zamknij
Wrzody żołądka – nie tylko od stresu! Zobacz, jak walczyć z chorobą

Wrzody żołądka – nie tylko od stresu! Zobacz, jak walczyć z chorobą

0udostępnień

Aktywny tryb życia, wyzwania zawodowe i osobiste, życie w ciągłym biegu… Czasami zapominamy o własnych potrzebach i ograniczeniach – często przypominają nam o nich dopiero różnego rodzaju dolegliwości. Jedną z najczęstszych chorób układu trawiennego są wrzody. Zazwyczaj o ich powstanie obwiniamy stres; warto jednak pamiętać, że jest on tylko jednym z wielu czynników wpływających na rozwinięcie się tego schorzenia.

„Choroba kierownicza”

Niegdyś wrzody uważano za tzw. „chorobę kierowniczą”. Co to znaczyło? Według wielu osób choroba wrzodowa była bezpośrednim wynikiem przewlekłego stresu – zajmowanie wysokiego, odpowiedzialnego stanowiska miało być automatycznie powodem do jej wystąpienia. Nie jest to jednak cała prawda – o ile stres faktycznie może przyczynić się do powstania wrzodów, to nie jest ich jedyną przyczyną.

Jako kobiety prowadzące aktywny tryb życia (duża ilość obowiązków czy spotkań) musimy uważać na chorobę wrzodową także z innych względów – czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się wrzodów są m.in. nieregularne odżywianie się, sięganie po niezdrowe wysoko przetworzone jedzenie czy też alkohol oraz papierosy.

Wrzód powstaje też często wskutek zarażenia się powszechnie występującą baterią Helicobacter pylori bądź też w związku z predyspozycjami genetycznymi.

Fot. Fotolia.com

Jak rozpoznać u siebie objawy choroby wrzodowej?

Wbrew pozorom może to być początkowo dość trudne. Dlaczego? Długotrwałą zgagę można próbować usprawiedliwiać szybkimi i niezbyt zdrowymi posiłkami, z kolei nudności – stresem. Okazuje się jednak, że dręczące dolegliwości wcale nie chcą ustąpić, a wręcz nasilają się wraz z upływem czasu. Jeśli oprócz tego odczuwamy dyskomfort lub ból powyżej pępka, a dolegliwości nasilają się godzinę lub kilka po jedzeniu, rano lub w nocy, to bardzo możliwe, że cierpimy na wrzody żołądka lub dwunastnicy.

Aby to potwierdzić, należy udać się jak najszybciej do lekarza, który za pomocą badania endoskopowego ustali, czy w żołądku lub dwunastnicy znajdują się jakiekolwiek ubytki.

Jak walczyć z wrzodami?

Jeśli okaże się, że choroba wrzodowa została w twoim przypadku spowodowana działaniem bakterii Helicobacter pylori, lekarz prawdopodobnie zaleci kurację antybiotykową wspomaganą lekiem na obniżenie wydzielania kwasu żołądkowego. Bardzo często okazuje się, że to wystarczające działanie pozwalające całkowicie pozbyć się dokuczliwych objawów.

Jeśli jednak wrzody powstały w wyniku złego trybu życia, musisz zastanowić się nad tym, co możesz zmienić. Czy jesteś w stanie ograniczyć liczbę wykonywanych zadań, aby mieć więcej czasu na swobodny relaks? A może palisz papierosy? Jeśli tak, jak najszybciej z nich zrezygnuj – palenie tytoniu może mieć znaczący wpływ na rozwój choroby wrzodowej. Zadbaj również o swoją dietę i spożywanie regularnie niewielkich posiłków.

praca dla studenta

Tak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna

Wakacje z przyjaciółkami? Wybierz słoneczne Costa del Sol!