zamknij
Sport odpowiedni dla kręgosłupa

Sport odpowiedni dla kręgosłupa

0udostępnień
jazda na rowerze

Siedzenie w pracy osiem godzin dziennie pięć razy w tygodniu jest zabójcze dla kręgosłupa. Jednym ze sposobów na utrzymanie go w dobrej kondycji jest uprawianie właściwego sportu. Sprawdź jakie dziedziny sportu są właściwe dla kręgosłupa.

Pływanie

Dzięki sile wyporności ciało w wodzie jest dużo lżejsze.

Dlatego podczas pływania stawy i krążki międzykręgowe (czyli dyski) nie są tak nadwyrężane, natomiast wzmacniane są mięśnie grzbietowe, które mają duże znaczenie dla zdrowego kręgosłupa.

Stylami pływackimi, które są korzystne dla obciążonego kręgosłupa są kraul i pływanie na plecach. Natomiast należy uważać przy popularnej „żabce” – następuje tu obciążenie odcinka szyjnego i przy „delfinie” – tutaj obciążamy kręgosłup lędźwiowy.

Jazda na rowerze

Fotolia_26445185_Subscription_XXL
Fot. Fotolia.com

Jeżeli masz problemy z kręgosłupem, to zrezygnuj z jazdy na rowerach szosowych i górskich, ponieważ wymuszają one złą pozycję ciała – w tym pleców. Najlepszym rowerem dla osób z problemami kręgosłupa jest rower miejski, ale pod warunkiem, że prawidłowo ustawisz siodełko i kierownicę (chodzi tutaj o ich wysokość). Przy właściwych ustawieniach tych części roweru będziesz mogła zachować proste plecy.

Do jazdy na rowerze wybieraj równe powierzchnie – najlepsze są ścieżki asfaltowe bądź ubite polne drogi. Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ nierówna i wyboista nawierzchnia powoduje nadmierne wstrząsy, które źle wpływają na kręgosłup.

Truchtanie i szybki chód

Jogging to sport, który jest bardzo polecany osobom mającym problem z kręgosłupem, ponieważ stabilizuje jego mięśnie. Podczas treningu biegowego kręgosłup ustawiany jest w pozycji pośredniej a to ułatwia odżywianie dysków.

Jednak ważne jest zachowanie dwóch warunków, a mianowicie należy biegać w wygodnym i profesjonalnym obuwiu sportowym oraz na miękkim i sprężystym terenie.

Gimnastyka

Jest to bardzo korzystna forma ruchu dla osób z bolącym kręgosłupem. Wzmacnia mięśnie grzbietu, brzucha, barków i szyi – czyli te mięśnie, które podtrzymują kręgosłup. Ponadto poprawia ich elastyczność.

Aby gimnastyka przyniosła oczekiwany skutek, należy ćwiczyć raz lub dwa razy dziennie. Najlepiej każdego dnia.

Nordic walking

Nordic Walking jest ostatnio modny – zarówno wśród młodych, jak i starszych osób. Jest tak popularny, ponieważ odciąża kręgosłup i wzmacnia jego mięśnie, dzięki czemu ustępują bóle. Ponadto poprawia ruchomość kręgosłupa i stawów, a także kształtuje właściwą postawę ciała.

studentka

CV absolwenta szkoły wyższej

szukanie pracy

Gdzie szukać pracy?