zamknij
Jakie znaczenie ma różnica wieku między partnerami?

Jakie znaczenie ma różnica wieku między partnerami?

0udostępnień

Starszy mężczyzna, młodsza kobieta – taki model związku istnieje od niepamiętnych czasów, kiedy powstał sam koncept małżeństwa. Dlaczego mężczyźni wolą młodsze, a kobiety – starszych? Co zmieniło się w tym modelu związku na przestrzeni lat? Czy różnica wieku faktycznie ma znaczenie? I czemu społeczeństwo patrzy na takie pary z przymrużeniem oka? Przyjrzyjmy się temu wszystkiemu bliżej.

Zarys ogólny

Wystarczy spojrzenie na dane statystyczne z ostatniego wieku, aby dostrzec, że różnica wieku, w którym wchodzimy w związki małżeńskie zmieniała się na przestrzeni lat i była zależna od wielu zewnętrznych czynników. Na początku XX w. w związek małżeński najczęściej wstępowali 29-latkowie i 26-latki. W latach 50. byli to już 26-latkowie i 23-latki. Ten spadek wieku przypisywany jest pojawieniu się w społeczeństwie rodzin dwupokoleniowych (do tej pory w jednym domu mieszkało nawet 5 generacji jednej rodziny).

Pod koniec XX w. ta różnica powróciła do stanu początkowego. Ponownie w związek małżeński wstępowali zazwyczaj mężczyźni w wieku 29 lat i kobiety, które miały 26 lat. Tę zmianę przypisuje się kilku czynnikom, takim jak: lepszy dostęp do edukacji, zwiększenie niezależności i samodzielności kobiet, lepsza antykoncepcja itd.

W XXI w. sytuacja ponownie się zmieniła. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni na pierwszym miejscu stawiają karierę, natomiast założenie rodziny staje się coraz mniej ważne. W związku z tym wstępują w związki małżeńskie w dojrzalszym wieku.

Czy różnica wieku małżonków faktycznie ma znaczenie?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się wiązanie się z ludźmi, z którymi dzieli nas bardzo duża różnica wieku (nawet do 15 lat). Ten trend promują również celebryci, którzy coraz częściej wiążą się z dużo starszymi albo dużo młodszymi od siebie partnerami. Jeśli wyjdziemy z założenia, że w związku najważniejsza jest miłość między partnerami i tylko ona się liczy, to różnica wieku faktycznie pozostaje bez znaczenia. Nawet w przypadku, gdy to kobieta jest dużo starsza – takie małżeństwa zazwyczaj wzbudzają wiele emocji i spotykają się ze sporą dezaprobatą (jak np. małżeństwo Emmanuela i Brigitte Macronów).

Fot. Fotolia.com

Jednak z drugiej strony duża różnica wieku między partnerami powoduje różnego rodzaju problemy w związku. Najczęstszymi są: brak zrozumienia międzypokoleniowego, identyfikowanie się z różnymi pokoleniami i grupami społecznymi, różne potrzeby seksualne (z wiekiem pociąg seksualny zazwyczaj spada) i problemy finansowe. Wszystkie te niuanse związane są z wiekiem partnerów i zazwyczaj stają się murem nie do przeskoczenia. Są również ze sobą powiązane. 20-latka nigdy nie zrozumie w pełni przeżyć pokolenia jej 15 lat starszego partnera. Nigdy nie będzie mogła doświadczyć przeżyć charakterystycznych dla jego generacji.

Ile więc wynosi idealna różnica wieku?

Badania wykazują, że idealna różnica wieku między osobami wstępującymi w związek małżeński powinna wynosić 3-5 lat. Należy wziąć pod uwagę, że mężczyźni osiągają dojrzałość psychoseksualną później niż kobiety, w związku z czym później gotowi są na założenie rodziny. Późniejszy ożenek daje również mężczyznom możliwość ustabilizowania swojej kariery zawodowej. Badania wykazują również, że kobiety chętniej wstępują w stałe związki z ustabilizowanymi finansowo partnerami, którzy zapewnią im poczucie bezpieczeństwa finansowego.

Same kobiety również wolą wiązać się na stałe w późniejszym wieku – to daje im więcej czasu na spełnienie własnych ambicji, które coraz rzadziej związane są z rodzeniem dzieci i prowadzeniem domu. Późne wstępowanie w związek łączy się jednak z niebezpieczeństwem, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn – nie zapominajmy o naszej biologicznym „terminie ważności”, którego przekroczenie będzie skutkowało trudnościami z zajściem w ciążę, a następnie – utrzymaniem jej. Dla kobiet poród w późnym wieku łączy się również z większym prawdopodobieństwem, że podczas niego dojdzie do komplikacji i nie będą mogły ponownie począć dziecka.

Oczywiście zdarzają się udane i szczęśliwe małżeństwa z dużą różnicą wieku. Jest ich jednak niewiele. Jak wspomniałam, statystycznie idealna różnica wieku między partnerami to 3-5 lat. Pamiętajmy jednak, że to tylko statystyki, a każda relacja międzyludzka jest inna. Decydując się na związek z dużo starszą od siebie osobą, trzeba być jednak bardzo ostrożnym i dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, i pamiętać, że taka relacja wymaga bardzo dużej pracy ze strony obojga partnerów.

7 najczęstszych problemów, z którymi mierzą się pracujące matki. Jak je przezwyciężyć?

Top 5 miejsc wartych odwiedzenia w Paryżu