie nie jest w stanie wykryć mikrozwapnień.

depilacja

Jak się pozbyć niechcianego owłosienia?

trwały makijaż

Tak wykonany makijaż przetrwa cały dzień