zamknij
Cztery grzechy główne w drodze do kariery zawodowej

Cztery grzechy główne w drodze do kariery zawodowej

0udostępnień
kariera

Właśnie kończysz pisać pracę licencjacką lub bronisz magistra i oprócz dużej ulgi, że studia masz już za sobą, a wyższe wykształcenie w kieszeni, odczuwasz też lekki niepokój związany z pierwszymi krokami na rynku pracy. Czujesz, że studia dostarczyły ci tylko wiedzy teoretycznej, która ma niewiele wspólnego z twoimi przyszłymi obowiązkami w pracy? A może czujesz, że dajesz z siebie sto procent, jesteś piątkową absolwentką, a mimo to twoja kariera stoi w miejscu? Być może popełniasz jeden z czterech grzechów głównych przeciwko rozwojowi kariery. Jeśli chcesz wrócić na tor prowadzący do sukcesu zawodowego – zapoznaj się z nimi i unikaj ich.

Zamykasz sobie furtki

Jeśli ignorujesz możliwości jakie stają na twojej drodze, albo wręcz zamykasz się na nie, najprawdopodobniej będziesz patrzeć na to jak twoi znajomi realizują się zawodowo, a ty pozostajesz w tym samym miejscu.

Wyzwolenie inicjatywy to pierwszy krok w procesie zmian na lepsze. Czekanie na gotowe rozwiązania to zdecydowany krok wstecz dla twojego rozwoju zawodowego. Znasz efekt kuli śnieżnej? Jeden pomysł rodzi drugi, a drugi – trzeci, etc. Tak samo jest z twoimi możliwościami zawodowymi. Im więcej szans stworzysz, tym większe prawdopodobieństwo, że uda ci się odnaleźć ścieżki przeznaczone właśnie dla ciebie.

Fot. Fotolia.com
Fot. Fotolia.com

Bycie aktywnym i kreatywnym sprawi, że ktoś na pewno to zauważy i doceni. Niestety, tak samo jest w przypadku braku inicjatywy. Jeśli nie podejmujesz żadnych działań i stale trzeba tobą kierować, najprawdopodobniej zostaniesz odebrany jako osoba nudna i bezużyteczna.

Nie jesteś graczem zespołowym

Jeśli wzorowo wywiązujesz się ze swoich obowiązków, ale nie współpracujesz z pozostałymi członkami zespołu, to także nie wróży nic dobrego. Oczywiście, na pewno jesteś rozliczana ze swojej pracy, ale to właściwe relacje zagwarantują ci dobre referencje i polecenia, a to być może otworzy przed tobą drzwi do kolejnego etapu w twojej karierze.

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na komunikację z zespołem oraz współpracownikami – relacje z otaczającymi cię osobami są równie ważne co twoje zaangażowanie w pracę. Próba wybicia się na własną rękę i osiągnięcia sukcesu w pojedynkę jest niemożliwa.

Pamiętaj, że przyjmując jakąś posadę dajesz możliwość na rozwój samej sobie. Nie skupiaj się tylko na sobie i na tym, że elastyczny czas pracy pozwoli ci na odwiedzanie siłowni o 8.00 rano, ale także pamiętaj, że przyczyni się to do rozwoju firmy, bo np. wszyscy kluczowi klienci, z którymi się spotykasz mają czas dopiero w godzinach lunchu. Warto udowodnić, że podwyżka czy preferencyjne warunki zatrudnienia wpłyną także pozytywnie na firmę i jej funkcjonowanie.

Wysokie wynagrodzenie ponad wszystko

Fotolia_11169912_Subscription_L
Fot. Fotolia.com

Ponoć pieniądze szczęścia nie dają, ale zawsze lepiej jest mieć ich więcej niż mniej. Jednak jeśli skupisz się tylko na swoim wynagrodzeniu, a zapomnisz o spełnianiu się zawodowo, rozwoju osobistym, szybko wypalisz się i w efekcie znienawidzisz swoją pracę.

Wyższe wynagrodzenie na pewno zapewni wyższy komfort twojego życia, jednak nie kupisz za nie uznania i szacunku swoich współpracowników czy pracodawców.

Jak cię widzą – taką posadę ci dają

Oczywiście, że wygląd to nie wszystko i zatrudnienie kogoś na „piękne oczy” jest rzadkością, jednak zadbany i schludny wygląd ma bardzo duże znaczenie w procesie rekrutacji. Jest to istotne przede wszystkim dlatego, że w pracy nie reprezentujesz tylko siebie. Dostosowanie się do panującego w danym przedsiębiorstwie dress codu jest obowiązkowe, aby zyskać miano profesjonalisty. Jeśli przychodzisz do pracy w pomiętym t-shircie lub z krzykliwym manicurem na paznokciach wysyłasz wiadomość, że nie traktujesz swojej pracy, firmy i celów zawodowych poważnie. Tym samym – nie jesteś poważnie traktowana, a co za tym idzie – twoja kariera stoi w miejscu.

Oczywiście istnieje kilka wyjątków od tej zasady i niektóre zawody dopuszczają luźniejszy strój, jednak niechlujność nie ujdzie na sucho nawet przedstawicielom tzn. zawodów artystycznych.

Twoja kariera jest w twoich rękach – to ty decydujesz, czy chcesz sobie rzucać kłody pod nogi, czy wolisz je omijać i zmierzać prosto do celu.

Psyche care

Ewelina Szymkowiak

Ewelina Szymkowiak

Absolwentka Psychologii Klinicznej oraz Terapii i Poradnictwa w Krakowskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej. Prowadzi treningi biofeedbacku oraz sesje life&business coachingu. Posiada także doświadczenie w prowadzeniu warsztatów z zakresu rozwoju osobistego i umiejętności psychologicznych (asertywność, radzenie sobie ze stresem, konflikty) dla młodzieży oraz seniorów. Właścicielka gabinetu Psyche Care.

Koleżanka przypisuje sobie moje zasługi. Co zrobić?

podkłąd

Jak dobrać idealny kolor podkładu?