zamknij
5 sytuacji, kiedy powinnaś iść do psychologa

5 sytuacji, kiedy powinnaś iść do psychologa

0udostępnień
24 czerwca 20191654Views

Masz problem, z którym nie umiesz sama sobie poradzić? Czujesz, że świat wali ci się na głowę, a ty nie wiesz co masz robić i jak reagować? Podejrzewasz depresję? Masz problem w relacji z partnerem? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na któreś z tych pytań, może to oznaczać, że potrzebujesz fachowej pomocy psychologa. Oto pięć sytuacji, kiedy powinnaś wziąć pod uwagę wizytę u specjalisty.

  1. Psycholog – kim jest? Co robi? Jak pomaga?
  2. Kiedy powinnam pójść do psychologa? Te objawy powinny cię zaniepokoić
  3. Jak wybrać dobrego psychologa?

Psycholog – kim jest? Co robi? Jak pomaga?

Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne i jest odpowiednio przygotowana do pracy z drugą osobą, do udzielania jej psychicznego wsparcia oraz pomocy psychologicznej. Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa – oznacza to, że wszystko co powiesz psychologowi podczas wizyty, zostaje między wami.

Kiedy powinnam pójść do psychologa? Te objawy powinny cię zaniepokoić

Na początku odczarujmy stereotyp psychologa. Jeszcze do niedawna w Polsce panowało przekonanie, że do psychologa chodzą tylko ludzie bardzo ciężko chorzy psychicznie. Ludzie czuli wstyd związany z tym, że nie potrafili poradzić sobie z problemem. Na szczęście powoli to się zmienia – wizyta u psychologa nie jest już tematem tabu i ludzie przestają czuć obawy przed pójściem do specjalisty.

>>> Zobacz także: Jak rozróżnić frustrację od stresu?

Kiedy powinnaś rozważyć pójście do psychologa?

  • Czujesz, że nie radzisz sobie z emocjami. Mogą to być emocje zarówno negatywne, jak i pozytywne. Jeśli czujesz, że za chwilę wybuchniesz, że jesteś cały czas zdenerwowana, wpadasz w furię bez powodu albo z powodu małych, czasem nieistotnych tak naprawdę rzeczy, to może być znak, że potrzebna jest ci pomoc specjalisty.

    Fot. GettyImages / praetorianphoto
  • Podejrzewasz, że masz depresję. Depresja to zaburzenie psychiczne, które polega na tym, że ciągłe przygnębienie wpływa przez dłuższy czas na twoje codzienne funkcjonowanie. Ciągły smutek, który często nie ma konkretnej przyczyny, zaczyna zmieniać człowieka. Oczywiście, każdy ma czasem gorsze dni, jeśli jednak zdarzają się one niepokojąco często w twoim życiu, sama to zauważasz lub ktoś z twojego otoczenia zwraca na to uwagę, zgłoś się jak najprędzej do psychologa!
  • Rozmowa z psychologiem może okazać się również zbawienna, kiedy od dłuższego czasu relacje z twoim partnerem uległy znacznemu pogorszeniu. Jeśli nie jesteście w stanie sami poradzić sobie z waszymi problemami (np. ciągłe kłótnie, brak seksu w związku, zdrada), ale zależy wam na sobie, psycholog może naprawić wasz związek.
  • Masz traumę po śmierci bliskiej osoby. Jeśli ta strata cię przerasta, miewasz ataki paniki, coraz częściej znieczulasz się używkami, np. narkotykami czy alkoholem, przestajesz wychodzić z domu i nie widzisz nadziei, to znak że powinnaś udać się po pomoc do specjalisty.
  • Widzisz nieprawidłowości w codziennym funkcjonowaniu. Masz problemy ze snem lub na przykład problemy z jedzeniem – czujesz wstręt do jedzenia, albo wręcz przeciwnie – masz wrażenie, że pochłonęłabyś wszystko, co znajdziesz na swojej drodze. Jeśli wykluczone zostaną przyczyny chorobowe, dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do psychologa. Być może problem siedzi w twojej głowie, a jedzeniem sobie coś wynagradzasz albo się nim karzesz? Psycholog powoli odpowiedzieć ci na te pytania.

Jak wybrać dobrego psychologa?

Kiedy podejmiesz już decyzję o wizycie u psychologa, musisz go wybrać. Jak dokonać tego wyboru? Możesz kierować się opiniami twoich znajomych – coraz więcej ludzi mówi wprost o tym, że bierze udział w terapii i poleca swojego specjalistę. Opinii o psychologach możesz poszukać również w Internecie – na forach lub platformach takich jak znanylekarz.pl.

>>> Zobacz także: Dieta a stres – dostosuj menu do stylu życia

Dobry psycholog powinien dokonać oceny, przedstawić plan leczenia, sprecyzować cele. To wszystko powinno zadziać się na pierwszych dwóch spotkaniach. Pamiętaj! Pierwszy psycholog nie musi spełnić twoich oczekiwań, dlatego nie poddawaj się i szukaj pomocy do skutku.

UWAGA! Powyższy artykuł jest wyłącznie informacyjny i nie zastąpi wizyty lekarskiej.

jak zmienić hobby w biznes

Zawody dla kochających modę

Ubiór po włosku – jak dobierać ubrania?