zamknij
Zawód programista – dlaczego kobiety powinny zainteresować się branżą IT?

Zawód programista – dlaczego kobiety powinny zainteresować się branżą IT?

0udostępnień
poszukiwanie pracy

Pomimo, że praca w branży IT jest powszechnie uważana za typowo męskie zajęcie, panie radzą sobie równie dobrze jak mężczyźni. Zastanawiasz się, czy zawód programisty to wyłącznie domena mężczyzn? Na rynku istnieje coraz więcej przedstawicielek płci pięknej, które właśnie w tej profesji odnalazły swoją pasję i z powodzeniem ją rozwijają.

Popyt na specjalistów IT

W Polsce rynek IT cały czas dynamicznie się rozwija. Istnieje bardzo wiele technologii programistycznych, które wymagają znajomości zupełnie różnych bibliotek, frameworków oraz języka oprogramowania. Ponieważ zapotrzebowanie na specjalistów z branży nieustannie wzrasta, rodzimy rynek boryka się z problemami kadrowymi w wielu obszarach. Jest to bardzo istotna informacja dla młodych kobiet, które są na etapie decydowania w jakim kierunku rozpocząć edukację lub zawodową karierę.

Kobiety w branży IT

Branża informatyczna nie jest przeznaczona jedynie dla mężczyzn. To miejsce, gdzie bez względu na płeć można realizować ambicje oraz rozwijać pasje. Jest otwarta na ambitne i kreatywne osoby, dlatego coraz więcej młodych kobiet decyduje się na studia na politechnikach. Pracodawcy są świadomi tego, że w zróżnicowanym osobowo zespole, który posiada uzupełniające się kompetencje, można osiągnąć zdecydowanie więcej od konkurencji. Kobiety wnoszą do branży IT takie kompetencje, jak chociażby umiejętności społeczne, empatię, dbałość o szczegóły czy zaangażowanie, dlatego coraz chętniej się je zatrudnia. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich pań, które dopiero wkraczają na rynek pracy.

Fot. Fotolia.com

Poszczególne etapy kariery

Większość początkujących programistów rozpoczyna swoją karierę  na stanowisku Junior Developer, jako osoba wspierająca resztę zespołu. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia, programista może zacząć pracować samodzielnie lub jako freelancer. Do jego zadań należy nadzorowanie prac osób z młodszym stażem, pisanie kodów, a także wybór odpowiedniej technologii, bibliotek oraz rozwiązań dla danego projektu.

Postaw na rozwój

Rynek nieustannie wdraża nowe rozwiązania programistyczne, dlatego w branży IT rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy biegle posługują się wybranymi językami programowania. Kobiety, które są z wykształcenia programistami i myślą o rozwoju zawodowej kariery, powinny zwrócić uwagę na trendy, jakie zachodzą w branży IT. Ze względu na rozwój technologii, obserwuje się wzrost popytu na specjalistów, którzy są związani z rozwojem oprogramowania mobilnego. W karierze programisty bardzo dużą rolę odgrywa doświadczenie projektowe oraz branżowe certyfikaty, dlatego warto zdecydować się na tę formę podnoszenia swoich kwalifikacji.

Programista freelancer – jak się wypromować?

Jeżeli posiadasz już wiedzę i doświadczenie, a zależy ci promowaniu się w środowisku branżowym, warto być uczestnikiem konferencji, publikować artykuły w specjalistycznych czasopismach, prowadzić bloga, na którym będziesz dzielić się dotychczasowymi doświadczeniami czy współpracować w projektach typu Open Source.

Kobiety programistki, którym zależy na rozwoju kariery powinny być otwarte na nową wiedzę oraz monitorować branżowe trendy. W tym celu warto przeglądać raporty o freelancingu, które zawierają informacje dotyczące najnowszych technologii oraz orientacji rynku IT.

Marzysz o pięknych, długich i zakręconych rzęsach na imprezę sylwestrową? Dowiedz się, jak osiągnąć taki efekt

Performance coaching. Jakie są jego etapy?