zamknij

Zadbaj o siebie

0udostępnień
zadbana kobieta

Spośród wszystkich porad dla pracującej mamy najważniejsza powinna być ta: „Pamiętaj, aby dbać o siebie”. Potrzeby mamy często schodzą na dalszy plan. Na pierwszym miejscu są jej dzieci, na dalszych ich ojciec, praca, zwierzęta domowe i inne niekończące się obowiązki.

Wśród wielu obowiązków nie masz wystarczająco dużo czasu, aby w ciągu dnia zrobić wszystko – a tym bardziej czegoś dla siebie. Dlatego twoje buty do biegania, wieczorowe sukienki, maseczki do twarzy, sole do kąpieli obrastają kurzem.

Oto cztery powody, aby to zmienić i w końcu zadbać o siebie:

Powód 1: Jeżeli nie jesteś szczęśliwa, nikt z twojej rodziny nie jest szczęśliwy

Kiedy mama jest zestresowana lub wypalona, wszyscy w domu cierpią. Nawet małe dziecko zaczyna grymasić, kiedy jego mama jest smutna.

Jeśli poświęcisz godzinę lub dwie na to co sprawia ci przyjemność, to reszta dnia (lub tygodnia) będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Członkowie twojej rodziny będą zadowoleni, że jesteś pełna energii i zrelaksowana, nawet jeśli na początku będą się skarżyć z powodu twojej nieobecności w domu.

Pamiętaj, że zwracając uwagę na własne potrzeby będziesz bardziej przyjazna i otwarta w relacjach z innymi.

Powód 2: Stres i brak snu tuczą

Stres i brak snu uwalniają do krwiobiegu kortyzol, co powoduje odkładanie się tłuszczu wokół talii. Nic dziwnego, że tak trudno stracić wagę po ciąży, kiedy musisz co trzy godziny wstawać do dziecka.

Fot. Fotolia.com

Ponadto brak snu i stres zwiększają ryzyko rozwoju chorób serca, cukrzycy, raka czy artretyzmu. Dlatego zastanów się, czy warto tak żyć. Wszyscy chcą żyć na tyle długo, aby bawić się z wnukami, a może nawet zobaczyć ich ślub, prawda?

Dlatego następnym razem zamiast sortować ubrania do późnych godzin nocnych, idź spać. Nic się nie stanie jeśli ułożysz je następnego dnia. W pracy nie ślęcz 8 godzin przed komputerem, zrób sobie przerwę na zjedzenie lunchu, który da ci energię i sprawi, że będziesz bardziej wydajna.

Powód 3: Inne osoby też to potrafią

Wiele pracujących mam chciałoby być Superwoman. Myślą, że wszystko muszą zrobić same, ponieważ nikt inny tego tak dobrze nie zrobi jak one. Ten sposób myślenia powoduje, że przepracowujesz się i odsuwasz od obowiązków innych członków rodziny. Co gorsza, nie dajesz im możliwości wykazania się i odciążenia ciebie. Zrób to, dzięki temu poczują się bardziej przydatni.

A jeśli przyzwyczaili się do tego, że to ty wykonujesz wszystkie prace i jest im z tym dobrze, to też to zmień. W sobotę pozostaw dzieci z ich ojcem i idź na spotkanie z koleżankami. Być może nie będzie on zmieniał pieluszek tak często jak ty i karmił pociech zbilansowanym jedzeniem, ale na pewno razem będą się świetnie bawić. Ojciec dzieci będzie czuł się dumny z powodu swojej zaradności, a twoje dzieci będą uczyły się większej samodzielności – dzięki temu wszyscy zrozumieją, że potrafią sobie radzić kiedy nie ma cię w domu.

W pracy deleguj proste zadania praktykantom lub młodszym pracownikom. W ten sposób będziesz miała więcej wolnego czasu dla siebie. Ale przestrzegamy przed przesadą – nie zalewaj młodszych i nowych pracowników wszystkimi swoimi zadaniami.

Powód 4: Życie jest po, aby korzystać z niego

Czy wolisz, aby twoje życie upłynęło w pośpiechu i stresie, że czegoś nie zrobiłaś, czy też wolisz być przeświadczona, że nie zmarnowałaś czasu, bo potrafiłaś go również poświęcić swoim potrzebom? Nie zostawiaj przyjemności na koniec, kiedy poradzisz sobie ze wszystkimi swoimi obowiązkami i zadaniami. Zamiast tego ustanów priorytety i bezwzględnie wyeliminuj zadania, których wcale nie musisz wykonać.

Na początku możesz mieć problem z wygospodarowaniem czasu dla siebie, dlatego zacznij od małych kroków. Jeśli chciałabyś wrócić do regularnych ćwiczeń, to rozpocznij od spacerów w trakcie lunchu. A kiedy ułożysz swój nowy kalendarz, biorąc pod uwagę swoje potrzeby, zapisz się na ćwiczenia.

Pamiętaj! Jeśli będziesz miała wolną chwilę, to w pierwszej kolejności poświęć ją sobie, a nie obowiązkom domowym lub zawodowy.

mama w pracy

Mama w pracy

savoir vivre jedzenie w pracy

Jedzenie w pracy według savoir vivre