zamknij
Networking – sposób na znalezienie pracy

Networking – sposób na znalezienie pracy

0udostępnień
networking

Jedną z najbardziej skutecznych metod poszukiwania pracy jest networking. Gdy szukasz pracy, korzystaj z posiadanych kontaktów. Rozmawiaj na ten temat z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Większość pracodawców chętniej zatrudnia osoby polecone, dlatego nie bój się i mów otwarcie, że szukasz pracy.

Szukając pracy, najchętniej odpowiadamy na ogłoszenia zamieszczone przez pracodawców w internecie lub w prasie. Rzadko natomiast korzystamy z networkingu czyli procesu budowania sieci kontaktów za pomocą ciągłych relacji, których celem jest udzielnie sobie wsparcia i pomocy. Dzieje się tak, ponieważ:

  • wstydzimy się przyznać swoim znajomym, że nie mamy pracy,
  • brak nam śmiałości lub
  • nie chcemy obciążać innych swoimi problemami.

To błąd. Dlaczego? Ponieważ pracodawcy chętniej zatrudniają osoby, które są im polecane przez pracowników lub inne zaufane osoby.

Oto co powinnaś zrobić, aby w trakcie poszukiwania pracy skorzystać z networkingu:

Fotolia_32393758_Subscription_XXL
Fot. Fotolia.com

Zrób listę znajomych, których mogłabyś poprosić o wsparcie w poszukiwaniu pracy. Powinny to być osoby, które mogą pomóc w dotarciu do właściwych ludzi, a także będą służyły radą na temat szukania pracy i rynku pracy. Warto również wciągnąć na listę znajomych, którzy mogą być naszymi potencjalnymi pracodawcami. Pamiętaj, że na liście powinny znaleźć się nazwiska osób, na których możesz polegać i które darzą cię – z wzajemnością – zaufaniem. Nikt nie poleci i nie pomoże komuś, komu nie ufa.

Networking polega na długotrwałym i systematycznym kontaktowaniu się, nie bazuje natomiast na krótkich, szybkich i płytkich spotkaniach. Dlatego utrzymuj z osobami z listy regularny kontakt – pisz do nich, dzwoń i umawiaj się na spotkania. Rób to z wyczuciem. Pamiętaj, że networking nie jest nagabywaniem i dręczeniem innym. Jeśli przesadzisz z częstotliwością kontaktów, znajomi przestaną odbierać od ciebie telefony i zaczną cię unikać.

Poszerzaj swoją sieć kontaktów – chodź na spotkania branżowe, eventy, seminaria, czy wykłady, na których możesz poznać nowych ludzi. Przyjmuj zaproszenia na spotkania towarzyskie – nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy możesz spotkać kogoś kto będzie pomocny w poszukiwaniu pracy. Uczestnicz w dyskusjach na forach internetowych, zapraszaj do grona znajomych na GoldenLine czy LinkedIn ludzi ze swojej branży. Im więcej osób będzie wiedziało, że szukasz pracy, tym będziesz miała większą szansę na jej znalezienie.

W trakcie luźnych rozmów z nowo poznanymi osobami możesz napomknąć, że jesteś na etapie poszukiwania pracy. Pamiętaj przy tym, aby nie prosić o posadę, lecz o informację i opinię.

Networking nie polega tylko na braniu, ale także na dawaniu. Dlatego też pomagaj innym w zdobywaniu informacji. W końcu najważniejszym sposobem, aby dostawać jest dawanie.

I ostatnia rzecz – uzbrój się w cierpliwość przy budowaniu sieci kontaktów i bądź nastawiona pozytywnie.

A kiedy już znajdziesz pracę dzięki jednemu ze swoich znajomych, pamiętaj, by się z niej wywiązywać jak najlepiej. Nie możesz zawieść okazanego ci zaufania. Jeśli to zrobisz, wieść o tym szybko się rozejdzie i mało kto będzie chciał ci pomóc kolejny raz.

wzór cv przestawiciela handlowego

Wzór CV dla przedstawiciela handlowego

komunikacja w biznesie

Wyrażenia, których kobieta manager powinna unikać