zamknij
Schodami do idealnego zdrowia

Schodami do idealnego zdrowia

0udostępnień
Wchodzenie po schodach

Zaawansowane technologie sprzyjają siedzącemu trybowi życia. A tymczasem wchodzenie po schodach to łatwy i szybki sposób, aby wprowadzić trochę aktywności fizycznej do swojego codziennego życia. Tym bardziej, że schody zazwyczaj znajdują się w naszym otoczeniu, a wejście po nich jest dużo łatwiejsze niż wyjście do siłowni czy na salę gimnastyczną.

Podczas wchodzenia po schodach spalisz więcej kalorii niż w czasie biegania

Tak, to prawda. Badania wykazują, że podczas wchodzenia po schodach spala się więcej kalorii na minutę niż w trakcie joggingu. Dobrą wiadomością jest także to, że spala się kalorie nie tylko wchodząc po schodach, ale także schodząc z nich. Szacuje się, że podczas wchodzenia po schodach średnio można spalić 0,1 kalorii na każdy krok (czyli, co najmniej kalorię na 10 kroków), a w trakcie schodzenia – 0,05 kalorii na każdy krok (czyli kalorię na każde 20 kroków).

Dodatkową zachętą dla osób zmagających się z nadwagą powinna być wiadomość, że im więcej się waży, tym więcej kalorii spala się podczas wspinania po schodach.

Wchodzenie po schodach wzmacnia mięśnie

Fot. Fotolia.com

Wchodzenie po schodach angażuje wszystkie mięśnie w nogach – przede wszystkim łydek i ud, aktywizuje mięśnie brzucha, rąk, pośladków, nie wspominając już o mięśniach pleców. Wszystko to przekłada się na silniejszy i zdrowszy układ mięśniowo-szkieletowy.

Wspinaczka po schodach poprawia wydolność układu krążenia

Dzięki swojej intensywności, wchodzenie po schodach poprawia wydolność układu krążenia, a tym samym wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy w perspektywie długoterminowej.

Wpływa również pozytywnie na aparat kostno-stawowy.

Podniesione podczas wysiłku tętno może znacząco obniżyć poziom cholesterolu i ustabilizować poziom cukru we krwi. Piętnastominutowa aktywność tego typu, wykonywana każdego dnia przedłuża życie nawet o 3 lata.

Wchodzenie po schodach redukuje ryzyko udaru

Aktywność fizyczna taka jak wchodzenie po schodach może zredukować ryzyko udaru. Dowiedziono tego na Uniwersytecie Harvarda – u osób, które pokonywały schody 3-5 razy dziennie, stwierdzono 29% redukcję ryzyka udaru.

Wchodzenie po schodach na dobry początek

Obecnie większość ludzi – zamiast wchodzić po schodach – wybiera przejażdżkę widną lub ruchomymi schodami. Tymczasem, jak już była o tym mowa wyżej, wchodzenie po schodach znacząco wpływa na zdrowie, dlatego warto korzystać z nich, kiedy tylko to jest możliwe. To dobry sposób, aby zmienić swój siedzący tryb życia.

Pozycja siedząca w pracy

Pozycja siedząca niszczy zdrowie

Jezyk niemiecki

Język niemiecki – dlaczego dobrze go znać?