zamknij
Pozycja siedząca niszczy zdrowie

Pozycja siedząca niszczy zdrowie

0udostępnień
Pozycja siedząca w pracy

Wielu osobom wydaje się, że pozycja siedząca jest zdrowsza niż stojąca. Nic bardziej mylnego. Siedzenie przy biurku kilka godzin każdego dnia może wywołać poważne urazy pleców, ból oczu, zaparcia, w konsekwencji których powstają hemoroidy, a także doprowadzić do nadwagi. Jak tego uniknąć?

Oczy

Podczas pracy przy komputerze częstotliwość mrugania oczu znacząco się obniża, w wyniku czego spojówki i rogówki są rzadziej nawilżane. To z kolei prowadzi do stanów zapalnych. Niekorzystny wpływ na nasze oczy ma również promieniowanie monitora. Ponadto praca przy komputerze może osłabić mięśnie oczu, ponieważ – patrząc w monitor – przez dłuższy czas skupiamy wzrok tylko na jednym miejscu.

Fot. Fotolia.com

Aby zapobiec osłabieniu wzroku, bólowi i swędzeniu oczu, powinnaś:

 • zaopatrzyć się w krople do oczu (tzw. sztuczne łzy), dzięki którym możesz od czasu do czasu nawilżać oczy;
 • zainwestować w okulary antyrefleksyjne, które likwidują odblaski z monitora oraz stanowią barierę ochronną przed promieniowaniem;
 • co jakiś czas odrywać się od pracy przy komputerze i poświęcić kilka minut na ćwiczenia oczu;
 • ustawić monitor komputera w takiej pozycji, aby nie odbijał światła (dodatkowe refleksy męczą wzrok), najlepiej bokiem do okna. Postaw go na biurku w odległości 40–75 cm od oczu tak, aby środek monitora był na wysokości 10–20 cm poniżej poziomu oczu.

Kręgosłup

Jeżeli po wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej odczuwasz silny ból w okolicach karku i lędźwi, powinno cię to zaniepokoić. Organizm ostrzega cię, że jeśli nie zmienisz swoich nawyków i trybu życia, czeka cię choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, stany zapalne stawów i pochewek ścięgnistych.

Aby temu zapobiec, powinnaś:

 • dostosować wysokość krzesła do wysokości biurka tak, aby ręce leżały swobodnie podczas pracy na klawiaturze. Między ramieniem i przedramieniem powinien powstać kąt prosty;
 • wyregulować oparcie krzesła tak, aby twój kręgosłup był naturalnie wygięty;
 • robić przerwy w pracy, w czasie których możesz np. iść po herbatę lub wykonać klika ćwiczeń;
 • po wyjściu z pracy zrezygnować z komunikacji miejskiej i przejść kilka przystanków pieszo;
 • zapisać się na ćwiczenia, które wzmocnią twoje mięśnie brzucha i pleców.

  Fot. Fotolia.com

Nadgarstki

Ciągła praca przy komputerze może przyczynić się do powstania nieprzyjemnej dolegliwości, zwanej zespołem cieśni nadgarstka. Charakteryzuje go ból promieniujący do ramienia lub łokcia; często towarzyszą mu także: mrowienie, drętwienie rąk i osłabienie chwytu.

Aby temu zapobiec, powinnaś:

 • stosować płaską i dopasowaną do dłoni mysz oraz ergonomiczną podkładkę pod nadgarstek;
 • gimnastykować oraz masować dłonie i nadgarstki.

Inne dolegliwości

Długie godziny pracy przy komputerze zmuszają nas często do sięgania po przetworzone i kaloryczne jedzenie, które w połączeniem z brakiem ruchu mogą spowodować wzrost poziomu cholesterolu, nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia, a także dolegliwości przewodu pokarmowego (zaparcia, hemoroidy). Narażamy się również na nadwagę.

Aby tego uniknąć, powinnaś:

 • zamienić siedzący tryb życia na bardziej aktywny; sport pozwoli ci spalić kalorie, wzmocnić mięśnie, obniżyć poziom cukru we krwi oraz wydalić toksyny z organizmu;
 • więcej uwagi przywiązywać do sposobu odżywiania i zamienić wysokokaloryczne dania na produkty zbilansowanej diety.

5 sposobów na burzę loków!

Wchodzenie po schodach

Schodami do idealnego zdrowia