zamknij
Jak znaleźć dobrą opiekunkę dla dziecka?

Jak znaleźć dobrą opiekunkę dla dziecka?

0udostępnień
dobra niania

Wybór właściwej opieki dla dziecka jest jedną z najważniejszych decyzji pracujących rodziców. Znalezienie niani, na której możesz polegać, zaangażowanej w opiekę nad dzieckiem może być wyzwaniem. To samo dotyczy dobrego żłobka i przedszkola. Nasze wskazówki pomogą ci znaleźć właściwą opiekę, która będzie pasowała zarówno tobie jak i dziecku.

O zapewnieniu dziecku opieki warto pomyśleć najwcześniej jak się da, zwłaszcza, że szanse posłania go do żłobka czy przedszkola z dnia na dzień są niewielkie a listy oczekujących – długie. Znalezienie dobrej niani też zajmuje trochę czasu.

Jeżeli zatem nie masz możliwości skorzystania ze stałej pomocy rodziców lub teściów, pozostają ci dwie alternatywy:

 • niania,
 • żłobek, przedszkole.

Niania

little girl with soap bubbles
Fot. Fotolia.com

Zatrudnienie opiekunki dla dziecka wydaje się być wygodną opcją dla rodziców, ponieważ to ona przychodzi do domu i nie trzeba rano prowadzić pociechy do przedszkola, a po pracy lecieć, aby ją odebrać. Kolejnym plusem jest to, że dziecko, do którego przychodzi niania spędza czas w otoczeniu, które zna i w którym czuje się bezpiecznie.

Ale są też minusy. Po pierwsze koszt zatrudnienia opiekunki jest dość wysoki. Drugim minusem jest to, że w przypadku jej choroby lub odejścia z pracy z dnia na dzień trzeba szybko zorganizować zastępstwo.

Jeśli uznasz, że zatrudnienie opiekunki do dziecka ma więcej zalet niż wad, to warto rozpocząć poszukiwania od popytania znajomych i przyjaciół o nianie, z których usług kiedyś korzystali i byli z nich zadowoleni. Z mniejszymi oporami powierzysz dziecko osobie, która jest już sprawdzona i polecana.

Jeżeli tą drogą nie znajdziesz dobrej niani, możesz skorzystać z pomocy agencji, która zatrudnia opiekunki. Zanim podpiszesz z nią umowę, warto zapytać m.in. o:

 • wysokość prowizji,
 • obowiązek wpłaty wpisowego,
 • ilość kandydatek, które zostaną ci przedstawione, a także
 • sposób w jaki agencja weryfikuje polecane nianie.

Jeśli nie chcesz szukać opiekunki dla dziecka w agencji, to warto skorzystać z Internetu. Możesz zamieścić w nim bezpłatne ogłoszenie, na które na pewno otrzymasz wiele odpowiedzi.

Kiedy już wybierzesz kilka kandydatek, zaproś je na spotkania, w czasie których będziesz mogła im zadać pytania, a także zaobserwować jak zareagowały na twoje dziecko i czy będą potrafiły nawiązać z nim kontakt. Rozmowa z nimi powinna dać ci odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście mają doświadczenie w wychowywaniu dzieci i lubią to co robią. Aby to potwierdzić poproś je o referencje.

Wybierz osobę, która wyznaje podobną filozofię na temat wychowywania dzieci. Zdecydowanie łatwiej będzie ci się z nią porozumieć i bez większych oporów powierzysz jej piecze nad dzieckiem.

Po dokonaniu wyboru ustal z nianią szczegóły i przez pierwsze dni pobądź z nią i dzieckiem, aby poobserwować zachowanie opiekunki względem dziecka i vice versa.

Żłobek/przedszkole

Fot. Fotolia.com

Żłobek i przedszkole oferują ciut tańszą opcję opieki nad dzieckiem. Pracują w nich odpowiednio wykształcone i przygotowane przedszkolanki. Plusem takiej opieki nad dzieckiem jest to, że ma ono stały kontakt ze swoimi rówieśnikami, co wpłynie na właściwy jego rozwój.

Ale są też minusy takiego rozwiązania – żłobek i przedszkole mają stałe godziny pracy i będziesz musiała dostosować do nich swój plan dnia. Powinnaś też wiedzieć, że posyłając dziecko do żłobka czy przedszkola będzie ono narażone na choroby, które przyniosą inne dzieci.

Zanim wybierzesz odpowiednie miejsce dla swojej pociechy powinnaś zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy:

 • bezpieczeństwo – sprawdź czy żłobek/przedszkole jest dostatecznie chronione przed osobami, które nie powinny się w nim znaleźć. Jeśli wejdziesz tam bez problemu i nikt nie zapyta cię dlaczego tam jesteś, możesz spokojnie odwrócić się na pięcie i tam nie wracać. Nie możesz powierzyć opieki nad twoim dzieckiem osobom, które nie przywiązują zbytniej wagi do bezpieczeństwa dzieci;
 • lokalizacja – najlepiej będzie jeśli znajdziesz żłobek/przedszkole blisko domu lub pracy. Dzięki temu nie będziesz musiała gnać przez całe miasto, aby odebrać dziecko na czas;
 • przedszkolanki – podpytaj rodziców, którzy zdecydowali się na dany żłobek/przedszkole o zachowanie wychowawczyń wobec dzieci. Będą na miejscu sama możesz również sprawdzić jak przedszkolanki reagują na płacz dzieci, czy są względem nich opiekuńcze i ciepłe;
 • warunki lokalowe – sprawdź czy sale, jadalnia i toalety są czyste. Czy miejsce do zabawy – kolorowe, przytulne a mebelki dostosowane do wieku i wzrostu dzieci;
 • zajęcia – bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka są zajęcia organizowane przez żłobek/przedszkole, dlatego powinnaś o nie spytać dyrektora placówki. Zwróć uwagę czy program nie jest zbyt ubogi lub za bardzo przeładowany. Ta wiedza da ci również odpowiedź na pytanie na co wydawane będę twoje pieniądze;
 • jedzenie – zwróć uwagę na menu, które powinno być wywieszone przed jadalnią. Podpytaj również rodziców czy są zadowoleni z tego co dostają do jedzenia ich pocieszy. Czy menu jest zróżnicowane? Czy dzieci dostają dostateczną ilość owoców i warzyw?

Dzięki tej wiedzy będziesz potrafiła wybrać odpowiedni żłobek lub przedszkole.

książki dla dzieci

Cała Polska czyta dzieciom

masaż twarzy

Masaż twarzy