zamknij
Niedopuszczalne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Niedopuszczalne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

0udostępnień
rozmowa kwalifikacyjna

Przedsiębiorca lub osoba rekrutująca w jego imieniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadaje wiele pytań związanych z naszymi doświadczeniami, edukacją i dotychczasową pracą. Ale zdarza się, że niektórzy pytają o takie sfery życia, o które nie powinni. Jak sobie radzić z takimi pytaniami?

Zgodnie z prawem, osoby starające się o pracę powinny być równo traktowane w zakresie nawiązania stosunku pracy. Dotyczy to płci, wieku, niepełnosprawności, rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych, przynależności związkowych, pochodzenia etnicznego, wyznania oraz orientacji seksualnych. Innymi słowy – w czasie rozmowy kwalifikacyjnej pracodawcy nie mogą zadawać pytań prywatnych i prowadzących do jakiejkolwiek dyskryminacji.

Fot. Fotolia.com

Oto przykłady „zakazanych” pytań:

Czy planuje pani powiększenie rodziny?
Czy jest pani zamężna?
Jakiego jest pani wyznania?
Który z pani rodziców jest czarnoskóry?
Czy popiera pani partię XYZ?
Gdzie i na jakim stanowisku pracuje pani mąż/partner życiowy?
Czy choruje pani na coś przewlekle?
Czy należała pani do związku zawodowego?
Czy leczy się pani z jakiejś choroby zakaźnej?
Jaka jest pani orientacja seksualna?
Ile pani waży?
Czy jest pani niepełnosprawna?
Czy ma pani dzieci?
Ile ma pani dzieci?
Czy planuje pani dzieci?
Czy pani przekonania religijne uniemożliwiają pracę w weekendy?

Jeśli osoba rekrutująca zada jedno z tych pytań, może narazić się odpowiedzialność cywilnoprawną. Naruszenie praw o niedyskryminacji daje możliwość dochodzenia praw przed sądem i wystąpienia o odszkodowanie.

Ale co zrobić, gdy takie pytanie padanie? Wstać i z całej siły trzasnąć drzwiami? Ze złością powiedzieć, że nie życzysz sobie takich pytań? W takiej sytuacji zalecamy wstrzemięźliwość i mądre uniknięcie odpowiedzi na niewłaściwe pytanie. Można również kulturalnie odmówić przekazania informacji, o które pytał rekrutujący. Dzięki takiemu zachowaniu pokażesz, że jesteś asertywna i mimo, że praca jest dla ciebie ważna, nie chcesz odstąpić od swoich wartości i zasad. Dasz do zrozumienia, że w tym przypadku najważniejsze powinny być twoje kompetencje.

Jak wybrać perfumy do pracy?

Depilacja laserowa – jak skutecznie pozbyć się owłosienia przed latem