zamknij
Czy moje dziecko kocha bardziej nianię niż mnie?

Czy moje dziecko kocha bardziej nianię niż mnie?

0udostępnień
opiekunka

Kiedy pracująca mama poszukuje opiekunki, jej głównym zmartwieniem jest to, czy znajdzie taką, która pokocha jej dziecko. Ale gdy stworzy się więź między nianią a dzieckiem, martwi się, że maluch kocha opiekunkę mocniej niż ją.

Mama powinna być szczęśliwa, że dziecko zaakceptowało swoją nianię, zaufało jej i lubi spędzać z nią czas. Siedząc w pracy, nie musi się martwić, że jest ono źle traktowane lub zaniedbywane. Jeśli relacja między opiekunką i dzieckiem jest zdrowa i serdeczna, będzie stanowiła właściwy fundament rozwoju życia emocjonalnego malucha. Może być również źródłem przyjaźni i wsparcia jeszcze przez wiele lat, nawet gdy dziecko już dorośnie. Znam przypadek, kiedy młoda osoba utrzymywała ciepłe relacje ze swoją nianią i pomagała jej, gdy ta była już staruszką.

Jeżeli po wyjściu niani dziecko uśmiecha się, patrzy na ciebie z ufnością i nie ucieka, gdy je przytulasz, to nie musisz się martwić o to, że kocha ono swoją opiekunkę bardziej niż ciebie.

Jeśli jednak usłyszysz, że maluch, widząc opiekunkę, mówi do niej mamo, zauważysz, że wyjście niani wywołuje u dziecka płacz, a do tego odrzuca cię ono jeszcze przez kilka godzin, powinnaś wprowadzić pewne zmiany:

  • powiedz niani o swoich spostrzeżeniach – być może nie zdaje sobie sprawy z tego co się dzieje i z
    Fot. Fotolia.com

    zachowania, które sprawia, że dziecko zaczyna ją traktować tak jak matkę. Powiedz jej, żeby nie pozwalała dziecku mówić do siebie „mamo”, pod twoją nieobecność rozmawiała z dzieckiem o tobie, tłumaczyła mu, że jesteś w pracy, co tam robisz i że będziesz bawiła się z nim po powrocie do domu. Mądra opiekunka to zrozumie i od tego momentu znajdzie nie tylko czas na to, aby pochwalić przed dzieckiem obiadek, który przygotowałaś dla niego i poprosi, aby narysował dla ciebie obrazek, ale także obejrzy z nim album ze zdjęciami rodzinnymi, a w czasie spaceru powie maluchowi, żeby zerwał dla ciebie kwitki;

  • ustal zasady wychowywania twojego dziecka i poproś, żeby opiekunka konsekwentnie się ich trzymała. Zrób to, gdy zauważysz, że niania, którą zatrudniłaś upatruje swoją rolę wyłącznie w zabawie z dzieckiem, a zapomina, że maluch powinien żyć w świecie pewnych zasad. Jeśli nie zmienisz zachowania opiekunki, to wkrótce dziecko będzie kojarzyło ją z „tą dobrą”, która pozwala na wszystko, a ty z „tą złą”, która wprowadza ograniczenia;
  • obserwuj swoje dziecko, zwróć szczególną uwagę na to w co lubi się bawić z nianią i jak lubi spędzać z nią czas; może się okazać, że to co proponowałaś do tej pory swojemu maluchowi już mu się znudziło i dlatego woli zabawy z nianią.

Powinnaś również przyjrzeć się sobie. Być może jesteś zbyt surowa dla dziecka, co sprawia, że nie czuje ono twojej miłości i przelewa swoje uczucia na nianię, która jest ciepłą osobą. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że rzeczywiście coś w tym jest, to powinnaś jak najszybciej zacząć budować więź ze swoim dzieckiem.

moda wiosna lato 2014

Jakie kolory i wzory będą modne latem?

Poparzenia słoneczne

Poparzenia słoneczne, czyli kto może, a kto nie powinien się opalać