zamknij
Koleżanka przypisuje sobie moje zasługi. Co zrobić?

Koleżanka przypisuje sobie moje zasługi. Co zrobić?

0udostępnień

Niestety w pracy można natknąć się na osoby, które próbują zrobić karierę kosztem innych pracowników. Co zrobić, gdy ma się do czynienia właśnie z takim współpracownikiem? Wypomnieć mu to? Poskarżyć się szefowi? A może jest inny sposób na osobę, która przypisuje sobie czyjeś zasługi?

Właśnie usłyszałaś, że koleżanka, z którą przygotowałaś projekt, na spotkaniu z szefem całą zasługę przypisała sobie. Nawet nie wspomniała słowem o twoim wkładzie w pracę. Byłaś tak tym zdumiona, że nie zareagowałaś.

Co w takiej sytuacji powinnaś zrobić? Musisz być bardziej aktywna w trakcie pracy nad następnym projektem. Zanim koleżanka kolejny raz przypisze sobie twoje zasługi, informuj

Fot. Fotolia.com

szefa na bieżąco o kolejnych etapach swojej pracy, o nowych pomysłach i przemyśleniach.

Jeżeli okaże się, że koleżanka kolejny raz chce zrobić karierę twoim kosztem, powinnaś sprostować jej słowa. Wyobraź sobie taką sytuację: przygotowałaś większą część raportu, na którą składały się analizy i rekomendacje, zajmujące pięćdziesiąt stron, gdy tymczasem twoja koleżanka – napisała jedną, dwie strony wstępu do raportu. Niestety w czasie prezentacji zupełnie zapomniała o twojej pracy i przedstawiła raport jako swój. Wstań i powiedz: Chciałam dodać, że jeśli ktoś z was będzie chciał znać więcej szczegółów dotyczących analizy i rekomendacji, o których napisałam w raporcie, z chęcią o nich powiem. Tym zdaniem zasugerujesz, kto był odpowiedzialny za merytoryczną część raportu i do kogo należy kierować pytania.

Jeśli boisz się, że po takim wystąpieniu zaczniesz być postrzegana jako osoba, która nie potrafi grać w drużynie, to pamiętaj, że mądry szef chce wiedzieć, jakie zadania wykonują ludzie z jego zespołu. On zdaje sobie sprawę, że jasno zdefiniowane role i odpowiednie rozeznanie sprawiają, że zespół dobrze funkcjonuje.

Po spotkaniu w sprawie raportu powinnaś również porozmawiać z koleżanką o etyce współpracy. Staraj się opanować przy tym emocje.

Poparzenia słoneczne

Poparzenia słoneczne, czyli kto może, a kto nie powinien się opalać

kariera

Cztery grzechy główne w drodze do kariery zawodowej