zamknij
Dlaczego warto napisać biznesplan?

Dlaczego warto napisać biznesplan?

0udostępnień
biznesplan

Rozpoczęcie działalności gospodarczej bez stworzenia biznesplanu nie jest najmądrzejsze. Biznesplan jest bowiem podstawą powstania i działania firmy – jest tak ważny jak fundamenty dla budowanego domu.

Oto pięć powodów dla których warto napisać biznesplan:

Aby zbadać, czy pomysł na biznes będzie dobrze przyjęty przez rynek

Pisanie biznesplanu jest najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy pomysł na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest możliwy do zrealizowania. Innymi słowy biznesplan jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem i pozwoli ci się rozeznać, czy zakładanie tej działalności jest sensowne czy może lepiej odpuścić ją sobie i dzięki temu zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Często zdarza się, że pomysł na rozpoczęcie działalności gospodarczej upada na etapie analiz marketingowych lub konkurencji, co pozwala na stworzenie nowego (i lepszego) pomysłu.

Aby dać nowej działalności największą szansę na sukces

Dzięki pisaniu biznesplanu zwrócisz uwagę zarówno na ogólne cele operacyjne i finansowe nowego biznesu, jak i na szczegóły, takie jak budżetowanie i planowanie marketingu. Poświęcenie czasu na pisanie biznesplanu pozwoli ci na płynne uruchamianie firmy i przewidzenie wielu problemów, które bez tego mogłyby ci umknąć.

Dla zabezpieczenia finansowego, np. w postaci pożyczki bankowej

Będziesz potrzebowała kapitału, aby rozpocząć nowy biznes. Pamiętaj, że bez dobrego biznesplanu nie masz szans na pożyczkę z banku. Istniejąca firma też potrzebuje pieniędzy na rozwój, np. na zakup nowych maszyn, siedziby. I na tym etapie biznesplan daje o wiele większe szanse na otrzymanie dofinansowania potrzebnego do dalszego działania, czy też rozwoju.

Aby planowanie biznesowe było wykonalne i efektywne

7
Fot. Fotolia.com

Biznesplan jest niezbędny, jeśli myślisz o rozpoczęciu nowego biznesu, ale również jest ważnym narzędziem dla firm  już działających. Rentowne przedsiębiorstwa są dynamiczne, zmieniają się i rosną. Musi to zostać uwzględnione w pierwotnym biznesplanie. Ponadto przeglądanie biznesplanu pomoże ci zobaczyć, jakie cele zostały osiągnięte, jakie zmiany należy wprowadzić, jakie powinny być nowe kierunki rozwoju firmy.

W celu przyciągnięcia inwestorów

Aby przyciągnąć poważnych inwestorów, biznesplan twojej firmy musi być dobrze przygotowany. Jego prezentacja ma wzbudzać ich zainteresowanie, dlatego zanim go im przedstawisz zbierz dokumenty, jeszcze raz przeanalizuj.

Bądź przygotowana na to, że twój biznesplan będzie sprawdzony przez potencjalnych inwestorów – zarówno pod kątem rentowności, jak i konkurencji na rynku. Muszą się oni upewnić, czy to co zawarłaś w biznesplanie jest realne.
Pamiętaj! Pisanie biznesplanu jest czasochłonne, ale konieczne, jeśli chcesz prowadzić udany biznes.

biznesplan

Biznesplan – opis firmy

wzór cv product manager

Wzór CV dla product managera