zamknij

Pij herbatę na zdrowie

0udostępnień

Herbata już od bardzo wielu lat gości w naszych domach. Z chęcią popijamy ją również w pracy. Sprawdza się jako alternatywa dla kawy. Niewielu z nas jednak wie, że herbata może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Aby jednak cieszyć się jej dobroczynnymi właściwościami, musimy trochę o niej wiedzieć.

Zalety czarnej herbaty

Co prawda czarna herbata zawiera najmniej cennych antyoksydantów, ale posiada inne wyjątkowe właściwości. Według badań w procesie fermentacji powstają teaflawiny i tearubiginy mające równie dobroczynny wpływ na nasz organizm co antyoksydanty. Czarna herbata ma właściwości bakteriobójcze, a pita regularnie ma pozytywny wpływ na koncentrację, sprawność myślenia oraz – dzięki zawartym flawonoidom – układ krwionośny. Odtruwa również organizm. Wzmaga także wydzielanie soków trawiennych, co poprawia trawienie.

Zalety zielonej herbaty

Podkreśla się, że zielona herbata ma właściwości przeciwbakteryjne oraz jest źródłem ogromnej ilości antyoksydantów, które – likwidując wolne rodniki – opóźniają proces starzenia. Zawiera również galusan epigalokatechiny, który w warunkach in vitro ma zdolność hamowania rozwoju komórek nowotworowych, tworzenia przerzutów oraz angiogenezy. Herbata działa również korzystnie na nerki, ponieważ zapobiega tworzeniu się kamieni. Zawarty w niej fluor wzmacnia kości i zapobiega próchnicy zębów.

Według badań osoby pijące dwie filiżanki zielonej herbaty dziennie są w mniejszym stopniu narażone na ch

Fot. Fotolia.com

oroby serca i wylewy. Dla odchudzających dobrą informacją jest to, że przyspiesza ona tempo spalania kalorii i utratę masy ciała. Herbata ta pomaga również obniżyć poziom cholesterolu LDL. Napar z zielonej herbaty bogaty jest w minerały oraz witaminy: C, E, K.

Zalety białej herbaty

Biała herbata zawiera polifenole, które zwalczają wolne rodniki sprzyjające starzeniu się naszego organizmu. Dzięki działaniu antyoksydacyjnym i antymutagennym polecana jest osobom, w których rodzinach występowały choroby nowotworowe. Biała herbata stanowi również bogate źródło witaminy C. Zawiera także dużą ilość teiny, która działa pobudzająco.

Zalety czerwonej herbaty

Czerwona herbata – dzięki temu, że zwiększa metabolizm, pobudza wydzielanie soków trawiennych i przyspiesza motorykę jelit – wpływa na spadek wagi i to nawet bez zmiany diety. Podkreśla się jej korzystny wpływ na wątrobę i żołądek. Do jej zalet należy także oczyszczanie organizmu z toksyn. Obniża poziom cholesterolu LDL i wzmacnia odporność.

Fot. Fotolia.com

Czerwona herbata zawiera również wiele korzystnych dla zdrowia składników, takich jak: garbniki, alkaloidy, flawonoidy, minerały (wapń, fluor, cynk, mangan) oraz witaminę C.

Sposób parzenia herbaty

Odpowiednią do zaparzenia herbaty jest woda miękka, zagotowana tylko jeden raz.  Tylko taka zawiera odpowiednią ilość tlenu. Do herbat, które powinno zaparzać się we wrzątku należy użyć wody w drugim stadium wrzenia, kiedy ma tyle pęcherzyków powietrza, że wydaje się być biała. Jeżeli przegotujemy wodę, pozbawimy napar aromatu.

Czas parzenia zależy od:

  • miękkości wody (im twardsza, tym dłużej),
  • jakości suszu (im lepsza, tym krócej),
  • rozdrobnienia (im bardziej rozdrobniony susz, tym krócej),
  • zamierzonego efektu pobudzającego (im bardziej ma pobudzać, tym, krócej parzymy susz),
  • rodzaju herbaty (czarną parzymy przez 3–5 minut, smakową czarną – ok. 3 minut, zieloną i białą – 2–3 minut, a mieszanki ziołowe przez ok. 5 minut. Herbata w torebkach będzie gotowa o ok. 2 minuty szybciej, ze względu na większe rozdrobnienie liści).

Nie bądź ofiarą wampira energetycznego

mama

Jak dobrać rodzaj botków do stroju i sylwetki?