zamknij

Błędy w cv

0udostępnień
błędy w cv

Aplikacja o pracę powinna zachęcać potencjalnego pracodawcę do zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego pisząc ją, przemyśl dokładnie to co chcesz w niej zawrzeć. I jeszcze jedno – przygotuj cv bardzo starannie, unikając błędów, które na starcie przekreślą twoją kandydaturę i możliwość zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Nieodpowiednie zdjęcie w cv

Zacznijmy od zdjęcia, bo ono potrafi często bardzo zaskoczyć rekrutera, wywołując albo serdeczny śmiech albo duże zakłopotanie. Chodzi o „fotki”, które nijak się mają do fotografii oficjalnych. Nawet jeśli masz ładne ciało, które świetnie wygląda w kostiumie kąpielowym lub podobasz się sobie z ustami ściągniętymi w tzw. dzióbek, zachowaj takie zdjęcia dla siebie lub dla grona znajomych.

Dużym błędem jest załączanie do curriculum vitae zdjęć nieaktualnych i niewyraźnych.
Jeśli nie posiadasz aktualnej i oficjalnej fotografii, to najlepiej będzie jeżeli zrezygnujesz z niej wcale.

Nieprofesjonalny adres mailowy

Kolejnym błędem, którego powinnaś się wystrzegać, to umieszczenie niepoważnych adresów mailowych typu: twojekochanie@wp.pl, monisia77@gmail.com. Nikt poważny nie będzie chciał zatrudnić „buziaczka”, „laleczki77” czy „kici”.

Brak danych kontaktowych w cv

Brak danych kontaktowych to kolejny błąd spotykany w curriculum vitae. Pamiętaj, że jeśli nie zamieścisz swojego numeru telefonu, adresu lub adresu mailowego, to potencjalny pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować w sprawie kolejnego etapu rekrutacji. Nie licz na to, że wynajmie w tym celu agencję detektywistyczną.

Błędy w curriculum vitae

Błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne, literówki, błędy w nazwach potencjalnych pracodawców to kolejne grzechy osób starających się o pracę. Jeśli je zrobisz, to rekruter w najlepszym razie uzna, że nie przywiązujesz wagi do tego co piszesz, a w najgorszym – że jesteś niedouczona.

Chaos i nieodpowiednia chronologia w danych w cv

Z całą pewnością źle zostanie oceniane cv, w którym informacje o wykształceniu przeplatają się z danymi o doświadczeniu zawodowym. Brak wyraźnej i przejrzystej struktury w aplikacji o pracę będą świadczyły o twoim bałaganiarstwie.

Kandydaci do pracy często też gubią chronologię – przy opisywaniu wykształcenia i doświadczenia zawodowego najpierw wymieniają te najbardziej odległe, a dopiero potem aktualne.

Niestaranna forma cv

Kolorowa czcionka, różne style pisma, brak sformatowania, różne wielkości czcionek również nie zostaną wysoko ocenione przez rekrutera. Pamiętaj, że aplikacja o pracę nie jest wyrwaną stroną kolorowego magazynu dla kobiet. Ma

Fot. Fotolia.com

być przejrzyste, czyste i odpowiadać przyjętym standardom.

Zbyt duża objętość curriculum vitae

Osoba, która jest odpowiedzialna za rekrutację ma do przejrzenia bardzo wiele cv. Kiedy weźmie do ręki cv napisane na więcej niż dwóch stronach, szybko odłoży je na kupkę aplikacji odrzuconych. Dlaczego? Z prostej przyczyny – nie będzie jej się chciało czytać wszystkich informacji, które są albo nieistotne na tym etapie rekrutacji albo niezwiązane z pracą, o którą się starasz.

Nieistotne lub nieprawdziwe informacje w cv

Curriculum vitae nie jest twoją autobiografią. Nie powinnaś zamieszczać w nim informacji o liczbie dzieci, twoich chorobach, rasie psa, którego właśnie kupiłaś, szkole podstawowej i gimnazjum, które ukończyłaś.

Błędem jest też wypisywanie wszystkich obowiązków wykonywanych w poprzedniej pracy, a które nie są istotne na stanowisku, o które się ubiegasz.

Niektóre osoby, szukające pracy, lubią ubarwiać swoje cv. Piszą w nim, że brały udział w rajdach samochodowych, a tak naprawdę nie mają prawa jazdy lub lubią malarstwo polskie, a nie wiedzą kim był Matejko czy Chełmoński. Nieprawdziwe informacje mogą zostać zweryfikowane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Czy naprawdę chcesz spalić się ze wstydu?

Brak zgody na przetwarzanie danych w cv

Brak zgody na przetwarzanie danych w cv to poważny błąd. Jeśli nie zamieścisz tej klauzuli, rekruter nie będzie uprawniony do kontaktu z tobą i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Nieprzestrzeganie savoir vivre w korespondencji mailowej

Obecnie najprostszym i najszybszym sposobem na przesłanie dokumentów aplikacyjnych jest mail. Wykażesz się brakiem kultury osobistej jeśli wyślesz do pracodawcy mail bez tematu i treści, a jedynie z dołączonym cv. Prawdopodobnie wiadomość taka trafi do kosza. Jak tego uniknąć? Wystarczy w temacie maila umieścić numer referencyjny oferty lub nazwę stanowiska, na które aplikujesz, a w treści następujące zdanie:
Dzień dobry,
pozwalam sobie przesłać swoją aplikację na stanowisko…..
Z poważaniem
…………………

Inne błędy w cv

Inne błędy popełniane przez osoby piszące aplikację o pracę:

  • brak opisu poziomu znajomości języka obcego,
  • wypisywanie wydarzeń, których nie będzie można udokumentować w czasie rozmowy kwalifikacyjnej,
  • niedopracowanie wzorów aplikacji, z których się korzysta (np. pozostawienie w swoim cv przypisu: „tu wstaw datę rozpoczęcia i zakończenia pracy”),
  • nieumiejętne ukrywanie okresu bezrobocia (np. pomijanie dat, zastosowanie określenia: „działalność inna”),
  • humorystyczne, a tym samym nieprofesjonalne określenie swojego stanowiska (np. „pirat uliczny”, „zbawicielka świata”).
studentka

CV absolwenta szkoły wyższej

jazda na rowerze

Sport odpowiedni dla kręgosłupa