zamknij
Rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących bezprawnego zwolnienia z pracy. Wywołają chaos w firmach?

Rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących bezprawnego zwolnienia z pracy. Wywołają chaos w firmach?

0udostępnień
5 sierpnia 20191201Views

Bezprawnie zwolniony pracownik będzie mógł wrócić na swoje stanowisko bez czekania na uprawomocnienie się orzeczenia – takie zmiany przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Według ekspertów rozwiązanie to może wywołać chaos kadrowy u wielu pracodawców.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która przewiduje, że sąd I instancji będzie mógł nakazać pracodawcom dalsze zatrudnianie bezprawnie zwolnionego pracownika, bez czekania na prawomocne orzeczenie. Zmiana ma wejść w życie w listopadzie 2019 r.

Według DGP, nowym rozwiązaniem mogą się cieszyć przede wszystkim pracownicy, bowiem nowelizacja KPC skróci o połowę czas ich oczekiwania na powrót na stanowisko po bezprawnym zwolnieniu. Dzisiaj osoby bezprawnie zwolnione mogą wrócić do firmy dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia. Warto w tym miejscu dodać, że pracownicy muszą czekać na to kilka miesięcy, ponieważ takie sprawy nie kończą się zazwyczaj w pierwszej instancji. Wygranie sprawy i doczekanie się prawomocnego wyroku też nie gwarantowało powrotu na swoje stanowisko, ponieważ niejednokrotnie pracodawcy likwidowali je w ciągu kilku miesięcy.

Zdaniem dziennika, nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego są natomiast „zaskoczeni i rozczarowani” przedstawiciele firm, ponieważ może ona wywołać wiele problemów prawnych, na przykład gdy sąd I instancji nałoży na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika, a sąd II instancji uzna zwolnienie za zgodne z prawem. Cytowana przez DGP prof. Monika Gładoch, radca prawny z kancelarii M. Gładoch Specjaliści Prawa Pracy stwierdziła:

„W takim przypadku pracodawca będzie mógł się domagać odszkodowania od Skarbu Państwa, bo został zmuszony do dalszego zatrudniania osoby, którą wcześniej prawidłowo zwolnił. Sama podjęłabym się poprowadzenia takiej sprawy”.

Nordic walking

Nordic Walking – sport dla wszystkich

Fot. PeopleImages / Gettyimages.com

Komputer dla grafika – podejmij dobrą decyzję