zamknij

Mój szef psychopata

0udostępnień

W biznesie i korporacjach coraz większe sukcesy odnoszą osoby o psychopatycznej osobowości. Dlaczego? Ponieważ najważniejszy jest dla nich cel, bez względu na środki, dzięki którym go osiągną. Jak zatem rozpoznać szefa psychopatę?

Jakie cechy ma szef psychopata?

Niełatwo rozpoznać szefa psychopatę, ponieważ osoba o osobowości psychopatycznej wyróżnia się dużym urokiem osobistym, elokwencją i dowcipem. Dzięki temu szybko zaskarbia sobie sympatię innych.

Kłamstwo dla psychopaty to rzecz naturalna – mówi nieprawdę bez widocznych emocji. Przy tym na próżno szukać u niego wyrzutów sumienia. Jeśli przyłapiesz go na kłamstwie, to zrobi wszystko, aby przekonać cię, że źle musiałaś go zrozumieć.

Szef psychopata jest mistrzem w manipulowaniu ludźmi dla osiągnięcia własnych celów. Napędzają go do działania osoby słabsze i uległe, takie przy których jeszcze mocniej czuje swoją władzę. Będzie je wykorzystywał do granic możliwości, np. jeśli wie, że jego pracownik potrzebuje pieniędzy na kształcenie dziecka, będzie mu o tym przypominał, bez skrupułów zmuszając do pracy po godzinach.

Fotolia_32985152_Subscription_XXL
Fot. Fotolia.com

Na próżno też szukać u takiej osoby empatii. Jeśli więc szef psychopata widzi, że z powodu np. problemów rodzinnych pracownik jest mniej wydajny, to nie współczuje, ale szuka możliwości zastąpienia go kimś innym. I nie ma z tego powodów wyrzutów sumienia. Niestety czasami nawet czerpie radość z czyichś problemów.

I w końcu, szef psychopata jest bardzo pewny siebie, a o swoje niepowodzenia i błędy obwinia pracowników.

Jak sobie radzić z szefem psychopatą?

Wyznacz granice, których szef nie będzie mógł przekraczać. Bądź też czujna na jego manipulacje. Dzięki temu, po kilku nieudanych próbach grania na twoich emocjach, szef psychopata powinien odpuścić.

Unikaj też konfrontacji. Jeśli przyłapałaś go na kłamstwie, to nie staraj mu się tego udowodnić, bo i tak przegrasz. Powiedz po prostu, że np. źle zrozumiałaś jego słowa.

Szef psychopata myśli w kategoriach zysków i strat, dlatego – przedstawiając swój pomysł – należy mu je wskazać. Trzeba mówić konkretnie, używając przy tym języka biznesowego. Nie wolno używać słów: „chyba”, „tak mi się wydaje”, czyli takich, które mogłyby świadczyć, że nie jesteś do końca pewna swoich racji.

W kontaktach z szefem psychopatą nie ma też miejsca na emocje, ponieważ mogą być one wykorzystane przeciwko tobie.

Jeśli jednak czujesz, że nie jesteś w stanie pracować dla takiego szefa, to warto rozważyć zmianę działu lub pracy. Inaczej, odbije się to na twoim zdrowiu psychicznym i fizycznym.

Retinol w walce ze starzeniem skóry. W czym tkwi jego sekret?

Termogeniki. Pogromcy tłuszczów