zamknij
Co zrobić, by zacząć regularnie uprawiać sport

Co zrobić, by zacząć regularnie uprawiać sport

0udostępnień
4 stycznia 20191840Views

Nie masz kondycji, jesteś ciągle zmęczony i senny, a może chętnie zrzuciłbyś kilka kilogramów? Najlepszy sposób na poprawę samopoczucia i sylwetki jest aktywność fizyczna. Jak zacząć uprawiać sport i nie utracić motywacji do regularnych ćwiczeń?

Wybierz dyscyplinę dla siebie

Jeśli chcesz, by treningi stały się Twoją codziennością, koniecznie znajdź dyscyplinę sportową, która naprawdę Cię interesuje i sprawia Ci przyjemność. Inaczej trudno będzie Ci wytrwać w regularnych ćwiczeniach, szczególnie na samym początku, gdy organizm dopiero przyzwyczaja się do ruchu i mogą pojawić się momenty zniechęcenia.

Jaka dyscyplina będzie odpowiednia dla Ciebie? Jeśli lubisz pływać, zapisz się na basem, a jeśli kiedyś często jeździłeś na rowerze, spróbuj znów wsiąść na jednoślad. Jeżeli preferujesz spacery, zdecyduj się nordic walking albo przemierzaj trasy biegiem, a gdy zawsze chciałeś się nauczyć tańczyć, zapisz się na zumbę. Możesz też wykupić karnet na siłownię, chodzić na pilaste albo sztuki walki – wszystko zależy od Twoich preferencji, zainteresowań.

Pamiętaj, by wybrać dyscyplinę rozsądnie, szczególnie gdy masz problemy zdrowotne. Nie każda aktywność będzie Ci służyć, jeśli doskwierając Ci przewlekłe dolegliwości np. ze strony kręgosłupa czy serca. W takim wypadku najlepiej zasięgnij porady lekarza.

Sprawdzaj swoje postępy

Bieganie dla samego biegania, podobnie jak uprawianie innego sportu może się szybko znudzić, jeśli nie będziesz sprawdzał swoich postępów. Warto wyznaczać sobie realne do osiągnięcia, krótkoterminowe cele, co jakiś czas zwiększać intensywność treningu lub jego czas i na bieżąco śledzić swoje dokonania. Dzięki temu nie tylko nie grozi Ci nuda, ale także wzrasta motywacja i Twoja wytrzymałość, siła oraz kondycja.

Aby kontrolować uzyskiwane wyniki, dobrym pomysłem jest zakup urządzenia, które dzięki wielu funkcjom umożliwi regularne sprawdzanie rozmaitych parametrów. Może to być np. opaska monitorująca lub zegarek sportowy. Wiele gadżetów dla sportowców przyda się także do umilania czasu podczas treningu bądź rejestrowania swoich wyczynów.

Znajdź motywację

Skąd wziąć motywację do ćwiczeń? Warto w tym celu przypomnieć sobie, co zyskujesz dzięki regularnej aktywności – poprawiasz kondycję, wysmuklasz sylwetkę, wzmacniasz mięśnie i kości, przyspieszasz metabolizm i zapobiegasz wielu chorobom, np. nadciśnieniu czy otyłości. Istotną korzyścią płynącą z ćwiczeń jest także poprawa humoru.

Jeśli mimo wszystko trudno Ci samemu zmobilizować się do działania, znajdź osobę, która będzie Ci towarzyszyć w treningach. Może ktoś z rodziny lub przyjaciół chętnie popracuje nad kondycją? Towarzysz nie tylko będzie Cię motywował w chwilach słabości, ale też sprawi, że unikniesz nudy. Dobrym motywatorem są również wspomniane już wcześniej cele – planuj i wykonuj swój plan w 100%, a z pewnością zyskasz satysfakcję.

Najtrudniejsze w uprawianiu sportu są początki – jeśli jednak wytrwasz w ćwiczeniach mimo zniechęcenia, aktywność fizyczna stanie się ważnym elementem Twojego codziennego życia.

Planujesz aktywne wakacje? Dopasuj ubezpieczenie do swoich potrzeb!

Zimowe buty na mrozy. Gdzie kupić?