zamknij
Pytania jakie musi zadać sobie mama przed podjęciem decyzji o pracy w domu

Pytania jakie musi zadać sobie mama przed podjęciem decyzji o pracy w domu

0udostępnień
pracująca mama

Korzyści z pracy w domu jest wiele, jest też kilka wad takiej pracy. Zanim więc zdecydujesz się na nią, odpowiedz sobie na kilka pytań. Bądź przy tym szczera.

Pytanie pierwsze – Czy jesteś zorganizowana?

Utrzymanie porządku w pracy i/lub w domu czasami nie jest łatwe, a co dopiero w sytuacji, gdy biuro masz w we własnym mieszkaniu. Wydaje się, że eliminacja jednego miejsca pracy, w którym powinnaś trzymać porządek znacznie ułatwi ci życie. Nic bardziej mylnego. Zadania domowe i zawodowe – bez dobrego systemu organizacyjnego – będą trudne do wykonania.

Pytanie drugie – Jak bardzo jesteś elastyczna?

Nie, nie chodzi tu o sprawność fizyczną a raczej o godziny, w których wykonujesz swoje zawodowe obowiązki. Podczas pracy w domu, zwłaszcza gdy jesteś właścicielką firmy musisz być przygotowana do niej w weekendy czy do późnych godzin nocnych. Bycie elastycznym to pogodzenie się z warunkami pracy, które nie są do końca idealne.

Pytanie trzecie – Czy potrafisz powiedzieć swojej pracy „nie”?

Wiele z was powie zapewne „tak”, ale czy rzeczywiście tak będzie? Praca w domu, na własny rachunek pochłania dużo czasu. Często cierpią na tym dzieci i partner, ponieważ twoje nowe obowiązki zawodowe mogą zaburzyć wasze poukładane życie. Dlatego w przypadku pracy w domu ustalanie limitów jest bardzo ważne. Powinnaś tak wszystko zorganizować, aby nie cierpiała na tym rodzina i klienci.

Fot. Fotolia.com

Pytanie czwarte – Jesteś zdyscyplinowana i potrafisz się sama motywować?

Praca w domu czasami rozleniwia, ponieważ nikt nie stoi nam nad głową

i nie pilnuje, czy zabrałyśmy się za wykonywanie danego zadania. Dlatego istotne jest, aby umieć zdyscyplinować się do wykonania zaplanowanych zajęć oraz motywować do systematycznego działania.

 

Pytanie piąte – Potrafisz wykonywać kilka zadań w jednym czasie?

Podczas wykonywania służbowych obowiązków w domu twój spokój wiele razy może zostać zakłócony. Dlatego pracująca w domu mama musi nie tylko potrafić wykonywać kilka zadań w jednym czasie, ale także zrobić to w mądry sposób. Możesz rozmawiać przez telefon ze swoim klientem i w tym samym czasie układać pranie, ale wykluczone jest zabawianie dziecka.

Pytanie szóste – Potrafisz pracować, kiedy twój spokój jest zakłócany?

Biuro jest miejscem, w którym jest wieczny harmider. Telefony, rozmowy kolegów z pracy, spotkania, wszystko to nie sprzyja koncentracji. Ale w domu nie będzie lepiej. Zamiast rozmów kolegów będziesz słyszała krzyki bawiących się dzieci czy szczekanie psa. Dlatego najpierw zrób wszystko, aby zapewnić sobie spokój w trakcie wykonywania pracy, a gdy nie jest to możliwe naucz się wykonywać ją w takich warunkach.

Pytanie siódme – Czy potrafisz pracować sama?

Niektóre osoby lubią pracować w zespole i lepiej się czują, gdy niedaleko nich jest osoba, do której mogą zwrócić się o pomoc. W przypadku pracy z domu kontakt ten może być utrudniony. Dlatego musisz być pewna tego, czy będziesz potrafiła pracować sama.

cv kierownika ds. sprzedaży

Wzór CV dla kierownika ds. sprzedaży

streszczenie bizensplanu

Streszczenie biznesplanu