zamknij
Zawody dla kochających modę

Zawody dla kochających modę

0udostępnień
jak zmienić hobby w biznes

Jeśli pasjonuje cię piękno i moda, powinnaś zastanowić się nad przekształceniem swojego hobby w biznes modowy. Dzięki temu nie tylko zajmiesz się tym, co kochasz najbardziej, ale również będziesz miała sposobność zarobić. Istnieje wiele możliwości, dla osoby takiej jak ty, a wybór odpowiedniej zależy od tego, co cię interesuje i jakie talenty posiadasz.

Najpierw zastanów się, co lubisz robić, a następnie, jak zamienić to w biznes. Musisz wziąć pod uwagę, że niektóre opcje będą bardziej kosztowne, zajmą więcej czasu i będą wymagać dodatkowych szkoleń, a inne dużej kreatywności.

Projektantka mody

Jeśli twoją pasją jest moda, masz wyobraźnię i potrafisz rysować, możesz zostać projektantką mody.

Choć dzięki szkole odzieżowej zdobędziesz wiedzę z zakresu tworzenia szkiców ubrań, doboru tkanin, kolorystyki i produkcji, nie musisz mieć żadnego wykształcenia, aby stworzyć własną linię odzieżową.

Jako projektantka mody możesz zatrudnić się w firmie odzieżowej lub działać solo. Projektantka, która zdecyduje się na samodzielną pracę, powinna orientować się w zasadach marketingu, reklamy i PR, bo w takim przypadku jest nie tylko twórcą, ale również menedżerem swojej marki.

>>> Zobacz także: Najlepiej płatne prace dla kobiet (i nie tylko!)

Stylistka

Jeżeli kochasz modę i chciałabyś doradzać innym, jak się ubierać, zostań stylistką.

szal
Fot. Fotolia.com

Ukończenie szkoły odzieżowej i kursów stylizacji mogą być pomocne, ale nie są konieczne do realizowania się w tym zawodzie. Trzeba natomiast znać się na najnowszych trendach, śledzić nowinki modowe, umieć dobierać kolory i wzory.

Na rynku wyróżnia się stylistów osobistych, których praca polega na analizowaniu zawartości szafy klienta, poznaniu jego preferencji, ustalaniu szczegółowego planu działania, a następnie wspólnym z klientem komponowaniu zestawów na różne okazje. Drugim typem stylistów są osoby pracujące w redakcjach czasopism, studiach fotograficznych i na planach filmowych.

Blogerka modowa

Jeśli masz dryg do pisania i znasz zasady poprawnej polszczyzny, zacznij prowadzić bloga modowego.

Topowi blogerzy modowi mogą pochwalić się bardzo dobrymi zarobkami. Składają się na nie kwoty uzyskane z wyświetlanych na blogu banerów reklamowych, umieszczanych artykułów sponsorowanych oraz testów i recenzji produktów lub usług. Źródłem dochodów są również programy afiliacyjne, kampanie wizerunkowe oraz eventy. Dzięki tym ostatnim wiele blogerek modowych zyskało sławę.

Jest jeszcze jeden plus tej pracy – panujesz nad treścią, którą publikujesz.

Modelka

Mimo że istnieją na rynku szkoły modelingu, nie trzeba ich ukończyć, aby zaistnieć w tym zawodzie. Wystarczy, że masz odpowiedni wygląd i pewność siebie. Drzwi do kariery otwarte są zarówno dla dziewczyn bardzo szczupłych, jak i takich o wymiarach XXL.

W tym zawodzie jest kilka opcji – możesz być modelką chodzącą po wybiegu, fotomodelką lub hostessą.

Kiedy więc zdecydujesz się na zawód modelki, zainwestuj w zdjęcia twarzy i sylwetki, a następnie umów się na spotkanie z agencją modelek.

Dlaczego kobiety awansują rzadziej niż mężczyźni? Jak awansować w męskim świecie?

5 sytuacji, kiedy powinnaś iść do psychologa