zamknij

Pielęgnacja stóp

0udostępnień
stopy1

Dbanie o nogi jest ważne, ponieważ w ciągu dnia są one przez nas bardzo eksploatowane. Wieczorem po pracy zwykle pojawiają się obrzęki, bolesność i uczucie palenia skóry stóp. Dlatego musimy pamiętać o kilku zasadach związanych z pielęgnacją nóg.

Podstawowym warunkiem higieny nóg jest noszenie wygodnego i lekkiego obuwia. Często zapominamy, że ciasne buty sprzyjają powstawaniu odcisków i deformacji stóp, wąskie noski – wrastaniu paznokci, w wysokie obcasy – pojawianiu się bólu kręgosłupa i deformacji mięśni śródstopia.

Codziennie zmieniaj skarpety i pończochy. Staraj się nosić bawełniane skarpetki – są nie tylko wygodne, ale pozwalają również „oddychać” stopom. Unikaj zbyt ciasnych skarpet i pończoch, które negatywnie wpływają na krążenie w nogach.

Fot. Fotolia.com

Podczas suszenia nóg ręcznikiem upewnij się, że wytarłaś dokładnie przestrzeń między palcami. Dzięki temu unikniesz grzybicy.

Myj nogi przynajmniej raz dziennie – wieczorem umyj stopy w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie spłucz je zimną wodą. Osusz je ręcznikiem i nakremuj.

Latem – jeśli nie nosisz pończoch – myj nogi nawet kilka razy dziennie.

Kiedy wyjdziesz na słońce, nałóż na nogi krem ochronny.

Nakładając krem, unikaj smarowania przestrzeni między palcami.

Odciski usuwaj pumeksem albo tarką. Nigdy nie wycinaj zrogowaciałej skóry żyletką! Jeśli to zrobisz i skaleczysz się, możesz doprowadzić do zakażenia rany. Nie wycinaj nagniotków nożyczkami. Aby je usunąć, kup w aptece odpowiednie preparaty.

Wieczorem stosuj ciepłe kąpiele nóg, ponieważ wpływa to na usunięcie uczucia zmęczenia, palenia i ciężaru. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie.

Przed pójściem spać masuj stopy; jest to doskonały środek usuwający uczucie zmęczenia.

Aby zapobiegać obrzękom nóg, noś wygodne obuwie na niższym obcasie, unikaj długiego stania, w miarę możliwości siedź z nogami wyciągniętymi do przodu. Śpij z nogami ułożonymi wyżej, np. na poduszce – to poprawia krążenie krwi.

Obcinaj paznokcie prosto. Dzięki temu zapobiegniesz ich wrastaniu w ciało, a tym samym unikniesz bólu.

szal

Dodatki do ubioru pasujące idealnie do biura

manicure

Manicure – krok po kroku