zamknij
Księgowość w małej firmie

Księgowość w małej firmie

0udostępnień
księgowość w małej firmie

Prowadzenie starannej dokumentacji finansowej jest obowiązkiem w każdej firmie. Nawet najdrobniejsi przedsiębiorcy muszą prowadzić swą dokumentację zgodnie z przepisami. Jaka forma księgowości będzie najlepsza dla małej firmy?

Mała księgowość – wielki problem

Choć małe firmy mogą prowadzić tzw. małą księgowość bywa ona wielkim problemem. Dla zabieganych przedsiębiorców samodzielne prowadzenie ksiąg handlowych często staje się zbyt wielkim obciążeniem. Jeszcze więcej komplikacji pojawia się w chwili, gdy trzeba dokonać obliczeń podatków i rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Wbrew pozorom prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów – podstawowego dokumentu w przypadku uproszczonej księgowości, nie jest zadaniem prostym. Co gorsza, drobne pomyłki mogą doprowadzić do wielkich problemów z Urzędem Skarbowym.

Fot. Fotolia.com

Jak można uchronić się przed kłopotami?

Dla małych firm zatrudnienie własnej księgowej bywa wielkim problemem i zbędnym wydatkiem. Na szczęście z pomocą przychodzą im firmy zewnętrzne i profesjonalne biura rachunkowe, które w zamian za ustaloną w umowie opłatę sprawują pieczę nad finansowymi sprawami firmy. Prowadzenie księgowości działalności gospodarczej dla pracowników takich instytucji jest prostym zadaniem, a ich fachowa wiedza pozwala małym firmom na dokładne rozliczenie się z przychodów bez konieczności ponoszenia wielkich wydatków. Ponadto biura rachunkowe, które chcą pozyskać klienta starają się również dopasować do potrzeb małych przedsiębiorców proponując im wszelkie udogodnienia, takie jak np. odbiór dokumentów drogą elektroniczną, czy dojazd do klienta. Nic więc dziwnego, że drobni przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z takich rozwiązań.

Każda firma, bez względu na zasięg działania i wysokość dochodów, musi starannie prowadzić swą dokumentację. Choć pozornie KPiR nie wymaga zbyt wielkiej wiedzy, dla laika jej samodzielne prowadzenie może okazać się zbyt wielkim wyzwaniem. Warto zatem zastanowić się nad podjęciem współpracy z biurem rachunkowym, które za niewielką opłatą przejmie kontrolę nad tymi obowiązkami.

Trendy w manicure 2014

Manicure do pracy: trendy wiosna-lato 2014

leasing na samochód

Opłaty leasingowe, jakie musimy ponieść przy leasingu samochodowym