zamknij
Czego możesz nie wiedzieć na temat depresji?

Czego możesz nie wiedzieć na temat depresji?

0udostępnień
8 kwietnia 2021703Views

W sytuacji, gdy depresja nie przytrafiła się nigdy nam lub komuś bliskiemu – zwykle nie wiemy na jej temat aż tak wiele. Nie musieliśmy się tym interesować, więc znamy tą chorobę raczej z przekazów medialnych – z filmów, z seriali. Tam oczywiście bywa ona przedstawiana w sposób przekłamany – jest ukazywana tak, aby nikogo nie wystraszyć i nie przerazić. A takie są przecież realia – depresja to także niestety płacz, zaniedbywanie higieny, samookaleczanie, głodzenie się, samobójstwo. Nie u każdego będzie to wyglądało w taki sam sposób – ale na pewno nie możemy zapominać nigdy o tym, że jest to poważne zaburzenie psychiczne.

Nie jesteśmy w stanie z całą pewnością stwierdzić, że my nigdy nie zachorujemy na depresję – nawet w momencie, gdy w naszej rodzinie nigdy nie było podobnych przypadków. Wystarczy jedno wydarzenie – śmierć kogoś bliskiego, napad, utrata pracy, poronienie. Bywa też tak, że nie przytrafia nam się nic złego – a i tak z dnia na dzień mamy coraz mniej chęci do wychodzenia z domu i wstawania z łóżka. To właśnie dlatego dobrze jest poznać także te mniej popularne informacje na temat depresji.

Objawy, których się nie spodziewamy

Nie wszystko mają świadomość tego, że depresja wiążą się często z niskim libido – w ogóle nie myślimy o współżyciu i nie zależy nam na bliskości z ukochaną osobą. Co ważne, po zastosowaniu takich leków, jak Ketrel czy Pramolan – nasze libido może w dalszym ciągu być bardzo słabe. Pamiętajmy o tym, że możemy zawsze poprosić psychiatrę o zmianę leków – rzadko kiedy za pierwszym podejściem udaje się idealnie dobrać kurację.

Interesujące jest także to, że chociaż depresja dopada nasz umysł – zauważono, iż często towarzyszą jej objawy fizyczne. Mogą być to bóle głowy, bóle brzucha czy trudności z oddychaniem. Zaobserwowano także liczne powiązania pomiędzy sposobem odżywiania człowieka – a tym, na ile silne są u niego objawy depresji. Warto więc zadbać o zdrową dietę – tak czy inaczej wyjdzie nam to na dobre.

Więcej przydatnych informacji

Jeśli podejrzewamy u siebie depresję to warto jednocześnie dobrze przebadać też swój organizm. Czasami choroba ta wiąże się z obecnością przewlekłych dolegliwości, z których możemy nie zdawać sobie sprawy – jest to chociażby cukrzyca, kłopoty z sercem lub tarczycą.

Pomimo, iż ruch nie stanowi metody leczenia depresji – w dalszym ciągu jest on zalecany jako dodatek do terapii i farmakologii. Nie doceniamy tego, jak dobry wpływ na nasz umysł mają wydzielane w trakcie ruchu substancje. Warto przynajmniej wziąć to pod uwagę – aktywność fizyczna nam nie zaszkodzi.

 

 

Lifting powiek – co trzeba o nim wiedzieć?

Odzież medyczna dopasowana do Twoich potrzeb – jak ją wybrać?