zamknij
Pierwsze dni w nowej pracy

Pierwsze dni w nowej pracy

0udostępnień
pierwszy dzień w pracy

Rozpoczęcie nowej pracy jest niezwykle ekscytujące, a dla niektórych niesamowicie stresujące. Zapoznawanie się z zakresem własnych obowiązków i kulturą organizacyjną firmy to tylko wierzchołek góry lodowej. Każdego dnia uczysz się nowych rzeczy. Taki nawał informacji sprawa, że możesz poczuć się nieco przytłoczona.

Jeśli masz podobne odczucia, przeczytaj naszą poradę, w której przedstawimy wskazówki jak przetrwać pierwsze dni w nowej pracy.

Zdobądź informacje

Zanim pojawisz się pierwszego dnia w pracy, postaraj się zdobyć podstawowe informacje na temat ludzi tam pracujących (poznaj nazwiska szefów) oraz dress codu.

Nie spóźnij się

Aby nie rozpoczynać dnia nerwową krzątaniną po mieszkaniu i nie martwić się tym, że spóźnisz się do nowej pracy, nastaw budzik 30 minut wcześniej niż normalnie. Dzięki temu spokojnie przygotujesz się do wyjścia.

Zorganizuj swoje miejsce do pracy

Po wprowadzeniu się do nowego mieszkania, nie poczujesz się w nim dobrze dopóki nie rozpakujesz pudeł. Dopiero wtedy będziesz mogła powiedzieć, że jesteś „we własnym domu”. Choć nie można spersonalizować swojego miejsca pracy w tym samym stopniu, to należy stosować tę samą zasadę: Poczujesz się dobrze w biurze, gdy swojemu najbliższemu otoczeniu (okolice biurka) nadasz nieco własnego charakteru.

Pierwszego dnia ustaw swój podpis w poczcie e-mailowej (miło jest zobaczyć swoje nazwisko po każdym kliknięciu przycisku „Utwórz wiadomość”) i nagraj wiadomość głosową w telefonie. Dzięki temu będziesz przygotowana do komunikowania się ze współpracownikami i klientami, a także zapoznasz się z technologiami w nowej pracy.

Nie zapomnij o swoim biurku. Wprowadź kilka elementów, które sprawiają, że poczujesz się dobrze, np. zdjęcie, podstawkę pod mysz.

Zaplanuj lunch ze współpracownikami

Fot. Fotolia.com

Dobrym sposobem, aby poznać nowych ludzi z pracy jest zjedzenie z nimi lunchu. Poczujesz się o wiele bardziej komfortowo, gdy poznasz kilka osób nieco lepiej. Proste pytania: „Masz jakieś ulubione miejsca na lunch? Chcesz dołączyć do mnie” działają idealnie.

W czasie wspólnego posiłku zadawaj im pytania na temat ich pracy. Wykorzystaj ten czas, aby porozmawiać także o sprawach, które nie są związane z pracą, np. o ich hobby, dzieciach.

Nie bój się pytać

Dzięki temu unikniesz błędów i pokażesz, że jesteś zaangażowana w nową pracę. Zachowaj jednak przy tym umiar. Nie pytaj o to co sama możesz znaleźć w firmowych dokumentach.

Obserwuj i wyciągaj wnioski

W trakcie kilku dni a nawet tygodni bacznie obserwuj swoje otoczenie. To pomoże ci się zorientować jak funkcjonuje nowa firma, jak wyglądają procedury, jak zachowują się i działają współpracownicy.

Uśmiechaj się

Pierwsze wrażenie jest niezmiernie ważne, dlatego miej pozytywne nastawienie i uśmiechaj się do nowych kolegów. Dzięki temu zjednasz sobie ich sympatię a to będzie procentowało w przyszłości.

Asertywna odmowa

kobieta sukcesu

Jak zostać kobietą sukcesu?